خانه | خبر | اخبارافغانستان

کشته و مجروحان نیروهای بین‌المللی در افغانستان۲۱ هزار تن رسید

شنبه, 1390-06-19 19:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
با نزدیک شدن دهمین سالگرد حمله ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا به افغانستان، شمار کشته شدگان و مجروحان نیروهای خارجی دراین کشور به ۲۱ هزار تن رسید. 
 
بر پایه گزارش منتشر شده در سایت iCasualties که تلفات این جنگ را گزارش می‌کند، این افراد در جنگ افغانستان و یا عملیات پشتیبانی از این جنگ کشته شده‌اند. 
 
اطلاعات مندرج دراین سایت نشان می‌دهد که از آغاز این جنگ در هفتم اکتبر ۲۰۰۱ تا ۱۰ سپتامبر۲۰۱۱، ۲۷۱۰ نظامی خارجی درافغانستان کشته و حدود ۱۸ هزار تن نیز مجروح شده‌اند. 
 
امریکا با از دست دادن ۱۷۶۲ سرباز و حدود ۱۳ هزار مجروح در صدر این فهرست قرار دارد. 
 
بعد از امریکا، بریتانیا با ۳۸۰ کشته، کانادا با ۱۵۷ کشته و فرانسه با ۷۵ کشته و آلمان با ۵۳ کشته به ترتیب بیشترین شمار تلفات را در میان اعضای این ائتلاف در این جنگ ده ساله داشته‌اند. 
 
اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که با افزایش حملات شورشیان به ویژه طالبان از سال ۲۰۰۵ به بعد شمار کشته شدگان ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا نیز یک روند رو به افزایش داشته است. 
 
برپایه آمار سایت iCasualties؛ در مجموع طی سال شمار تلفات اعضای ائتلاف در سال ۲۰۰۱، ۱۲ تن، سال ۲۰۰۲، ۷۰ تن، ۲۰۰۳، ۵۸ تن، ۲۰۰۴، ۶۰ تن، ۲۰۰۵، ۱۳۱ تن، ۲۰۰۶، ۱۹۱تن، ۲۰۰۷، ۲۳۲ تن، ۲۰۰۸، ۲۹۵ تن، ۲۰۰۹، ۵۲۱ تن، ۲۰۱۰، ۷۱۱ تن و در سال ۲۰۱۱ تا ۱۰ سپتامبر به ۴۲۹ کشته رسیده است. 
 
با وصف افزایش تلفات اعضای ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا در جنگ افغانستان، این ائتلاف که بیشتر اعضای سازمان ناتو تشکیل شده است، نتیجه جنگ در سال ۲۰۱۱ را به دلیل آغاز برنامه انتقال امنیت به نیروهای امنیتی افغانستان، حیاتی و مهم خوانده است. 
 
طبق اعلام حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان و بر مبنای توافق این کشور با ناتو، نخستین مرحله انتقال امنیت در تابستان سال جاری در سه ولایت و چهار شهر این کشور آغاز شد. 
 
ناتو گفته است این برنامه با خروج تدریجی نیروهای خارجی تا سال ۲۰۱۴ (۱۳۹۳ خورشیدی) تکمیل خواهد شد اما این سازمان پس از آن از حالت جنگی خارج و نقش پشتیانی ازافغانستان را برعهده خواهد داشت. 
 

 شمار نظامیان خارجی درافغانستان که بیشتر آنان امریکایی هستند حدود ۱۵۰ هزار تن برآورد شده است. با آغاز برنامه انتقال امنیت به نیروهای امنیتی افغانستان، ‌ امریکا و شماری دیگر از کشورهای عضو ائتلاف اعلام کردند که برنامه خروج نیرو‌هایشان را آغاز کرده‌اند. 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما