خانه | خبر | اخبارافغانستان

مرحله دوم برنامه انتقال مسئولیت‌های امنیتی از ناتو به نیروهای افغانستان

دوشنبه, 1390-09-07 18:24
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

حامد کرزی رئيس جمهور افغانستان، مرحله دوم برنامه انتقال مسئوليت‌های امنيتی از نظاميان ناتو به نيروهای امنيتی افغانستان را اعلام کرد.

با عملی شدن اين برنامه که قرار است در ۱۸ منطقه مختلف افغانستان عملی شود ۵۰ درصد افغانستان زير پوشش نيروهای امنيتی اين کشور قرار می‌گيرد.

بر پايه اين برنامه؛ امنيت ولايت‌های بلخ،‌ دايکندی، تخار،‌ سمنگان، کابل، نيمروز و شهرهای جلال‌آباد،‌ چخچران، شبرغان، فيض‌آباد، غزنی،‌ ميدان شهر و قلعه نو به‌طور کامل و مناطقی در ولايت‌های بدخشان،‌ بادغيس،‌ هلمند، هرات، لغمان، ننگرهار،‌ پروان،‌ سرپل و ميدان وردک به نيروهای امنيتی افغانستان سپرده می‌شود.

آيساف يا نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان که زير فرمان ناتو فعاليت می‌کند نيز با انتشار اطلاعيه‌ای از اعلام مرحله دوم برنامه انتقال مسئوليت‌های امنيتی استقبال کرد.

بر پايه توافق رسمی دولت افغانستان با ناتو قرار است امنيت تمام ۳۴ ولايت افغانستان تا پايان سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ خورشيدی) به نيروهای امنيتی اين کشور سپرده شود

در اطلاعيه‌ای که امروز دوشنبه هفتم آذر از سوی آيساف در کابل منتشر شد به نقل از اندرس فوگ راسموسن،‌ دبيرکل ناتو گفته شده است که در حال حاضر نيروهای امنيتی افغانستان از توانايی برعهده گرفتن مسئوليت‌های مرحله دوم برخوردار هستند.

راسموسن گفته است که با اعلام مرحله دوم انتقال مسئوليت‌های امنيتی که طی ماه‌های آينده عملی خواهد شد افغانستان و ناتو گامی ديگر را برای راستای اهداف خود برمی‌دارند.

به گفته دبيرکل ناتو؛ اين سازمان برای اجرای موفقيت‌آميز اين برنامه و همچنين آموزش و تجهيز نيروهای امنيتی افغانستان متعهد می‌باشد.

مقام‌های دولت افغانستان و ناتو اجرای نخستين مرحله را با وجود اين که شاهد موج جديدی از حمله‌های شورشيان به‌ويژه طالبان بوده است، موفقيت‌آميز خوانده‌اند.

مرحله نخست برنامه انتقال امنيت در افغانستان ۲۶ تيرماه سال جاری آغاز شد و طی آن امنيت سه ولايت و چهار شهر به نيروهای افغانستان سپرده شد.

هم‌زمان با شروع اين برنامه،‌ شماری از کشورهای جهان به‌ويژه آمريکا که بيشترين نظامی را در افغانستان مستقر کرده است، خروج نيروهايشان را آغاز کرده‌اند.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نظامی خارجی که زير فرماندهی ناتو فعاليت می‌کنند در ولايت‌های مختلف افغانستان به‌ويژه جنوب و شرق افغانستان که با پاکستان هم‌مرز است مستقر هستند.

بر پايه توافق رسمی دولت افغانستان با ناتو قرار است امنيت تمام ۳۴ ولايت افغانستان تا پايان سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ خورشيدی) به نيروهای امنيتی اين کشور سپرده شود و نيروهای خارجی نيز طی اين مدت به‌طور تدريجی افغانستان را ترک کنند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما