خانه | خبر | اخبارافغانستان

شورش در زندان غزنی يک کشته و چندين زخمی بر جای گذاشت

سه شنبه, 1391-10-26 19:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در پی شورش زندانيان در شهر غزنی در جنوب افغانستان، يک تن از آنان کشته و دست‌کم ۱۱ تن زخمی شدند.

 

محمدعلی احمدی، معاون والی غزنی گفت اين رويداد حوالی ظهر دوشنبه ۲۵ دی‌ماه رخ داد و تا ساعت چهار بعد از ظهر اين روز ادامه پيدا کرد.

 

وی گفت نگهبانان زندان برای کنترل اوضاع مجبور به تيراندازی شدند که طی آن ۱۲ تن زخمی شدند اما سپس يک تن به دليل شدت جراحات در بيمارستان جان باخت.

 

زندان ولايت غزنی در ۱۱ کيلومتری جنوب شهر غزنی، مرکز اين ولايت قرار دارد و به منطقه اندر که طالبان در اين منطقه نفوذ دارند، نزديک است.

 

معاون والی غزنی گفت اين شورش از سوی زندانيان طالبان راه‌اندازی شده بود و آنان ضمن پرتاب اشيای مختلف به سوی نگهبانان زندان، قصد برهم زدن امنيت زندان و فرار از آن را داشتند که موفق نشدند.

 

تاکنون و در چندين مورد در ولايت‌های مختلف اين کشور زندانيان طالبان با انجام برخی اقدامات از درون زندان و يا با حمله‌های همکاران خود موفق به فرار شده‌اند

به‌گفته وی، شورش به پايان رسيده است و نيروهای امنيتی اوضاع را در کنترل خود دارند.

 

در حال حاضر صدها عضو طالبان در زندان‌های تحت کنترل دولت افغانستان و همچنين زندان بگرام در شمال کابل که از سوی نظاميان آمريکايی اداره می‌شود، زندانی هستند.

 

تاکنون و در چندين مورد در ولايت‌های مختلف اين کشور زندانيان طالبان با انجام برخی اقدامات از درون زندان و يا با حمله‌های همکاران خود موفق به فرار شده‌اند.

 

شش ماه پيش شبه‌نظاميان طالبان به زندان مرکزی ولايت سرپل در شمال افغانستان حمله کردند که طی آن دست‌کم پنج تن کشته و چندين زندانی نيز موفق به فرار شدند.

 

در ارديبهشت‌ماه سال گذشته حدود ۵۰۰ زندانی از زندان مرکزی قندهار با استفاده از يک تونل که از داخل زندان تا بيرون از محوطه آن حفر شده بود، موفق به فرار شدند.

 

پيش از آن، طی دو رويداد جداگانه ۳۲ زندانی از زندان ولايت فراه در مرز مشترک با ايران،‌ فرار کردند که سپس شمار زيادی از آنان از سوی نيروهای امنيتی بازداشت شدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما