خانه | خبر | اخبارافغانستان

کامرون خواستار ادامه گفت‌وگوی دولت افغانستان و مخالفان مسلح شد

چهارشنبه, 1390-09-30 17:27
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ديويد کامرون، نخست‌وزير بريتانيا در يک سفر از پيش اعلام نشده برای ديدار با نظاميان اين کشور به جنوب افغانستان سفر کرد.

در اطلاعيه خبری که امروز چهارشنبه ۲۹ آذر از سوی رياست جمهوری افغانستان منتشر شد، آمده است که نخست‌وزير بريتانيا در اين سفر با حامد کرزی نيز در مورد وضعيت جنوب افغانستان، به‌ويژه ولايت‌های هلمند و قندهار تلفنی گفت‌وگو کرده است.

کامرون که در ابتدا قصد بازديد از ولايت هلمند را داشت سفر خود به اين ولايت را به دليل توفان گرد وغبار لغو کرد و در قندهار با سربازان اين کشور مستقر در پايگاه هوايی ديدار نمود.

دفتر رياست جمهوری افغانستان گفته است که نخست‌وزير بريتانيا در ديدار با نظاميان بريتانيايی از مأموريت آن‌ها در افغانستان سپاس‌گزاری کرده و از خروج ۵۰۰ سرباز اين کشور از افغانستان طی سال آينده خبر داده است.

طی ۱۰ سال گذشته ۳۹۱ نظامی بريتانيايی در رويدادهای افغانستان کشته شده‌اند

ديويد کامرون با بيان اين که مردم بريتانيا حق دارند زمان پايان مأموريت نظاميان خود در افغانستان را بدانند تأکيد کرده است که نظاميان بريتانيايی تا پايان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج خواهند شد.

در حال حاضر حدود ۹۵۰۰ سرباز بريتانيايی در جنوب افغانستان، به‌ويژه ولايت‌های هلمند و قندهار حضور دارند. طی ۱۰ سال گذشته ۳۹۱ نظامی بريتانيايی در رويدادهای افغانستان کشته شده‌اند.

بر پايه اطلاعات دفتر رياست جمهور افغانستان؛ ديويد کامرون در تماس تلفنی با حامد کرزی وضعيت امنيتی جنوب افغانستان را رو به بهبود خوانده است.

وی با ابراز اميدواری نسبت به افزايش توانمندی نيروهای امنيتی افغانستان گفته است که در حال حاضر اين نيروها توانايی بر عهده گرفتن مسئوليت تأمين امنيت کشور خود را دارند.

نخست‌وزير بريتانيا در اين گفت‌وگوی تلفنی خواستار ادامه گفت‌وگوهای صلح بين دولت افغانستان و مخالفان مسلح اين کشور شده است.

گفت‌وگوهای صلح بين دولت افغانستان و مخالفان مسلح اين کشور از مهرماه سال جاری، پس از کشته شدن برهان‌الدين ربانی، رئيس شورای عالی صلح افغانستان توسط يک مهاجم انتحاری، به حالت تعليق در آمد.

حامد کرزی نيز در اين گفت‌وگوی تلفنی تأکيد کرده است که دولت افغانستان برای ادامه گفت‌وگو با مخالفان مسلح (طالبان) و گشايش دفتری برای آنان در صورتی که از آن فقط برای صلح و گفت‌وگو استفاده شود موافق است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما