خانه | خبر | اخبارافغانستان

کرزی: افغانستان برای مقابله با تروریسم بین‌المللی قربانی می‌دهد

چهارشنبه, 1391-07-26 00:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئیس جمهور افغانستان در نشست سالیانه اکو با بیان اینکه افغانستان سد راه تروریسم بین‌المللی شده است، خواستار همکاری مشترک کشورهای عضو این سازمان در مقابله با این پدیده شد.

 

حامد کرزی در دوازدهمین نشست رهبران سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو در باکو گفت کشورهای عضو اکو با مشکلات و تهدیدهای مشترک مواجه هستند که تروریسم در راس آن قرار دارد.

 

به گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان، کرزی در این نشست همچنین تاکید کرد که افغانستان در تلاش برای مقابله با تروریسم بین‌المللی و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به کشورهای آسیای میانه، چین و روسیه همچنان قربانی می‌دهد.

 

به گفته وی، "افزون بر گروه‌های فعال تروریستی در افغانستان، القاعده، جنبش اسلامی ازبکستان، تحریک طالبان پاکستان، جنبش ترکستان شرقی و گروه‌های چچنی نیز چندین سال هست که در منطقه حضور دارند، آموزش می‌بینند و فعالیت‌های تخریبی را سازماندهی می‌کنند."

 

افغانستان طی سالیان اخیر از آنچه حمایت و آموزش گروه‌های تروریستی از سوی پاکستان می‌خواند همواره ابراز نگرانی کرده است؛ موضوعی که کرزی در نشست رهبران اکو نیز بار دیگر بر آن تاکید کرد.

 

افغانستان طی سالیان اخیر از آنچه حمایت و آموزش گروه‌های تروریستی از سوی پاکستان می‌خواند همواره ابراز نگرانی کرده است؛ موضوعی که کرزی در نشست رهبران اکو نیز بار دیگر بر آن تاکید کرد. وی بدون اینکه به صراحت از پاکستان نام ببرد گفت که از کشورهای همسایه انتظار دارد تا جلوی ورود تروریست‌ها را به افغانستان بگیرند و با تمام امکانات از آموزش و تجهیز آنان در خاک خود جلوگیری کنند.

وی بدون اینکه به صراحت از پاکستان نام ببرد گفت که از کشورهای همسایه انتظار دارد تا جلوی ورود تروریست‌ها را به افغانستان بگیرند و با تمام امکانات از آموزش و تجهیز آنان در خاک خود جلوگیری کنند.

 

رئیس جمهور افغانستان خاطرنشان کرد که مبارزه با پدیده تروریسم تا هنگامی که همکاری مشترک بین دولت‌های منطقه وجود نداشته باشد، موفق نخواهد بود. وی در حاشیه نشست سالیانه اکو با شماری از رهبران کشورهای مختلف گفت‌گو و تبادل نظر کرد.

 

نشست سالیانه سازمان اکو هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود. این سازمان ۲۷ سال قبل از سوی کشورهای ترکیه، ایران و پاکستان بنیان گذاشته شد و سپس هفت کشور آذربایجان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و افغانستان نیز به عضویت آن در آمدند.

 

حامد کرزی و هیئت همراه وی، پس از پایان نشست اکو در روز سه‌شنبه ۱۶ اکتبر، به منظور شرکت در نشست بین‌المللی "گفت‌وگو برای همکاری‌ در آسیا"، رهسپار کویت شد.

 

زلمی رسول (وزیر امور خارجه)، رنگین دادفر اسپنتا (مشاور امنیت ملی)، انورالحق احدی (وزیر تجارت و صنایع)، عبدالهادی ارغندیوال (وزیر اقتصاد) و شماری دیگر از مقامات دولت افغانستان حامد کرزی را در این سفر همراهی می‌کنند.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما