خانه | خبر | اخبارافغانستان

معرفی ۹ وزير به مجلس افغانستان پس از دو سال

دوشنبه, 1390-12-08 12:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد کريم خليلی، معاون دوم رئيس‌جمهور افغانستان، پس از دو سال ۹ عضو کابينه را برای گرفتن رأی اعتماد به مجلس معرفی کرد.

 

محمد اسماعيل خان برای وزارت انرژی و آب، داوودعلی نجفی برای وزارت ترانسپورت، ثريا دليل برای وزارت صحت، حُسن بانو غضنفر برای وزارت امور زنان، اميرزی سنگين برای وزارت مخابرات از جمله کسانی هستند که در دور پانزدهم مجلس، نتوانسته بودند رأی اعتماد بگيرند ولی برای بار دوم نيز معرفی شده‌اند.

در ليست جديد کابينه، عبيدالله عبيد سفير پيشين افغانستان در ايران به عنوان نامزد وزارت تحصيلات عالی، حسن عبداللهی برای وزارت انکشاف شهری، ويس برمک برای وزارت انکشاف دهات و نجيب‌الله اوژن نامزد وزارت فوايد عامه به مجلس معرفی شده‌اند.

محمدکريم خليلی هنگام معرفی اعضای کابينه گفت: "اعضای مجلس نمايندگان بايد بر اساس لياقت و شايستگی به نامزد وزارت‌خانه‌ها رأی اعتماد بدهند."

کبير رنجبر، کارشناس حقوقی: رئيس‌جمهور صلاحيت دارد تا کسانی را که در دور گذشته تقنينی رأی اعتماد نگرفته بودند، دوباره در عين پست به مجلس نمايندگان معرفی کند

خليلی از مجلس نمايندگان خواست تا ميان سه قوا هماهنگی ايجاد کنند.

خليلی گفت: "تا زمانی که خود افغان‌ها همديگر را نپذيرند و با يکديگر همکاری ننمايند، هيچ نيرويی قادر به حل مشکلات و چالش‌های ما از بيرون به صورت اعطايی نخواهد بود."

رمضان بشردوست عضو مجلس نمايندگان گفت: "آن شمار وزيرانی که در دوره‌های قبلی رأی اعتماد نگرفته‌اند دوباره معرفی شده‌اند که اين کار خلاف اصول وظايف داخلی مجلس است."

بشردوست افزود: "ماده ۷۶ وظايف مجلس می‌گويد در صورتی که وزير پيشنهادی و يا يکی از ذوات مندرج فقره ۱۱و ۱۲ ماده ۶۴ قانون اساسی از جانب مجلس رد گردد، شخص ياد شده برای بار دوم نمی‌تواند در همان پست معرفی شود. اگر معامله‌ای در بين نيست بايد اين افراد را معرفی نکنند. وزرايی که معرفی می‌شود من می‌خواهم که مکتوب رسمی به اداره مبارزه با فساد اداری و سارنوالی بفرستند که اين‌ها غرق فساد هستند يا نه؟"

اما موضوع اين است که آيا کسانی که در دور قبل نتوانسته بودند رأی اعتماد کسب کنند، در اين دور موفق خواهند شد؟

کبير رنجبر، کارشناس حقوقی در اين مورد گفت: "رئيس‌جمهور صلاحيت دارد تا کسانی را که در دور گذشته تقنينی رأی اعتماد نگرفته بودند، دوباره در عين پست به مجلس نمايندگان معرفی کند."

رنجبر افزود: "مشکلی وجود ندارد، مشکل در خود ولسی جرگه (مجلس نمايندگان) است که اين‌ها صلاحيت‌های خود را نمی فهمند. اين‌ها اصلاً بايد به تمام کابينه رأی اعتماد می‌دادند. يک دوره نو قوه مقننه است که اين‌ها از همان صلاحيت‌هايی که قانون اساسی به آن‌ها داده کاملاً استفاده کنند و به تمام کابينه رأی اعتماد بدهند."

اين نامزد وزارت‌خانه‌ها در حالی معرفی می‌شوند که وجود هفت سرپرست در وزارت‌خانه‌ها باعث به وجود آمدن اختلاف بين قوه مقننه و اجرائيه شده بود.

قرار است اين نامزد وزارت‌خانه‌ها در روزهای آينده برنامه‌های کاری‌شان را به مجلس نمايندگان ارائه کنند. برنامه‌های کاری نامزدهای وزارت‌خانه‌ها سرنوشت آن‌ها را برای گرفتن رأی اعتماد تعيين خواهد کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما