خانه | خبر | اخبارافغانستان

"عامل سوء قصد به جان رئیس امنیت ملی افغانستان یک زندانی سابق طالبان بود"

پنجشنبه, 1391-09-23 19:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان می‌گوید حمله‌کننده انتحاری که هفته گذشته اسدالله خالد، رئیس این اداره را مورد حمله قرار داد، یک عضو طالبان بود که از زندان آزاد شده بود.

 

این فرد که گفته می‌شود "پیام‌آور طالبان" بود پنج‌شنبه گذشته هنگام دیدار با اسدالله خالد، رئیس امنیت ملی در کابل، بمبی را که به کمر بسته بود، منفجر کرد که بر اثر آن خالد زخمی شد.

 

حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان پس از این رویداد گفت این حمله انتحاری در شهر کویته پاکستان طراحی شده بود و دولت مصمم است این موضوع را با جدیت پیگری کند و از پاکستان در این مورد خواستار توضیح خواهد شد.

 

اکنون اما امرالله صالح، رئیس پیشین این اداره می‌گوید بر پایه اطلاعات به‌دست آمده عامل این رویداد یک عضو طالبان بود که از قبل در مورد او شناخت کافی وجود داشت.

 

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان سیاست عفو طالبان را مورد انتقاد قرار داد و گفت مشخص نیست این‌گونه افراد بر اساس چه ضمانتی از زندان آزاد می‌شود

وی به تلویزیون خصوصی طلوع در کابل گفت: "اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهد که فرد انتحارکننده که از اعضای طالبان بود و در زندان به‌سر می‌برد پس از آن‌که از سوی دولت مورد عفو قرار گرفت به شهر کویته رفت و در آن‌جا به کمک شورای طالبان در کویته این حمله را طراحی کرد."

صالح در این زمینه جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما سیاست عفو طالبان را مورد انتقاد قرار داد و گفت مشخص نیست این‌گونه افراد بر اساس چه ضمانتی از زندان آزاد می‌شود.

 

این مقام پیشین امنیت ملی افغانستان گفت که از برنامه دولت که خواهان توضیح پاکستان در این زمینه شده است استقبال می‌کند اما در همين حال خواستار تحقیقات بیشتر در مورد "ریشه‌ها"ی این حمله در درون امنیت ملی است.

 

خالد در حال حاضر در بیمارستان نظامی بگرام تحت درمان قرار دارد و وضعیت وی خوب توصیف شده است.

 

اسدالله خالد از جمله مقام‌های دولت افغانستان است که طرفدار شدت عمل علیه طالبان و سازمان اطلاعات پاکستان (آی‌اس‌آی) بود؛ این سازمان از سوی افغانستان و دولت آمریکا متهم شده است که به طالبان پناه داده و از آنان به‌خاطر ادامه جنگ در افغانستان حمایت می‌کند.

 

حامد کرزی که در حال حاضر برای انجام گفت‌وگوهای سه‌جانبه با رئیس‌جمهور ترکیه و رئیس جمهور پاکستان در آنکارا به‌سر می‌برد نگرانی عمیق افغانستان در مورد قضیه سوء قصد به جان رئیس امنیت ملی این کشور را با همتای پاکستانی خود در میان گذاشته است.

 

گفته می‌شود که کرزی "شواهد" به‌دست آمده در مورد این حمله و ارتباط این حمله به شورای طالبان در شهر کویته پاکستان، را در اختیار آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور پاکستان قرار داده و خواستار همکاری در این زمینه شده است.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

توبه گرگ مرگه

ای بی فرهنگ ها بیاد از ایران نشین ها یاد بگیرید ....حاضرن سی و چند سال زجر بکشن ولی دست به این کارهای ناشایست نمی زنن ... خیلی نجیبن ..خیلی متینن ...خیلی با وقارن ...اصلا" و ابدا" سوء قصد به حکومت کنندکان نازیننشون نمی کنن..اصلا بلد نیستند با یه تیرکمون هم شده دماغ یه پاسدارچی رو خون بندازن ....!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما