خانه | خبر | اخبارافغانستان

خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری فارس ایران در كابل بازداشت شد

یکشنبه, 1391-02-17 19:29
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عبدالواحد حكیمی، خبرنگار و سرپرست دفتر خبرگزاری فارس ایران از سوی امنیت ملی افغانستان به " اتهام افشای اسناد محرم دولتی به ایران" بازداشت شد.

 
یك منبع اداره امنیت ملی افغانستان روز یك‌شنبه هفدهم اردیبهشت ماه،‌ گفت كه این خبرنگار در حال حاضر در بازداشت امنیت ملی است اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری كرد.
 
خبرگزاری فارس نیز تائید كرد كه عبدالواحد حكیمی كه صبح روز گذشته، برای تهیه یك گزارش درباره موزه ملی افغانستان از دفتر كارش در كابل خارج شده بود،‌ از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت و به مكان نامعلومی انتقال یافت.
 
ماه گذشته سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفته بود كه خبرگزاری فارس و شبکه انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی ایران؛ رسانه‌هایی هستند كه بدون مجوز قانونی از وزارت خارجه و وزارت اطلاعات و فرهنگ در افغانستان دفتر باز کرده‌اند
 
فارس به نقل از همسر عبدالواحد حیكمی نوشته است كه او شام روز شنبه در "یك تماس محدود و كنترل شده" اطلاع داده است كه از سوی امنیت ملی افغانستان بازداشت شده است.
 
ماه گذشته لطف‌الله مشعل،‌ سخنگوی امنیت ملی افغانستان در نشستی زیر عنوان "انسجام رسانه‌ها در مسیرتامین مصالح كشور"،‌ گفته بود كه خبرگزاری فارس و شبکه انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی ایران؛ رسانه‌هایی هستند كه بدون مجوز قانونی از وزارت خارجه و وزارت اطلاعات و فرهنگ در افغانستان دفتر باز کرده‌اند.
 
وی شماری از رسانه های داخلی افغانستان را نیز متهم كرده بود كه در راستای تامین منافع كشورهای ایران و پاكستان كار می‌كنند.
 
اما خبرگزاری فارس گفته است كه در بهمن ماه سال گذشته وزارت خارجه افغانستان در مكاتبه با امنیت ملی این كشور، فعالیت این خبرگزاری را تا زمان صدور مجوز قطعی،‌ بلا مانع اعلام كرده بود و احتمالا این بازداشت " ناشی از سوء‌ تفاهم برخی نهادهای امنیتی افغانستان و عدم اطلاع آنان از اعطای مجوز فعالیت از سوی وزارت خارجه این كشور باشد."
این خبرگزاری که گفته می‌شود به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نزدیك است،‌ در كابل دفتر دارد و رویدادهای مختلف افغانستان را پوشش می‌دهد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما