خانه | خبر | اخبارافغانستان

ابراز نگرانی سازمان ملل از تلفات غيرنظاميان در افغانستان

چهارشنبه, 1391-03-10 18:04
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان اعلام کرد که طی چهار ماه گذشته دست‌کم ۵۷۹ غيرنظامی در اين کشور کشته شده‌اند که عامل اصلی طالبان بوده‌اند.

يان کوبيس، نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در يک نشست خبری در کابل گفت که اين غيرنظاميان از ابتدای سال جاری ميلادی تا پايان ماه آوريل جان باخته‌اند.

به گفته وی،‌ ۷۹ درصد از اين افراد از سوی شورشيان (طالبان)،‌ ۹ درصد از سوی نيروهای دولتی و آيساف (نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان) و بقيه نيز در رويدادهای مختلف مرتبط با جنگ کنونی کشته شده‌اند.

او افزود که بيشتر اين غيرنظاميان بر اثر حمله‌های انتحاری، بمب‌های دست‌ساز کنار جاده‌ای و کارگذاری مواد انفجاری جان باخته‌اند که از سوی طالبان سازماندهی می‌شود.

نماينده ويژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت که ميزان تلفات غيرنظاميان در سال جاری در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش يافته است

نماينده ويژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت که ميزان تلفات غيرنظاميان در سال جاری در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش يافته است اما اين سازمان نگران ادامه تلفات غيرنظاميان است.

کوبيس افزود سازمان ملل راهکارهايی را به‌خاطر حفظ جان غيرنظاميان به طرف‌های درگير ارائه کرده که در برخی موارد رعايت شده است.

اما نماينده ويژه سازمان ملل در امور افغانستان،‌ گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان را متهم کرد که در اين زمينه بی‌تفاوت بوده‌اند.

پيش از اين، سازمان ملل در گزارشی از جان‌باختن ۳۰۲۱ غيرنظامی در سال ۲۰۱۱ خبر داده بود که در مقايسه با يک سال پيش از آن هشت درصد افزايش را نشان می‌داد و در مجموع طی پنج سال اخير بی‌سابقه بوده است.

در اين گزارش؛ شورشيان مسلح، عامل مرگ بيش از ۷۷ درصد و نيروهای دولتی و نظاميان بين‌المللی نيز مسئول جان‌باختن ۱۴ درصد از غيرنظاميان معرفی شده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما