خانه | خبر | اخبارافغانستان

تظاهرات عليه حکومت ايران در کابل

پنجشنبه, 1391-03-18 10:40
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ده‌ها تن از شهروندان افغانستان برعليه آن‌چه که دخالت ايران در امور افغانستان و اعدام افغان‌ها در اين کشور خواندند،‌ در کابل تظاهرات کردند.

اين تظاهرات روز گذشته چهارشنبه ۱۷ خردادماه برگزار شد. تظاهرکنندگان پس از راهپيمايی در مرکز شهر و سر دادن شعارهايی عليه حکومت و مقامات ايران،‌ در مقابل سفارت اين کشور تجمع کردند و پرچم جمهوری اسلامی ايران را به آتش کشيدند.

شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات ضمن سر دادن شعارهايی چون " مرگ بر حکومت ايران"، "مرگ بر خامنه‌ای"، "مرگ بر قم" و "مرگ بر جاسوسان ايران"،‌ طی قطعنامه‌ای هشت ماده‌ای "دخالت‌های حکومت ايران" در افغانستان و "فعاليت جاسوسان ايران در ادارات دولتی افغانستان" را محکوم کردند و از دولت افغانستان خواستند از آن جلوگيری کند.

ماه گذشته ابوالفضل ظهره‌وند،‌ سفير ايران در کابل،‌ آشکارا از رئيس مجلس سنای افغانستان خواسته بود که شورای ملی افغانستان نبايد پيمان استراتژيک افغانستان با آمريکا را تأييد کند.

سفير ايران گفته بود در صورتی که اين پيمان از سوی شورای ملی افغانستان تأييد شود،‌ افغانستان دچار مشکل خواهد شد و ايران مهاجران افغان را اخراج خواهد کرد.

در دو سال گذشته شهرهای کابل،‌ جلال‌آباد و هرات شاهد تظاهرات مشابهی بر عليه سياست‌های جمهوری اسلامی ايران بوده است

همچنين هفته گذشته نصب بيلبوردهايی با تصوير بزرگ آيت‌الله خمينی، رهبر انقلاب ايران، و دعوت از مردم افغانستان برای شرکت در مراسم بيست‌وسومين سالگرد درگذشت وی،‌ باعث جنجال بسياری در اين کشور شد.

در حالی که هواداران آيت‌الله خمينی برگزاری اين مراسم را پيروی از "شخصيت جهانی" او عنوان می‌کردند مخالفان،‌ برگزاری اين مراسم را در راستای توسعه نفوذ ايران خوانده و در يک تجمع اعتراضی در روز چهارشنبه، آن را محکوم کردند.

تظاهرکنندگان اين روز با اشاره به شيوه برخورد حکومت ايران با مهاجران افغان و اعدام شهروندان افغانستان در اين کشور،‌ برگزاری اين مراسم را نيز غيرقابل توجيه خواندند.

اسرار کريم‌زی،‌ از شرکت‌کنندگان در اين تظاهرات،‌ گفت: "در حالی که ايران با افغان‌ها رفتاری نادرست دارد و شهروندان افغانستان را اعدام می‌کند،‌ تصاوير آيت‌الله خمينی در افغانستان نصب می‌شود و برای او مراسم گرفته می‌شود."

وی افزود که اين‌گونه اقدامات بايد محکوم شود و نبايد صورت بگيرد.

اين تظاهرات که از سوی انجمن "افغان يون" برگزار شده بود تحت تدابير شديد امنيتی برگزار و به‌طور مسالمت‌آميز به پايان رسيد.

در دو سال گذشته شهرهای کابل،‌ جلال‌آباد و هرات شاهد تظاهرات مشابهی بر عليه سياست‌های جمهوری اسلامی ايران بوده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ایران و مردمش به اوارگان افغانی در گذ شته بور فراوان کمک و مهمان نوازی کرده اند نتیجه خوبیها این شد که پرچم ایران را به اتش کشیده و به مقامات بلند پایه اش نیز توهین میکنند .

در جواب کاربر مهمان که نوشته بودند:

"ایران و مردمش به اوارگان افغانی در گذ شته بور فراوان کمک و مهمان نوازی کرده اند نتیجه خوبیها این شد که پرچم ایران را به اتش کشیده و به مقامات بلند پایه اش نیز توهین میکنند ."

ارسال شده توسط کاربر مهمان در تاریخ پنجشنبه, 03/18/1391 - 16:00.

دوست عزیز اگر ایران مهاجران افقان را به کشور راه داده بود به دو دلیل عمده بود: یکم اینکه به ازاء هر فرد از سازمان ملل 10دلار میگرفت که با برافتادن حکومت طالبان مستمری قطع شد و ایران هم عصبانی که چرا پول قطع شده دوم اینکه کارگران افغانی با مزد کمتر و راندمان بیشتر اقتصاد و سازندگی ایران را کمک کرده و میکنند. لطف کنید از مهمان نوازی ایرانی ها کمتر بگویید که انها حتی بین خودشان هم مهمان نواز نیستند. اگر میبینید به خانه هم دعوت میشوند و به اصطلاح مهماندوستی میکنند بایستی دید علت اصلی ان چیست: عموما دو علت عمده بیش از همه نمودار هستند. یا میزبان خود از امد وشد بهره روحی و لذت فردی-شخص میبرد و یا اینکه دعوت مهمان برای نشان دادن اشیایی که تازه خریده به میزبان میباشد. شما میزان تبعیض و نابرابری که به برادران افغانی اعمال شده و میشود را یا نمیدانید یا دارید حاشا میکنید و مهمان نوازی را به عنوان استتار علم میکنید. یکی از خصوصیات بازر ایرانیها گول زدن به خودشان است و با تحریف و تبدیل وقایع و عبارات به گونه ای که خودشان بیشتر میپسندند "هاله ای" از حق به جانبی و خودبرتربینی به دور سر خود میگدارند که جندسال پیش نمونه بارزش را از رییس جمهور در سازمان ملل ملاحطه کردیم.

نه برادر بنده بدون هیچگونه تشکیک و یا اغراق میگویم که امریکایی ها از ایرانیها خیلی مهمان نوازترندالبته بستگی به این دارد که مهمان نوازی را چگونه تعریف کنیم. همین امریکایی های به اصطلاح "بی دین و وجدان" صدها هزار ایرانی و عیر ایرانی را کار داده اند و هرگز رفتاری مشابه رفتار ایرانیه ها با افغانها از خود نشان نداده اند. این بدان معنی نیست که در میان امریکایی ها تبعیض نسبت به خارجی ها نیست اما از انجا که امریکا قوانین مستندتری دارد و مردم قانونمندی را از مدرسه یاد میگیرند به همین دلیل با بیگانگان هم تقریبا همان طوری رفتار میشود که با خودی ها.

به امید موقیت شما و دوستی بی پیرایه بین مردم ایران و افغانستان که برادرند اما از نظر دولت برابر نیستند.

افغان ها برادران و مهمانان ما ایرانی ها هستن.
توجه داشته باشن که قاچاق مواد مخدر انصافا سزایی کمتر از مرگ نباید داشته باشه.و ایون قانون برای خودما ایرانی ها هم اجرا میشه.
جدا از اینکه دیدم به پرچم کشورمون توهین کردین احساساتم جریحه دار شد.
ما بیش از سی ساله از شما،پدران شما و نسل جدید شما نگهدادی می کنیم،پس حرمت میزبان را نگه دارید که در متون ادبی مشترکمان خیلی راجع بهش گفته شده.

پرچم اصلی ایران پرچم پرافتخار و زیبای سه رنگ شیر و خورشید نشان است. به عنوان یک ایرانی از آتش زدن پرچم خرچنگ نشان رژیم فاسد و جنایتکار و اشغالگر جمهوری اسلامی بسیار خرسند شدم و از برادران و خواهران افغانی برای این کار تشکر می کنم. ما ایرانی ها عاشق ملت و کشور افغانستان هستیم و شما عزیزان بدرفتاری عده ای ***را به پای ملت شریف و نجیب ایران نگذارید.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما