خانه | خبر | اخبارافغانستان

اعتراض مدنی به لغو یک کنسرت در هرات

سه شنبه, 1391-05-31 20:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ده‌ها تن از فعالان مدنی و جوانان طی یک گردهمایی در هرات، نسبت به لغو کنسرت شفیق مرید، خواننده جوان این کشور که قرار بود روز سه شنبه برگزار شود، اعتراض کردند.

 

نصرت عصمتی، مدیر برنامه های شفیق مرید گفت که کارشکنی برخی مسئولان محلی و فشارهای یک روحانی تندرو سبب شد تا این کنسرت که پیش‌بینی می‌شد هزاران تن از جمله زنان در آن حضور یابند، لغو شود.
 
دو روز پیش پس از آنکه پیروان مولوی مجیب الرحمان انصاری، از روحانیون سرشناس هرات برای اعتراض به این کنسرت به محل برگزاری آن در ورزشگاه هرات رفتند، شفیق مرید تصمیم گرفت تا از اجرای این کنسرت خودداری کند.
 
مولوی مجیب الرحمان انصاری گفته است که مخالفت او با این کنسرت دلایل مذهبی، اجتماعی و امنیتی داشته است.
 
به گفته وی، در شرایطی که ماه رمضان به تازگی به پایان رسیده است و مناطق مرزی افغانستان هدف موشک‌پرانی‌های پاکستان قرار دارد و دیگر مناطق به ویژه شهر زرنج، مرکزولایت نیمروز و منطقه شیندند هرات شاهد جان باختن و زخمی شدن ده‌ها غیر نظامی بوده است، این کنسرت نباید اجرا شود.
 
در شرایطی که ماه رمضان به تازگی به پایان رسیده است و مناطق مرزی افغانستان هدف موشک‌پرانی‌های پاکستان قرار دارد و دیگر مناطق به ویژه شهر زرنج، مرکزولایت نیمروز و منطقه شیندند هرات شاهد جان باختن و زخمی شدن ده‌ها غیر نظامی بوده است، این کنسرت نباید اجرا شود.
لغو این کنسرت سبب اعتراض‌های گسترده هواداران این آوازخوان جوان و فعالان مدنی شد و اعتراض‌ها ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک شروع شد.
 
در پیوند با این رویداد، روز سه‌شنبه ده‌ها تن از فعالان و جوانان در ورزشگاه هرات گردهم آمدند و با پخش آهنگ‌های ثبت شده شفیق مرید و اجرای زنده موسیقی زنده محلی، علیه آنچه قدرت‌نمایی افراط‌گرایان مذهبی می‌خواندند، شعار دادند.
 
خلیل پارسا، هماهنگ‌کننده شبکه نهادهای مدنی هرات گفت این گردهمایی، اعتراضی مدنی بود که در برابر کارشکنی‌ها و اقدامات اخیر بنیادگرایان مذهبی صورت گرفت.
 
وی گفت:" ما در مکانی که قرار بود کنسرت برگزار شود جمع شدیم تا بگویم اگر جنگ و حمله‌های خونین است، اما نباید جلوی خوشی مردم گرفته شود و بر اساس تعصب مذهبی مانع از شادی مردم شوند."
 
به گفته وی در این حرکت اعتراضی، معترضان طی قطعنامه‌ای از دولت و جامعه جهانی خواستند با این گونه اقدامات ضد دمکراسی، مقابله و از حرکت‌های آزادیخواهانه مردم حمایت کند.
 
داود شاه صبا، والی هرات به برگزارکنندگان این کنسرت گفته بود نمی‌تواند قول بدهد امنیت کامل این مراسم را در ورزشگاه بزرگ هرات تامین کند، اما در عوض اجرای آن در سالن سرپوشیده این شهر را که گنجایش حدود دو هزار تن را دارد، فراهم خواهد ساخت.
 
مسئولان برگزاری این کنسرت می‌گویند که شفیق مرید به دلیل آنچه گنجایش کم سالن و گرمای هوا خوانده است، از برگزاری آن خودداری کرده است.
 
شفیق مرید، آواز‌خوان جوانی است که درطی سالیان اخیر به شهرت رسیده است. او به طور معمول آهنگ‌های میهنی را به زبان‌های فارسی و پشتو می خواند و هواداران زیادی دارد.
 
پخش آهنگ‌های خوانندگان زن و مرد در رسانه‌های افغانستان و همچنان اجرای کنسرت در این کشور ازجمله از سوی زنان ممانعت قانونی ندارد، اما برخی اوقات با فشار گروه‌های مذهبی و در مواردی دخالت خارجی با مشکل مواجه می‌شود.
 
سال گذشته برنامه‌ریزی برای اجرای کنسرت لیلا فروهر، آواز‌خوان مشهور ایرانی به دلیل فشارهای گروه‌های مذهبی داخلی و ایران، با ناکامی مواجه شد. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما