خانه | خبر | اخبارافغانستان

آیساف: تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۵۳ درصد کاهش یافته است

پنجشنبه, 1391-06-23 20:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آیساف با اعلام اینکه در ۹ ماه گذشته ۲۰۲ غیرنظامی در عملیات این سازمان در افغانستان کشته شده‌اند می‌گوید این آمار نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان ۵۳ درصد کاهش یافته است.

 

ژنرال راجر نوبل، معاون عملیاتی نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان (آیساف) امروز پنج‌شنبه ۲۳ شهریورماه (۱۳ اوت)، در یک نشست خبری در کابل گفت این افراد طی ۹ ماه سال جاری میلادی در عملیات هوایی این سازمان کشته شده‌اند.

 

وی گفت: "در ۹ ماه سال گذشته میلادی ۴۲۶ غیرنظامی در عملیات آیساف کشته شدند اما با تدابیری که از سوی آیساف گرفته شده است، از جمله آموزش و آگاهی بیشتر نظامیان، شمار تلفات در سال جاری به ۲۰۲ تن کاهش یافته است."

 

راجر نوبل با بیان اینکه این سازمان مسئول مرگ هفت درصد از غیرنظامیان است خاطر نشان کرد که ۸۱ درصد تلفات غیرنظامیان طی سال جاری مربوط به حمله‌هایی می‌شود که از سوی طالبان صورت گرفته است.

 

راجر نوبل: آيساف مسئول مرگ هفت درصد از غیرنظامیان است. ۸۱ درصد تلفات غیرنظامیان طی سال جاری مربوط به حمله‌هایی می‌شود که از سوی طالبان صورت گرفته است

به گفته اين مقام ارشد آيساف، از ماه ژانويه تا سپتامبر سال جاری، دو هزار و ۴۲۹ غیرنظامی در عملیات طالبان کشته شده‌اند. این در حالی است که بر پایه اطلاعات وی در مدت مشابه سال گذشته دو هزار و ۵۹۴ غیرنظامی در عملیات این گروه کشته شده بودند.

 

ژنرال نوبل همچنين گفت نیروهای امنیتی افغان در سه درصد از تلفات غیرنظامیان در سال جاری نقش داشته‌اند اما تأکید کرد که تاکنون علت کشته شدن ۹ درصدغیرنظامیان در رویداد‌های خشونت‌بار تشخیص داده نشده است.

 

غیرنظامیان بیشترین قربانی را در جنگ کنونی افغانستان داشته‌اند و بیشتر آنان بر اثر بمب‌های دست‌ساز کنار جاده‌ای و حمله‌های انتحاری که طالبان همواره مسئولیت آن را بر عهده می‌گیرند جانشان را از دست داده‌اند و یا مجروح شده‌اند.

 

طی سالیان اخیر میزان بالای مرگ غیرنظامیان در عملیات‌ جنگی طرفین درگیر از موارد عمده نگرانی دولت افغانستان و سازمان‌های حقوق بشری بوده است.

 

سازمان ملل متحد در امور افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود که ماه گذشته منتشر کرد ضمن ابراز نگرانی از میزان بالای تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان، از طالبان و دیگر طرف‌های دیگر خواست تا قوانین جنگی را برای کاهش تلفات غیرنظامیان رعایت کنند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما