خانه | خبر | اخبارافغانستان

چین و افغانستان توافق نامه امنیتی و اقتصادی امضا کردند

یکشنبه, 1391-07-02 20:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دولت‌های چین و افغانستان ضمن امضای توافق نامه امنیتی و اقتصادی، در مورد تهیه برنامه عملی برای تطبیق اعلامیه همکاری‌های استراتژیک به توافق رسیدند.

 

این توافق نامه‌ها روز یک‌شنبه، دوم مهرماه در سفر یک هیئت بلند رتبه چینی تحت ریاست ژو یونگ کانگ، رئیس امنیت داخلی وعضو بروی سیاسی حزب کمونیست چین به کابل، امضا شد.

 

سفر ژو نخستین دیدار یک مقام ارشد چینی در این سطح از افغانستان طی چهل و پنج سال گذشته است. 

به گفته رئیس جمهور افغانستان امنیت منطقه مربوط به روابط و همکاری‌های منطقه‌ای است و برای رفع تهدیدات امنیتی، کشورهای منطقه باید به طور مشترک کار کنند 

در اطلاعیه که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان به نشر رسید آمده است که این مقام چینی و هیئت همراه در دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان روی گسترش روابط دو جانبه و اوضاع منطقه گفتگو کردند.

 

حامد کرزی در این دیدار چین را "دوست خوب و صادق" مردم افغانستان خوانده و گفته است که افغانستان خواهان گسترش روابط با این کشور است.

 

به گفته رئیس جمهور افغانستان امنیت منطقه مربوط به روابط و همکاری‌های منطقه‌ای است و برای رفع تهدیدات امنیتی، کشورهای منطقه باید به طور مشترک کار کنند.

 

در اطلاعیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که ژو یونگ کانگ، رئیس امنیت ملی چین هدف از این سفر را تحقق تصمیم‌هایی خوانده است که در سفر چهارماه پیش حامد کرزی به پکن و دیدار با هوجین تاو، رئیس جمهور چین گرفته شد.

 

ژو دراین دیدار گفته است که چین خواهان بهبود زندگی مردم افغانستان، گسترش روابط با دولت افغانستان و سرمایه گذاری بیشتر دراین کشور است.

 

برپایه اطلاعیه ریاست جمهوری افغانستان، پس ازاین دیدار دو کشور توافق نامه گسترش روابط امنیتی و اقتصادی امضا کردند و همچنان توافق کردند تا یک برنامه عملی برای تطبیق اعلامیه همکاری‌های استراتژیک را تهیه کنند.

 

چین از جمله کشورهایی است که بیشترین سرمایه گذاری را در افغانستان طی ده سال گذشته داشته است.

 

این کشور چهار سال پیش یک قرارداد سه و نیم میلیارد دلاری را در زمینه استخراج مس معدن عینک در جنوب کابل با دولت افغانستان به امضا رساند و درسال جاری نیز شرکت ملی نفت چین کار استخراج نفت از یک حوزه نفتی در شمال افغانستان را آغاز کرده است. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما