خانه | خبر | اخبارافغانستان

تلاش‌های آمريکا برای رديابی آمريکايی ربوده‌شده در جزيره کيش

چهارشنبه, 1391-02-06 20:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از گذشت بيش از پنج سال از ناپديد شدن رابرت لوينسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی در جزيره کيش،‌ آمريکا تلاش‌های جديدی را برای يافتن وی در افغانستان آغاز کرده است.

رابرت لوينسون،‌ ۶۴ ساله،‌ که گفته می‌شود کارمند بازنشسته پليس فدرال آمريکا است،‌ در ميانه اسفندماه ۱۳۸۵ خورشيدی پس از خروج از هتل محل اقامت خود در جزيره کيش،‌ ناپديد شد و تاکنون از سرنوشت او خبری نيست.

خانواده لوينسون گفته‌اند که او برای تحقيق درباره شبکه‌های قاچاق سيگار در خاورميانه و غرب آسيا به جزيزه کيش سفر کرده بود.

کريستين لوينسون،‌ همسر رابرت لوينسون و پسرش يک سال پس از اين رويداد برای کسب اطلاع از سرنوشت او به ايران سفر کردند اما اين سفر ثمری نداشت و دو سال بعد نيز تلاش ديگر خانواده لوينسون برای ديدار با محمود احمدی‌نژاد درجريان نشست سازمان ملل متحد در نيويورک بی‌نتيجه ماند.

آمريکا تاکنون بارها از ايران خواسته است تا در مورد محل نگهداری اين شهروند آمريکايی همکاری کند اما دولت ايران همواره در مورد اين مأمور پيشين اف‌بی‌آی اظهار بی‌اطلاعی نموده اما تأکيد کرده است که برای يافتن او تلاش خواهد کرد.

در پنجمين سال ناپديد شدن رابرت لوينسن،‌ اف‌بی‌آی،‌ يک جايزه يک ميليون دلاری را برای ارايه اطلاعاتی که منجر به بازگشت سالم او به آمريکا گردد،‌ تعيين کرد

خبرگزاری آسوشيتدپرس سه ماه پس از اين رويداد به نقل از کريستين لوينسون نوشت که همسرش در جزيره کيش با "داود صلاح‌الدين"،‌ آمريکايی فراری که در ايران زندگی می‌کند،‌ ملاقات کرده است.

داود صلاح‌الدين به اتهام ترور يک تن از مخالفان جمهوری اسلامی ايران در ايالت مريلند آمريکا،‌ از اين کشور گريخت و به ايران پناه برد.

کريستين لوينسون به نقل از داود صلاح‌الدين گفته است که او پس از اين ملاقات از سوی پليس به‌طور موقت بازداشت شد اما بعد از بازگشت به هتل متوجه شد که رابرت لوينسون ناپديد شده است.

اين شهروند فراری آمريکايی به کريستين لوينسون گفته بود که به او گفته شده رابرت لوينسون به‌منظور بررسی اسنادش بازداشت شده و به‌زودی آزاد خواهد شد.

روزنامه بريتانيايی ديلی تلگراف،‌ بهمن‌ماه ۱۳۸۹،‌ در گزارشی به نقل ازسايت افشاگر ويکی‌ليکس نوشت که اين مأمور سابق اف‌ بی‌آی "در دست سپاه پاسداران" است اما سپاه پاسداران هر گونه دخالت در اين رويداد را رد کرد.

ويکی‌ليکس سند خود را بر اساس گفته‌های يک زندانی سياسی که از ايران خارج شده، منتشر کرده بود.

بر اساس سند ویکی‌لیکس، اين زندانی سياسی که نامش فاش نشده گفته است کلمه "بی. لوينسون" و زير آن در سه خط "درخواست کمک" را در سلولش ديده است.

در روز ۱۸ آذرماه سال گذشته نيز خانواده لوينسون اعلام کرد يک نوار ويدئويی از وی دريافت کرده‌ است.
در اين ويدئو که از سوی خانواده لوينسون منتشر شد، رابرت لوينسون با صدايی ضعيف و چهره‌ای خسته سخن می‌گفت اما زخمی به‌نظر نمی‌رسيد.

در اين نوار لوينسون گفته بود: "با من خوب رفتار شد اما من نيازمند کمک دولت آمريکا هستم تا به خواسته‌های گروهی که من در اختيار آنان قرار دارم پاسخ گويد."

نزديک به سه ماه پيش و در پنجمين سال ناپديد شدن رابرت لوينسن،‌ اف‌بی‌آی،‌ يک جايزه يک ميليون دلاری را برای ارايه اطلاعاتی که منجر به بازگشت سالم او به آمريکا گردد،‌ تعيين کرد.

در همين راستا تابلويی با عکس‌هايی از رابرت لوينسون در نزديکی کنسولگری آمريکا در شهر هرات، در مرز مشترک با ايران نصب شده است که در آن گفته شده به ارائه‌دهنده اطلاعات در مورد اين شهروند آمريکايی يک ميليون دلار پرداخت خواهد شد.

اف‌بی‌آی با درج يک شماره تماس گفته است که هويت شخص ارائه‌کننده اطلاعات در مورد اين شهروند آمريکايی محفوظ خواهند ماند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما