خانه | خبر | اخبارافغانستان

انهدام شش هواپيمای جنگی آيساف در حمله طالبان

یکشنبه, 1391-06-26 17:49
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آيساف اعلام کرد شش هواپيمای جنگی اين سازمان در حمله طالبان به پايگاه آنان در ولايت هلمند افغانستان از بين رفته و دو هواپيما نيز آسيب ديده است.

 

پايگاه "بسشن" که در منطقه شورآب ولايت هلمند قرار دارد دو شب پيش از سوی يک گروه از طالبان که مجهز به کمربند انتحاری، سلاح خودکار و بمب‌های دستی بودند، مورد حمله قرار گرفت.

 

نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان (آيساف) روز يکشنبه ۲۶ شهريورماه در اطلاعيه‌ای تأييد کرد که در اين حمله افزون بر انهدام شش هواپيمای جنگی و آسيب‌ديدگی دو هواپيمای ديگر، شش مرکز بزرگ استقرار هواپيما نيز از بين رفته است.

 

اين سازمان گفته است در اين حمله که از ساعت ۱۰ شب تا بامداد ادامه داشت سه گروه پنج نفری طالبان شرکت کرده بودند.

 

آيساف تأييد کرد که پرنس هری، نوه ملکه بريتانيا نيز که برای انجام مأموريت به افغانستان اعزام شده، هنگام حمله در اين پايگاه حضور داشته است اما به وی آسيب نرسيده است

برپايه اطلاعات آيساف، در اين رويداد ۱۴ تن از مهاجمان و دو سرباز اين سازمان کشته، ۹ سرباز، هشت کارمند نظامی و يک کارمند غيرنظامی پايگاه بسشن نيز زخمی شده‌اند.

 

نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان از بازداشت يک تن از مهاجمان نيز خبر داده‌اند.

 

قاری يوسف احمدی، از سخنگويان طالبان گفت اين حمله در تلافی تهيه فيلمی در آمريکا که در آن اسلام به تمسخر گرفته شده سازماندهی شده بود.

 

آيساف تأييد کرد که پرنس هری، نوه ملکه بريتانيا نيز که برای انجام مأموريت به افغانستان اعزام شده، هنگام حمله در اين پايگاه حضور داشته است اما به وی آسيب نرسيده است.

 

حمله به پايگاه نظاميان بين‌المللی تحت فرماندهی آمريکا در افغانستان در حالی انجام می‌شود که از يک هفته به اين سو چندين تن در رويدادهای خشونت‌آميزی که در اعتراض به انتشار فيلم "بی‌گناهی مسلمانان" در کشورهای مختلف برپا شده است، کشته و يا زخمی شده‌اند.

 

در نخستين رويداد از اين زمينه، سه‌شنبه هفته گذشته کريستوفر استيونز، سفير آمريکا در ليبی همراه با سه آمريکايی ديگر در شهر بنغازی کشته شدند.

 

شماری از کشورهای ديگر از جمله مصر، تونس، کينيا، سودان و يمن نيز طی اين مدت شاهد اعتراض‌های خشونت آميز بوده‌اند.

 

در افغانستان نيز امروز اعتراض‌هايی بدون خشونت در دو شهر کابل و هرات عليه ساخت و انتشار اين فيلم به ‌راه افتاد و معترضان ضمن سر دادن شعار "مرگ بر آمريکا و اسرائيل"، پرچم آمريکا را به آتش کشيدند و خواستار مجازات تهيه‌کنندگان اين فيلم شدند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما