خانه | خبر | اخبارافغانستان

سفر نخست‌وزيران بريتانيا و پاکستان به کابل

جمعه, 1391-04-30 08:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا و راجا پرويز اشرف، نخست‌وزير پاکستان در سفری که هدف از آن تقويت همکاری و تلاش بيشتر در زمينه صلح در افغانستان اعلام شده است، به کابل سفر کردند.

ديويد کامرون، روز پنج‌شنبه ۲۹ تيرماه در نشست مشترک خبری با حامد کرزی، رئيس‌جمهور افغانستان گفت بريتانيا به کمک‌هايش به افغانستان متعهد است و سالانه ۱۷۰ ميليون پوند به اين کشور کمک خواهد کرد.

کامرون که پس از امضای قرارداد ساخت و تشکيل يک مدرسه عالی نظامی به کمک بريتانيا در کابل سخن می‌گفت از خروج نظاميان اين کشور تا دو سال ديگر از افغانستان خبر داد اما تأکيد کرد که بريتانيا پس از آن نيز به مأموريت آموزشی نيروهای امنيتی افغانستان ادامه خواهد داد.

حامد کرزی گفت اميدوار است گفت‌وگوها با نخست‌وزير پاکستان مانند گذشته بی‌نتيجه نباشد

در حال حاضر حدود ۹ هزار و ۵۰۰ نظامی بريتانيايی در افغانستان حضور دارند. تاکنون طی بيش از ۱۰ سال حضور اين نيروها که بيشتر آنان در جنوب افغانستان مستقر هستند، ۴۲۲ تن از آنان کشته شده‌اند.

نخست‌وزير بريتانيا همچنين ضمن پشتيبانی از روند انتقال مسئوليت‌های امنيتی از نظاميان خارجی به نيروهای امنيتی افغانستان، ابراز اميدواری کرد که انتخابات رياست جمهوری افغانستان که قرار است هم‌زمان با پايان اين روند انجام گيرد، عادلانه باشد.

حامد کرزی نيز با قدردانی از کمک‌های بريتانيا به افغانستان گفت که ايجاد اين مدرسه عالی نظامی برای آموزش افسران ارتش افغانستان، در عرصه تقويت و حرفه‌ای شدن ارتش اين کشور، "بسيار مهم" است.

رئيس‌جمهور افغانستان در نشست مشترک خبری با نخست‌وزير پاکستان نيز گفت گفت‌وگوهای آنان، همه‌جانبه و مفصل بوده است.

او افزود در اين ديدار با نخست‌وزير پاکستان در مورد چگونگی مبارزه با تروريسم و تأمين صلح و ثبات در افغانستان صحبت کرده است و اميدوار است که اين گفت‌وگوها مانند گذشته بی‌نتيجه نباشد.

افزون بر اين، رئيس‌جمهور افغانستان، نخست‌وزير بريتانيا و نخست‌وزير پاکستان در يک نشست سه‌جانبه شرکت کردند.

وزارت خارجه افغانستان در اطلاعيه‌ای اعلام کرد که رهبران سه کشور در اين نشست بر تسريع تلاش‌های صلح با مخالفان مسلح دولت افغانستان تأکيد کردند.

در اين اطلاعيه گفته شده که رهبران اين سه کشور از تروريسم به‌عنوان يک تهديد منطقه‌ای نام برده‌اند و ضمن ابراز نگرانی از اين پديده، خواستار مبارزه مشترک بر عليه آن شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما