خانه | خبر | اخبارافغانستان

تلاش ایران برای خرید دلار و یورو از بازار افغانستان

شنبه, 1391-06-04 20:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش‌های رسیده از افغانستان حاکی از این است که با گسترده شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و کاهش ارزش ریال، ایران برای تبادل ریال با دلار و یورو در بازار افغانستان تلاش می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه ایلینا راس- لتینن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا در نامه‌ای به وزیر دفاع و وزیر خزانه‌داری این کشور گفته است که شهرهای کابل و قندهار نقش مراکز مالی و تجارتی را دارند که حکومت ایران می‌تواند از طریق آن تحریم ها را دور بزند.
 
لتیننبا هشدار به استفاده ایران از مراکز مالی و تجارتی افغانستان برای دور زدن تحریم‌ها، خواستار همکاری افغانستان در "برخورد با تهدید ایران" شده است.
 
این سناتور امریکایی  با اشاره به تلاشی مشابه از سوی ایران از طریق عراق، پیشنهاد کرده است در صورتی که کشورهای افغانستان و عراق در زمینه تحریم های ایران همکاری نکنند، همکاری ها و توافق های امنیتی امریکا با این کشورها باید "مورد بازبینی" قرار گیرد.
 
از سوی دیگر نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از نجیب‌الله اختری، رئیس اتحادیه صرافان افغانستان نوشت که دلال‌ها با پنج تا هفت درصد سود، زمینه انتقال ارز به ویژه دلار به ایران را فراهم می‌کنند.
 
برپایه این گزارش، ایران این تلاش را بخاطر تقویت و ثبات واحد پولی این کشور انجام می دهد که در پی افزایش تحریم‌های بین‌المللی، ارزش آن به سرعت در حال کاهش است.
 
 رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا: شهرهای کابل و قندهار نقش مراکز مالی و تجارتی را دارند که حکومت ایران می‌تواند از طریق آن تحریم ها را دور بزند

 

آذرخش حافظی، رئیس امور بین‌المللی اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز گفته است مبادله پول‌های معتبر در بازار افغانستان به واحد پولی که در حال از دست دادن ارزش خود است، به اقتصاد ملی افغانستان آُسیب می رساند.
 
به گفته حافظی این موضوع سبب نارضایتی امریکا نیز می‌شود که در حال حاضر بزرگترین کمک‌کننده به افغانستان است.
 
ایران از سوی امریکا و شماری زیادی از هم‌پیمانان این کشور به دلیل آن چه که تلاش ایران برای استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای می‌خوانند، با تحریم گسترده مواجه شده است. اما ایران همواره این اتهام را رد کرده است 
Share this
Share/Save/Bookmark

ایران در افغانستان به چه شرارت ها که دست نمی زند آنچه را که این کشور در قبال افغانستان روی دست و انجام می دهد کمتر از فساد پیشه گی و دشمنی های پاکستان نیست.
دولت ایران با استفاده از زمینه های سؤ استفاده که درافغانستان دارد همواره درتلاش آن است که دامنه نا امنی ها در افغانستان گسترش یابد.
نمونه دیگری از تلاش های بدخواهانه ایران در افغانستان نفاق افگنی های قومی، زبانی و به خصوص مذهبی است که باکمال بی شرمی از کوچکترین فرصت ها نیز در این موارد بهره برداری می کند.
سفارت ایران درکابل گاهی چنین عمل می کند که گویی دریکی از مناطق ایران قرار دارد به عنوان نمونه درتلاش ایجاد اتحادیه های خبرنگاری است، شماری از رسانه های وابسته به شبکه اطلاعاتی ایران در افغانستان رو به افزایش است و شماری از رسانه و مجلات وابسته به این کشور چنان موضع گیری می کنند که سخت تر ازموضع گیری های دولت تهران است.
از خبرنگاران افغان که دربیرون از کشور درس خوانده و یا کار می کنند بارها دعوت کرده است که درهماهنگی با نهادهای دولت ایران به افغانستان برود البته قبل از آن برای مدتی در ایران بمانند.
نمونه های بسیاری از سؤ استفاده دولت ایران در افغانستان وجود دارد و این برای مردم افغانستان به شدت نگران کننده است.
البته فراموش نشود که مردم افغانستان حساب شهروندن ایرانی را جدا از دولت آن کشور در می گیرند.

در بازار سرای شاهزاده کابل صرافان اقغان تا روزی صد ها میلیون دلار را هم می توانند تبادله کنند. حجم پولی که در این مارکیت هست شاید نزدیک به خزانه افغانستان باشد. اگر شما وارد آنجا شوید مردمی را می بینید که در دستانشان و یا در جیبهایشان تا چند صد هزار دلار پول نقد همراه دارند. اصلا آنجا دلار و یورو و پوند مثل نقل و نبات یافت می شود. شما می توانید مثل آب خوردن یک میلیارد تومان ایرانی را تنها در چند دقیقه به دلار تبدیل کنید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما