خانه | خبر | اخبارافغانستان

اعتصاب عمومی در هرات پايان يافت

سه شنبه, 1391-05-17 18:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اصناف مختلف هرات پس از برکناری فرمانده پليس اين ولايت و تعهد نمايندگان ارشد دولت مبنی بر پيگيری و حل معضل آدم‌ربايی، به اعتصاب دو روزه خود پايان دادند.

در اين اعتصاب شماری از اتحاديه‌های صنفی از جمله صنعتگران، تاجران، پزشکان، صرافان و زرگران شرکت کرده بودند و طی آن عملأ کارخانه‌های توليدی، شرکت‌های تجارتی، بازار اصلی هرات و مراکز درمانی از فعاليت بازماندند.

اصناف هرات تأکيد کرده بودند تا زمانی که دولت مرکزی با اعزام يک هيئت بلندپايه به هرات اين معضل را به‌طور جدی بررسی و به آن پايان ندهد، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

روز سه‌شنبه ۱۷ مردادماه، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت کشور افغانستان در رأس هيئتی از نمايندگان ارشد حکومت و نمايندگان هرات در شورای ملی، به اين ولايت سفر کرد.

محمدی و هيئت همراه با حضور در تجمع ده‌ها تن از نمايندگان اصناف هرات در اتاق تجارت و صنايع اين ولايت تعهد سپرد تا "بررسی دقيق" و "پايان دادن" به پديده آدم‌ربايی، هرات را ترک نخواهد کرد.

آماری که سوی دفتر سخنگوی والی هرات ارائه شده است نشان می‌دهد که از آغاز سال ۱۳۹۰ خورشيدی، تاکنون ۱۹۲ تن به اتهام آدم‌ربايی در اين ولايت بازداشت شده‌اند

محمدرفيق شهير، به نمايندگی از اصناف اعتصاب‌کننده گفت آن‌ها به‌طور صريح خواسته‌های خود را با سرپرست وزارت کشور و هيئت همراه مطرح کردند و خواستار پايان به آدم‌ربايی در اين ولايت شدند.

وی گفت: "آدم‌ربايان آرامش را از مردم گرفته‌اند ما خواستار اشد مجازات و اجرای حکم اعدام برای اين افراد شديم و اين که نبايد پرونده جرمی آن‌ها به ديگر ولايت‌ها برود تا ازآن‌جا حکم برائت بگيرند و اين که نبايد آدم‌ربايان تحت فرمان رئيس جمهور قرار گيرند."

آماری که سوی دفتر سخنگوی والی هرات ارائه شده است نشان می‌دهد که از آغاز سال ۱۳۹۰ خورشيدی، تاکنون ۱۹۲ تن به اتهام آدم‌ربايی در اين ولايت بازداشت شده‌اند که بسياری از آنان به دوره‌های طولانی‌مدت زندان محکوم شده‌اند.

انگيزه بيشتر اين آدم‌ربايی‌ها، اقتصادی اعلام شده است که در مواردی نيز به دليل عدم پرداخت مبالغ هنگفت مطالبه‌شده از سوی آدم‌ربايان، افراد ربوده‌شده به قتل رسيده‌اند.

همزمان با سفر سرپرست وزارت کشور به هرات، حامد کرزی، رئيس‌ جمهوری افغانستان در اطلاعيه‌ای، سيدآغا ثاقب، فرمانده پليس هرات را برکنار و سيد عبدالغفار سيدزاده، از افسران ارشد وزارت کشور را به‌عنوان فرمانده پليس اين ولايت تعيين کرد.

حامد کرزی به وزارت کشور دستور داده است تا ايجاد تغييرات اساسی در پليس هرات، امنيت و آرامش را به اين ولايت برگرداند.

نمايندگان اصناف اعتصاب‌کننده نيز در نشست خود با هيئت دولت مرکزی گفتند به دليل تعهد جدی بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت کشور، به اعتصاب خود پايان می‌دهند.

هرات مرکز تجارت و اقتصاد افغانستان است که در غرب اين کشور قرار دارد و با ايران هم‌مرز است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما