خانه | خبر | اخبارافغانستان

ابراز نگرانی صلیب سرخ از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان

پنجشنبه, 1390-04-23 18:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

کميته بين‌المللی صليب سرخ با ابراز نگرانی شديد از افزايش شمار تلفات غيرنظاميان در افغانستان، از طرف‌های درگير خواست تا به حقوق غيرنظاميان احترام بگذارند.

هم‌زمان سازمان ملل نيز با انتشار گزارشی، شش ماه نخست سال جاری ميلادی را مرگبارترين دوره برای غيرنظاميان از آغاز جنگ ۱۰ ساله در اين کشور اعلام کرد.

پی‌ير کراهنبول، رئيس بخش اجرايی بين‌المللی صليب سرخ در يک نشست خبری در کابل گفت که منازعه افغانستان وارد مرحله جديدی شده است و بحران ناامنی غيرنظاميان را تهديد می‌کند.

وی گفت که مردم به علت روبه‌رو شدن با بمب‌های کنار جاده‌ای، انتظار در پاسگاه‌های ايست و بازرسی، محدوديت دسترسی به خدمات بهداشتی و يا گرفتار شدن در ميان طرف‌های درگير، با خطرات جدی مواجه شده‌اند.

گروه‌های شورشی از جمله طالبان مسئول ۸۰ درصد و نيروهای دولتی به‌ويژه ناتو مسئول مرگ ۱۴ درصد از تلفات غيرنظاميان می‌باشند

کراهنبول با بيان اين که دسترسی به خدمات مختلف از حقوق غيرنظاميان است گفت که «حفظ غيرنظاميان ازحملات انتحاری و تروريستی» وظيفه طرفين درگير است.

رئيس بخش اجرايی کميته بين‌المللی صليب سرخ در واکنش به ناخشنودی مردم در مورد بروز تلفات غيرنظاميان بر اثر بمباران و عمليات نظاميان خارجی گفت که آن‌ها با مقامات نظامی آمريکا و ناتو در اين باره صحبت کرده‌اند.

پی‌ير کراهنبول تأکيد کرد که ادامه بمباران و عمليات شبانه که باعث قتل غيرنظاميان می‌شود پذيرفتنی نيست و صليب سرخ نگرانی‌اش را در اين مورد با مقامات نظامی آمريکا و ناتو در ميان گذاشته است.

بر پايه گزارش جديدی که از سوی هیأت معاونت سازمان ملل برای افغانستان و يا «يوناما» در کابل منتشر شده آمده است که از ابتدای ژانويه ۲۰۱۱ تا پايان ژوئن، يک هزار و ۴۶۲ غيرنظامی کشته شده‌اند که در مقايسه با مدت مشابه در سال گذشته حدود ۲۸ درصد افزايش را نشان می‌دهد.

دراين گزارش گفته شده که گروه‌های شورشی از جمله طالبان مسئول ۸۰ درصد و نيروهای دولتی به‌ويژه ناتو مسئول مرگ ۱۴ درصد از تلفات می‌باشند.

بررسی‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که طی شش ماه گذشته ۷۹ غيرنظامی در جريان عمليات نظاميان خارجی زير فرمان ناتو کشته شده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما