خانه | خبر | اخبارافغانستان

ايران کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرد

پنجشنبه, 1391-02-21 19:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

وزارت امور خارجه ايران در اعتراض به آن‌چه که "جوسازی‌های منفی رسانه‌های افغانستان بر عليه ايران"،‌ خوانده است کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرد.

خبرگزاری فارس اعلام کرد که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ايران،‌ روز پنج‌شنبه شاه‌مردان قل،‌ کاردار سفارت افغانستان در تهران را برای توضيح در اين زمينه فراخواند.

محسن پاک‌آئين، رئيس ستاد افغانستان در وزارت امور خارجه ايران در ديدار با اين مقام سفارت افغانستان بار ديگر نگرانی ايران را در مورد امضاء توافق‌نامه استراتژيک افغانستان با آمريکا،‌ مطرح کرده است.

وی گفته است: "مقامات جمهوری اسلامی ايران بارها نگرانی خود را نسبت به تهديدات امنيتی آمريکا در منطقه، به‌ويژه ابقای پايگاه‌های نظامی در افغانستان را به مقامات اين کشور اعلام و در مجامع بين‌المللی بيان کرده است."

پاک‌آئين از "ادامه فضاسازی برخی رسانه‌های افغانستان برعليه ايران" شکايت کرده و آن را "در مسير اهداف" کشورهايی دانسته است که "قصد اخلال روابط دوستانه و برادرانه تهران- کابل" را دارند.

اين مقام وزارت خارجه ايران در اين ديدار خواستار "مديريت اين وضعيت" از سوی دولت افغانستان شده است.

سفير ايران در کابل در ديدار با رئيس مجلس سنای افغانستان هشدار داده بود در صورتی که توافق‌نامه استراتژيک افغانستان با آمريکا تصويب شود افغانستان دچار مشکل خواهد شد و ايران مهاجران افغان را نيز اخراج خواهد کرد

فارس گفته است که شاه‌مردان قل،‌ کاردار سفارت افغانستان در تهران نيز با تأکيد بر ضرورت استحکام و تقويت روابط دوستانه ميان دو کشور، از"اقدامات برخی از رسانه‌های افغانستان" ابراز تأسف کرده و اظهار داشته است که ابراز نگرانی ايران در اين مورد را به دولت متبوع خود انتقال خواهد داد.

اظهارات اخير سفير ايران در کابل در ديدار با رئيس مجلس سنای افغانستان که گفته بود شورای ملی اين کشور بايد از تصويب توافق‌نامه استراتژيک افغانستان با آمريکا خودداری کند، و واکنش‌های داخلی نسبت به آن، به‌طور وسيعی از سوی رسانه‌های افغانستان بازتاب يافت.

اين توافق‌نامه هفته گذشته از سوی باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا و حامد کرزی، رئيس جمهوری افغانستان به امضاء‌ رسيد و قرار است برای تصويب به مجالس دو کشور فرستاده شود.

ابوالفضل ظهره‌وند، در ديدار با فضل الهادی مسلم‌يار هشدار داده بود در صورتی که اين توافق‌نامه تصويب شود افغانستان دچار مشکل خواهد شد و ايران مهاجران افغان را نيز اخراج خواهد کرد.

مجلس نمايندگان افغانستان اين اظهارات سفير ايران را "مداخله" در امور افغانستان خواند و خواستار احضار سفير ايران در کابل به وزارت امور خارجه اين کشور شد.

رنگين دادفر اسپنتا،‌ مشاور امنيت ملی رئيس جمهور افغانستان نيز به اين سخنان ظهره‌وند واکنش تندی نشان داد و با "تندرو و ستيزه‌جو" خواندن حکومت ايران گفت: "افغانستان به‌همين خاطر (نگرانی از بروز مشکل احتمالی از سوی ايران) است که اين سند را امضاء کرده است."

اسپنتا نگرانی ايران را بی‌مورد خواند و تأکيد کرد که مطابق با اين توافق‌نامه،‌ از خاک افغانستان برعليه هيچ کشور سومی استفاده نخواهد شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

‫‫حتمأ افغانستان خواهد گفت که سربازان آمریکائي و اوتان در افغانستان ‫افرادی ‫هستند
‫که برای یک زندگی و آینده بهتر به افغانستان ‫پناه آورده و بیشتر آنها به ‫کوهنوردی و
‫شکار حیوانات وحشی اشتغال دارنند.
و در ضمن درست می گویند آمریکا از خاک افغانستان‫ به هیچ برای حمله به کشور سومی
‫استفاده ‫نخواهد کرد ، از فضا و هوای افغانستان استفاده خواهد کرد.
‫خدایا خدایا تا انقلاب مهدی احمدی نژاد را بیرون از ایران نگهدار.

اللهی امین خدا کنه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما