خانه | خبر | اخبارافغانستان

افزايش خشونت عليه زنان در افغانستان

یکشنبه, 1391-09-05 20:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی از افزايش خشونت عليه زنان اعلام کرد که طی ۹ ماه گذشته بيش از چهار هزار مورد خشونت عليه زنان در اين کشور به ثبت رسيده است.

 

ثريا صبح‌رنگ، مسئول امور زنان کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان طی سخنانی در مراسمی به‌مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت عليه زنان، در کابل گفت که در سال جاری خشونت‌ها به‌ويژه خشونت‌های جنسی و قتل‌های ناموسی افزايش داشته است.

 

وی گفت: "از آغاز سال جاری تاکنون بيش از چهار هزار مورد خشونت عليه زنان از سوی اين کميسيون به ثبت رسيده است در حالی که در تمام سال گذشته سه هزار مورد ثبت شده بود."

 

به گفته وی، از جمله اين خشونت‌ها، در ۹ ماه گذشته ۷۰ مورد قتل ناموسی نيز رخ داده است که به‌طور معمول بنابر بدگمانی به زن، از سوی اعضای خانواده به‌ويژه پدر، شوهر و يا برادر صورت گرفته است.

 

خانم صبح‌رنگ اما تأکيد کرد که اين آمار نشان‌دهنده تمام خشونت‌های صورت گرفته عليه زنان نيست و احتمال می‌رود ميزان خشونت به دليل عدم دسترسی اين کميسيون به همه مناطق افغانستان و مراجعه نکردن مردم، بيشتر باشد.

 

اما برخی از فعالان مدنی در افغانستان، ثبت ميزان بالای خشونت عليه زنان در اين کشور را ناشی از افزايش دسترسی دولت و نهادهای مدافع حقوق بشر به مسائل زنان و آگاهی روزافزون زنان در مراجعه به مراجع برای دادخواهی، می‌دانند.

 

بيش از سه هزار تن از مردم به‌ويژه فعالان مدنی طوماری را که توسط مؤسسه "توسعه و حمايت از زنان و کودکان افغان" تهيه شده بود امضا کرده و ديدگاه‌های خود را برای مقابله با خشونت عليه زنان نوشته‌اند

مسئول امور زنان کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان خاطرنشان کرد بيشتر کسانی که مرتکب خشونت‌های شديد به‌ويژه قتل شده‌اند برای "فرار از مجازات به مناطق تحت کنترل طالبان می‌روند."

 

حسن بانو غضنفر، وزير امور زنان افغانستان نيز با اشاره به ميزان بالای خشونت‌ها عليه زنان در اين کشور گفت تا زمانی که با ريشه اين خشونت‌ها مبارزه نشود، خشونت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

 

وی از "فقر، بی‌سوادی، بی‌خبری از ارزش‌های اسلام و رسوم ناپسند" به‌عنوان ريشه‌های اين خشونت‌ها نام برد که بايد با مديريت و برنامه‌ريزی درست ادارات مسئول و برخورد علمای دينی با آن مقابله شود.

 

افزايش خشونت عليه زنان در افغانستان در حالی اعلام می‌شود که به‌تازگی حامد کرزی، رئيس‌ جمهور اين کشور به وزارت امور زنان دستور داد تا کارزاری سه ماهه به‌منظور آگاهی‌رسانی برای مقابله با خشونت عليه زنان راه‌اندازی کند.

 

در همين راستا هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با خشونت عليه زنان، کارزار ۱۰ روزه‌ای گردآوری امضا برای "تطبيق قانون منع خشونت عليه زنان و مجازات عوامل آن" که از سوی يک نهاد حامی حقوق زنان در کابل برگزار شده بود به پايان رسيد.

 

مسئولان مؤسسه "توسعه و حمايت از زنان و کودکان افغان" که اين کارزار را راه‌اندازی کرده بودند هدف آن را "نشان دادن انزجار و خستگی مردم در سطوح مختلف اجتماعی از خشونت عليه زنان" اعلام کرده بودند.

 

گفته می‌شود بيش از سه هزار تن از مردم به‌ويژه فعالان مدنی طوماری را امضا کرده و ديدگاه‌های خود را برای مقابله با خشونت عليه زنان نوشته‌اند.

 

در سال ۱۳۹۰، کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی ميزان خشونت‌ها عليه زنان در ۹ سال گذشته در اين کشور را بيش از ۳۹ هزار مورد اعلام کرد که شمار قابل توجهی از آن خشونت فيزيکی بوده است. در اين گزارش از جمله خشونت‌هايی که منجر به فرار زنان و دختران از خانه شده در اين کشور به ثبت رسيده است.

 

پيش از اين کنت روت Kenneth Roth، رئيس سازمان ديده‌بان حقوق بشر با ابراز نگرانی از ميزان بالای خشونت‌ها عليه زنان در افغانستان، از دولت اين کشور خواسته بود تا "قانون منع خشونت عليه زنان" را با جديت پيگيری کند و کسانی را که مرتکب خشونت عليه زنان می‌شوند مورد پيگرد قرار دهد.

 

هفته گذشته هشت تن با تأييد حامد کرزی در کابل اعدام شدند که به جرايم متعدد از جمله تجاوز جنسی به زنان و کودکان و قتل آنان محکوم شده بودند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

آلمان همسایه هاش فرانسه هلند دانمارک اتریش و لهستان و سوئیس هستن ..ایران جون خودمونم که نازشو بشم......که توسط نماینده خدا از نوع سوپر دولوکس ماساخیستش با عبا و عمامه اداره میشه و دور رو برش "هم سایه هاش " هم تنبونی ها و عبا پوش ها آلت تناسولی پرست مالیخولیائی اسلامی هل هل میزنن ....قمر بنی هاشم به عنوان ماهواره مذهبی همینطور در فضای منطقه اسلام زده روز وشب درحال گردشه و کلیه رکعت های نماز نماز گذاران یارانه خور محترم رو دقیقا" به دفتر خدای اسلامی گزارش میده که بعد از مرگشون خدا و پیغمبر و دوازده امام بزارن دنبالشون ...هی آقوه ....هی آقوه کجا؟ همینطوری در بهشت رو باز کردی می خوای بری تو؟... تمام بدنت نمی تونه بره بهشت ... نمازت درست نیوده و زنت رو هم با دسته بیل بقدر کافی کتک نزدی ودخترت رو هم نکشتی...یا پائین تنت میره بهشت و یا بالا تنت بقیه ش میره جهنم ...!!!
آمار روزانه ثبت شده توسط قمر بنی هاشم :
حسن آقا برنج فروش 12رکعت نمازش درست بوده ...برنج ارزون قیمت آشی رو با برنج پلوئی قاطی کرده و سنگ ریزه بهش زده ...بهمین دلیل 5 رکعت نمازش باطل بوده
حسین آقا ساندویچ فروش 17 رکعت نمازش باطله بابت اینکه گوشت گندیده خردل زده به خریدار قالب کرده
علی آقا خامنه ای ولایت فقیه ...17 رکعت نمازش فول درسته ....اسلحه به حماس داده و در هفته حداقل 50 ایرانی اعدام می کنه
اکبر آقا سریدار مسجد ....دست وضوش باطله بوده بواسیرهاد مضمن داشته شلوارش نجس شده ...تمامی رکعت های نماز ایشون باطله
و....
بی خود نبوده ها که میگن در "عرب ستان" قبل از اسلام دخترهاشون رو از هنگام تولد زنده بگور میکردن که در آینده گیر مردان مالیخولیائی و شرور نیفتن و زجر نکشن !!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما