خانه | خبر | اخبارافغانستان

شرط تازه دولت افغانستان برای گشايش دفتر طالبان در قطر

چهارشنبه, 1391-10-13 20:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دولت افغانستان می‌گويد تا هنگامی که طالبان برای گفت‌وگوهای صلح آماده نشوند، با گشايش دفتر اين گروه در قطر موافقت نخواهد کرد.

 

زلمی رسول، وزير امور خارجه افغانستان که امروز چهارشنبه ۱۳ دی‌ماه در مجلس نمايندگان اين کشور سخن می‌گفت تأکيد کرد که اين دفتر تنها برای گفت‌وگوهای صلح راه‌اندازی خواهد شد و به هيچ‌وجه برای به رسميت شناختن اين گروه نيست.

 

وی گفت: "اين دفتر باز نخواهد شد تا هنگامی که طالبان و يا نماينده آنان اعلام نکند که ما برای گفت‌وگو با دولت افغانستان آماده هستيم. اين‌که يک دفتر باز شود و معلوم نشود که کی با کی صبحت می‌کند خطر بزرگی  را به ميان می‌آورد."

 

رسول افزود: "اين مسئله بايد تثبيت شود؛ طالبان می‌گويند با دولت افغانستان صبحت نمی‌کنيم پس با چه کسی صحبت می‌کنند اگر با هر کسی صحبت کنند ما با مشکلات بزرگی مواجه خواهيم شد."

 

قرار است دولت‌های افغانستان و قطر در مورد چگونگی فعاليت دفتر طالبان با يکديگر گفت‌وگو و در مورد آن توافق‌نامه‌ای امضا کنند اما تاکنون زمان آن مشخص نشده است

وزير خارجه افغانستان گفت اين دفتر با در نظر گرفتن شرط دولت افغانستان و تنها برای گفت‌وگو باز می‌شود و اگر از اين توافق تخطی صورت گيرد، دولت افغانستان حق آن را دارد که آن را ببندد.

 

قرار است دولت‌های افغانستان و قطر در مورد چگونگی فعاليت اين دفتر با يکديگر گفت‌وگو و در مورد آن توافق‌نامه‌ای امضا کنند اما تاکنون زمان آن مشخص نشده است.

 

اين شرط در حالی تعيين می‌شود که در دی‌ماه سال گذشته آمريکا و طالبان گفت‌وگوهای سری را در قطر آغاز کردند اما طالبان پس ازحدود دو ماه اعلام کردند مذاکرات صلح  با آمريکا را به دليل "روشن نبودن" موضع اين کشور، به حالت تعليق در آورده‌اند.

 

اين گروه گفته بود چنين مذاکراتی تا زمانی که آمريکا موضع مشخص و واضحی را در پيش نگيرد،‌ از سر گرفته نخواهد شد.

 

آزادی برخی از مقام‌های ارشد طالبان که در گوانتانامو زندانی هستند و انتقال آنان به قطر، يکی از پيش‌شرط‌های طالبان برای آغاز دوباره گفت‌وگوها با آمريکا اعلام شده بود.

 

طالبان اما همواره گفته‌اند تا زمانی که نظاميان خارجی در اين کشور حضور داشته باشند، با دولت افغانستان گفت‌وگو نخواهند کرد.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما