خانه | خبر | اخبارافغانستان

هشدار کرزی نسبت به عدم تجهیز ارتش افغانستان از سوی آمریکا و ناتو

پنجشنبه, 1391-07-13 21:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حامد کرزی هشدار داد در صورتی که آمریکا و ناتو به تعهد خود در تجهیز ارتش افغانستان به اسلحه سنگین عمل نکند، احتمال دارد افغانستان در این زمینه به روسیه و چین مراجعه کند.

 

حامد کرزی که امروز پنج‌شنبه ۱۳ مهرماه در یک نشست خبری با خبرنگاران در کابل سخن می‌گفت این اظهارات تند را در واکنش به ادامه حمله‌های موشکی پاکستان به خاک افغانستان بیان کرد.

 

به‌گفته رئیس‌جمهور افغانستان، در شرایط کنونی این کشور توانایی دفاع از خود را ندارد و ناچار است ارتش خود را به سلاح سنگین مجهز کند.

 

وی گفت: "از آمریکا خواستیم تا نيروی هوایی ما را تجهیز کند، اما تاکنون به درخواست ما جواب نداده است و اگر آمریکا و ناتو این وسایل و تجهیزات مورد نیاز را در اختیار ما قرار ندهد افغانستان از توان (هزینه) خود برای خریداری آن از روسیه و یا چین اقدام خواهد کرد."

 

 

"پایان آموزش تروریست‌ها در پاکستان و جلوگیری از ورود آنان به افغانستان" و "قطع مداخله‌های پاکستان در امور افغانستان" از جمله پیش‌شرط‌های عمده‌ای بود که کرزی برای عقد پیمان استراتژیک با پاکستان بیان کرد

حامد کرزی گفت آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین متحد استراتژیک افغانستان تاکنون نخواسته است در مقابل حمله‌های موشکی پاکستان به افغانستان اقدام ‌کند و حتی نپذیرفته است که این حمله‌ها صورت می‌گیرد.

 

آمریکا بر اساس پیمان همکاری‌های استراتژیک که سال گذشته با افغانستان امضا کرد تعهد داده است که از این کشور در مقابل حمله‌های خارجی حمایت کند.

 

افزون بر اين، کرزی با اشاره به اظهارات اخیرش در مورد احتمال عقد پیمان استراتژیک با پاکستان گفت این پیمان هنگامی امضا خواهد شد که شروط افغانستان برآورده شود.

 

وی گفت که شروط کشورش در این زمینه را در حاشیه سفر اخیرش به نیویورک با آصف علی زرداری رئیس‌جمهور پاکستان مطرح کرده است.

 

"پایان آموزش تروریست‌ها در پاکستان و جلوگیری از ورود آنان به افغانستان" و "قطع مداخله‌های پاکستان در امور افغانستان" از جمله پیش‌شرط‌های عمده‌ای بود که کرزی بیان کرد.

 

حامد کرزی چهار ماه پيش در نشست بزرگ جوانان افغانستان نیز نسبت به مداخله‌های خارجی در این کشور هشدار داده بود. او همچنان بروز جنگ در این کشور بعد از خروج نظامیان خارجی در سال ۱۳۹۳ خورشیدی (۲۰۱۴) را رد کرد و آن را جنگ روانی رسانه‌های غربی و همسایه در مورد افغانستان خواند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما