خانه | خبر | اخبارافغانستان

حمله مرگبار طالبان به شورای فرهنگی و مهمان‌خانه سفارت بریتانیا در کابل

جمعه, 1390-05-28 19:39
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اثر سلسله حملات انتحاری و انفجار در شورای فرهنگی بريتانيا و مهمان‌خانه سفارت اين کشور در کابل، ۱۲ تن، از جمله دو نگهبان نپالی اين شورا و يک سرباز ناتو کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

حمله به شورای فرهنگی بريتانيا واقع در ناحيه چهارم شهر کابل که ساعت پنج و ۳۰ دقيقه بامداد جمعه ۲۸ مرداد صورت گرفت پس از ۱۰ ساعت به پايان رسيد.

صديق صديقی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان بعد از ظهر جمعه در محل رويداد به خبرنگاران گفت که مهاجمان مجهز به کمربند انتحاری،‌ بمب‌های دستی و اسلحه خودکار که شمار آن‌ا چهار تن گزارش شده ابتدا يک خودروی بمب‌گذاری شده را در مقابل ساختمان شورا منفجر کردند.

به گفته وی، پس ازاين انفجار مهاجمان وارد ساختمان شده و با پليس و نگهبانان به درگيری پرداختند.

صديقی گفت در اين حملات؛ دو نگهبان نپالی شورا و شش مأمور پليس کابل و چهار فرد مهاجم کشته و ۱۶ تن که بيشتر آنان پليس بودند زخمی شدند.

ذبيح‌الله مجاهد،‌ از سخنگويان طالبان گفت که اين حملات هم‌زمان با نود و دومين سال‌روز استقلال افغانستان از بريتانيا صورت گرفته است

سخنگوی وزارت کشور افغانستان افزود که در اين حملات به کارکنان شورای فرهنگی بريتانيا آسيبی نرسيده است.

هم‌زمان با اين حملات،‌ پليس کابل اعلام کرد که دو مهاجم انتحاری مهمان‌خانه مربوط به سفارت بريتانيا در نزديک شورای فرهنگی اين کشور را مورد حمله قرار دادند.

محمد ظاهر،‌ رئيس اداره تحقيقات جنايی پليس کابل گفت که در اين حملات به ساکنان مهمان‌خانه آسيبی نرسيده است اما دو پليس و يک کارمند شهرداری جان باخته‌اند.

آيساف يا نيروهای بين‌المللی کمک به تأمين امنيت افغانستان نيز شامگاه جمعه با انتشار اطلاعيه‌ای اعلام کرد که يک سرباز عضو اين سازمان در حملات شورشيان در کابل کشته شده است.

در اين اطلاعيه به هويت و چگونگی مرگ اين سرباز اشاره‌ای نشده است. نيروهای بين‌المللی تأييد کرده‌اند که برای کمک به نيروهای امنيتی افغانستان به‌منظور دفع حمله به شورای فرهنگی بريتانيا شرکت داشته‌اند.

طالبان مسئوليت اين حملات را برعهده گرفتند. ذبيح‌الله مجاهد،‌ از سخنگويان اين گروه گفت که اين حملات هم‌زمان با نود و دومين سال‌روز استقلال افغانستان از بريتانيا صورت گرفته است.

ديويد کامرون،‌ نخست‌وزير بريتانيا طی سخنانی در لندن اين حمله را محکوم کرد و آن را بزدلانه خواند و تأکيد نمود که اين‌گونه حملات باعث متوقف شدن فعاليت‌های بريتانيا برای دستيابی به صلح و ثبات در افغانستان نخواهد شد.

حامد کرزی،‌ رئيس جمهور افغانستان نيز در بيانيه‌ای،‌ حمله بر شورای فرهنگی بريتانيا را محکوم کرد و گفت که اين حملات نشانه ضعف تروريست‌ها در مقابله با نيروهای امنيتی افغانستان است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما