خانه | خبر | اخبارافغانستان

تظاهرات در کابل عليه دادگاه‌های صحرايی

دوشنبه, 1391-07-03 17:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

صد‌ها تن از دانشجويان و فعالان مدنی در کابل طی تظاهراتی ضمن محکوميت برگزاری دادگاه‌های صحرايی، از دولت افغانستان خواستند با عوامل اين رويداد‌ها به شدت برخورد کند.

 

معترضان در اين راهپيمايی که امروز دوشنبه سوم مهرماه از دانشگاه کابل آغاز شد با سردادن شعارهايی عليه قانون‌گريزی و عدم اجرای عدالت، در مقابل دفتر کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان و ساختمان شورای ملی گرد آمده و قطعنامه‌ای عليه دادگاه‌های صحرای صادر کردند.

 

اين اعتراض‌ها پس از برگزاری يک سلسله دادگاه‌های صحرايی صورت می‌گيرد که در يکی از آخرين نمونه‌های آنها؛ نيمه شهريورماه گذشته به دختر نوجوانی در منطقه جاغوری ولايت غزنی در جنوب کابل به اتهام رابطه نامشروع صد ضربه شلاق زده شد و دوست پسرش به پرداخت ۸۰ هزار افغانی (معادل ۱۶۰۰ دلار) جريمه نقدی محکوم گرديد.

 

معترضان در اين قطعنامه برگزاری اين‌گونه دادگاه‌ها را محکوم کرده و از دولت افغانستان و کميسيون مستقل حقوق بشری اين کشور خواسته‌اند برای جلوگيری از تکرار آن و اجرای عدالت با شدت و جديت بيشتری عمل کند.

 

در يکی از آخرين نمونه‌های اين دادگاه‌ها به دختر نوجوانی در جنوب کابل به اتهام رابطه نامشروع صد ضربه شلاق زده شد و دوست پسرش به پرداخت ۸۰ هزار افغانی (معادل ۱۶۰۰ دلار) جريمه نقدی محکوم گرديد

دولت افغانستان اعلام کرده است که رويداد اخير غزنی را بررسی و در صورت اثبات وقوع آن، عوامل آن را مورد پيگرد قرار خواهد داد.

 

در تيرماه سال جاری يک زن جوان به اتهام روابط نامشروع از سوی طالبان در يک منطقه دورافتاده ولايت پروان در شمل کابل تيرباران شد و تصاوير اين رويداد به سرعت در ميان مردم پخش گرديد.

 

مردادماه ۱۳۸۹ نيز تصاوير دلخراش يک زوج جوان پخش شد که به اتهام ارتباط نامشروع جنسی از سوی طالبان در دشت ارچی ولايت قندوز شمال افغانستان در ملاء عام سنگسار شده بودند.

 

پس از پخش تصاوير اين رويداد، مقام‌های پليس افغانستان اعلام کردند که عوامل آن را شناسايی کرده‌اند و وعده دادند که عدالت را در مورد آن‌ها اجرا کنند.

 

نزديک به سه هفته پيش سميع‌الله قطره، فرمانده پليس ولايت قندوز در يک نشست خبری گفت که قاری نيازمحمد، که حکم سنگسار اين زوج را صادر کرده بود، از منطقه دشت ارچی اين ولايت بازداشت شده است.

 

به گفته فرمانده پليس قندوز اين مقام ارشد طالبان که به‌عنوان فرمانده چهار ولايت قندوز، بدخشان، تخار و بغلان تعيين شده بود، به کمک سازمان اطلاعات پاکستان عمليات تروريستی را نيز در اين ولايت‌ها برنامه‌ريزی و اجرا می‌کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما