خانه | خبر | اخبارافغانستان

تظاهرات در کابل در اعتراض به تيرباران يک زن

چهارشنبه, 1391-04-21 20:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ده‌ها تن از فعالان حقوق زن طی تظاهراتی در کابل، خشونت عليه زنان در افغانستان به‌ويژه تيرباران يک زن "از سوی طالبان" را محکوم کردند.

به تازگی ويدئويی در سايت يوتيوب منتشر شده است که در آن نجيبه، يک زن جوان در يک دادگاه صحرايی با حضور شماری از شبه‌نظاميان به جرم فرار از خانه و ارتباط نامشروع جنسی، تيرباران می‌شود.

اين رويداد که گفته می‌شود حدود دوهفته پيش درولايت پروان در شمال کابل رخ داده است واکنش‌های تندی در سطح افغانستان و شماری از کشورهای جهان برانگيخت.

به گفته عبدالبصير سالنگی، والی پروان، يک عضو ارشد طالبان پس از تجاوز به اين زن، دو عضو ديگر طالبان را به دليل ترس از افشای اين قضيه، کشته و سپس اين زن را نيز به جرم فرار از خانه و ارتباط نامشروع جنسی در ملاء عام تيرباران کرده است؛ موضوعی که طالبان دخالت در آن را رد کردند.

سيما سمر، رئيس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان از زنان خواست تا با يکپارچگی خود در برابر بی‌عدالتی بايستند

در اعتراض به اين رويداد، امروز چهارشنبه ۲۱ تيرماه، ده‌ها تن از نمايندگان ۸۰ نهاد جامعه مدنی، فعالان حقوق زن و حقوق بشر تظاهرات کردند.

معترضان پس از يک راهپيمايی که از مقابل وزارت امور زنان آغاز شد ضمن سردادن شعارهايی، محاکمه صحرايی اين زن را خلاف آموزه‌های اسلام و حقوق بشر خواندند و آن را محکوم کردند.

سيما سمر، رئيس کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان و از شرکت‌کنندگان در اين حرکت اعتراضی، از دولت و شورای علما و روحانيان اين کشور خواست تا در برابر خشونت عليه زنان و عوامل آن از جمله رويداد اخير پروان سکونت نکنند.

وی به‌ويژه خواستار پايان آن‌چه که وی معافيت از مجازات اين نوع خشونت‌ها خواند، شد و از زنان اين کشور نيز خواست تا با يکپارچگی خود در برابر بی‌عدالتی بايستند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما