خانه | خبر | اخبارافغانستان

جشن مهرگان در هرات برگزار شد

دوشنبه, 1391-07-10 22:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

برای دومین سال جشن باستانی مهرگان با حضور مقام‌های ارشد دولتی، نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی و صد‌ها تن از مردم در شهر هرات، هم‌مرز با ایران برگزار گردید.

 

این جشن سه روزه امروز دوشنبه دهم مهرماه با اجرای زنده موسیقی سنتی و ترانه‌های محلی هرات آغاز شد و در پی آن نمایشگاه محصولات کشاورزی، دامداری و صنایع دستی مناطق مختلف این ولایت برپا شد.

 

داود شاه صبا، والی هرات در سخنانی گفت این جشن به‌عنوان یک رسم پسندیده گذشتگان و به‌مناسبت "شکرگذاری از نعمت‌های خداوند" برگزار شده است.

 

صبا با توصیف هرات به‌عنوان سرزمینی حاصلخیز، و آب و هوای خوب گفت این سرزمین همیشه بیشتر از همه به کشاورزی متکی بوده است و از همین رو مردم با برپایی جشن مهرگان از اين نعمت‌ها شکرگذاری می‌کنند.

 

برگزاری جشن مهرگان در هرات که پیشینه آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، پس از چندین قرن یک رویداد تازه شمرده می‌شود

به گفته والی هرات، این جشن از گذشته‌های بسیار دور تا دوران زمامداری تیموریان (قرن هشتم و نهم هجری) درهرات برگزار می‌گردید و حتی بسیاری از شاعران از جمله فردوسی، عنصری و اقبال لاهوری درباره آن شعر سروده‌اند.

 

اما برگزاری مهرگان در هرات که پیشینه آن به دوره هخامنشیان بازمی‌گردد، پس از چندین قرن یک رویداد تازه شمرده می‌شود.

 

یافته‌های تاریخی نشان می‌دهد که این جشن در آن زمان از نیمه دوم مهرماه آغاز و به‌مدت شش روز با شکوه و عظمت خاصی ادامه می‌يافت.

 

مهرماه که در تقویم کنونی افغانستان از آن به‌نام میزان یاد می‌شود در جامعه کشاورزی نیمه‌گرمیسر این کشور موسم برداشت محصولات و انباشتن فراورده‌های کشاورزی و اندوختن نیازمندی‌های موسم سرما است.

 

به گفته عبدالغنی غوریانی، معاون وزارت کشاورزی، از آن‌جایی که نیاکان این مردم شیفته طبیعت و سرسبزی بودند، آغاز حیات طبیعت را با نوروز جشن گرفته و به بهانه خزان و جمع‌آوری محصولات جشن مهرگان را بر پا می‌کردند.

 

نخستین جشن مهرگان، مهرماه سال گذشته با حضور شماری از مقام‌های ارشد دولت مرکزی، مسئولان محلی، نمایندگان مردم در شورای ملی و شورای ولایتی و هزاران تن در هرات برپا گردید و تا سه روز ادامه یافت.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما