خانه | خبر | اخبارافغانستان

بازداشت دو نفر پيش از انجام حمله انتحاری در بين عزاداران محرم در کابل

جمعه, 1391-09-03 19:52
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد دو تن از اعضای گروه طالبان که قصد داشتند خود را در بين عزاداران ماه محرم در شهر کابل منفجر سازند، بازداشت کرده است.

 

صديق صديقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفت که اين دو فرد پنج‌شنبه شب از سوی پليس در منطقه سروبی کابل بازداشت شدند.

 

وی گفت از اين افراد کمربندهای انتحاری نيز به‌دست آمده است و تحقيقات اوليه نشان می‌دهد که آنان قصد انجام حمله در بين عزاداران مراسم دهه محرم را داشتند.

 

سال گذشته انفجارهايی در مراسم عاشورا در شهرهای کابل، قندهار و مزار شريف صورت گرفت. در رويداد کابل که گفته شد توسط يک مهاجم انتحاری انجام گرفت، دست‌کم ۵۴ تن کشته و بيش از ۱۶۰ تن زخمی شدند.

 

طالبان که همواره مسئوليت حمله‌های مشابه را بر عهده می‌گرفتند در آن زمان هر گونه دخالت در اين رويداد را رد کرده و آن را محکوم کردند.

 

در سال جاری نيروهای امنيتی افغانستان تدابير شديد امنيتی را برای تأمين امنيت مراسم دهه محرم در مناطق مختلف اين کشور در نظر گرفته‌اند

اما پس از آن يک گروه تندرو موسوم به "لشکر جنگوی العالمی" که در پاکستان مستقر است و با طالبان و القاعده پيوند دارد مسئوليت اين حمله را برعهده گرفت.

 

دولت افغانستان همواره گروه‌های تندرو مذهبی پاکستان را متهم کرده است که به کمک دولت اين کشور خشونت‌های افغانستان را دامن می‌زنند.

 

پاکستان خود نيز طی سال‌های اخير درگير خشونت‌های شديد مذهبی بوده است که در تازه‌ترين آن روز گذشته هم‌زمان با برگزاری نشست رهبران هشت کشور اسلامی در حال توسعه در شهر اسلام‌آباد، يک انتحارکننده خود را در بين هيئتی از عزاداران محرم در شهر راولپندی منفجر کرد که بر اثر آن دست کم ۲۳ تن کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.

 

در سال جاری اما نيروهای امنيتی افغانستان تدابير شديد امنيتی را برای تأمين امنيت مراسم دهه محرم در مناطق مختلف اين کشور در نظر گرفته‌اند و تاکنون رويداد خاصی رخ نداده است.

 

پنج روز پيش حامد کرزی، رئيس‌جمهور افغانستان از اقليت شعيه اين کشور خواست تا در برگزاری مراسم دهه محرم محتاط باشند.

 

رئيس جمهور افغانستان از هيئت‌های عزادار خواسته است تا ضمن رعايت نظم، به‌خاطر تأمين امنيت با نيروهای امنيتی همکاری کنند و رهبران مذهبی نيز در سخنان خود از تحريک احساسات مردم بپرهيزند و به "وحدت ملی" و "برادری اسلامی" بين مردم اين کشور بينديشند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

برابر قانون مترقی اسلام اون که انتخار میکنه با اونی که انتخار میشه هر دو به بهشت میروند چرا علمای اسلام همت نمیکنند و وسایل این کار را فراهم نمیکنند تا همه به بهشت بروند بخدای محمد و علی ثواب داره که راه را بازمنید برای چی این بهشتی ها را دستگیر میکنید اسلام به خون زنده هست اسلام را باید با خون ابیاری کرد بقول امام خمینی از اولش هم اسلام نیازمند خون بوده اسلام جهاد داره اسلام طالب خون هست اسلام شمشیر داره به امید پیروزی اسلام شما هم این پیام الهی را سانسور نکنید همه را نشر کنید تا خدا از شما راضی باشه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما