خانه | خبر | اخبارافغانستان

توافق قزاقستان و افغانستان بر توسعه روابط دو جانبه

چهارشنبه, 1390-03-25 00:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رؤسای جمهور افغانستان و قزاقستان در ديدار با هم در آستانه برگزاری اجلاس سازمان همکاری شانگهای در پايتخت قزاقزستان، توافق کردند تا روابط دو کشور در زمينه‌های مختلف توسعه يابد.

 

حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان روز سه‌شنبه ۲۴ خرداد به‌منظور شرکت در دهمين اجلاس سازمان شانگهای رهسپار آستانه، پايتخت قزاقستان گرديد.

 

در اطلاعيه خبری که از سوی دفتر رياست جمهوری افغانستان در کابل منتشر شده، آمده است که حامد کرزی پس از ورود به شهر آستانه با نورسلطان نظر بايف، رئيس جمهور قزاقستان ديدار کرد.

 

برپايه اين خبر، رؤسای جمهور دو کشور ضمن اين ديدار در مورد وضعيت منطقه، دستور کار اجلاس سازمان شانگهای و توسعه روابط دو جانبه، به‌ويژه توسعه مناسبات اقتصادی دو جانبه گفت‌وگو کردند.

 

قرار است حامد کرزی روز چهارشنبه طی يک سخنرانی در اين اجلاس «ديدگاه افغانستان را در مورد گسترش همکاری‌های منطقه‌ای در عرصه‌های سياسی، اقتصادی و مبارزه هماهنگ عليه مواد مخدر و تروريسم» را بيان کند.

 

در اطلاعيه رياست جمهوری افغانستان گفته شده است که رئيس جمهور اين کشور در حاشيه اين اجلاس با رؤسای جمهور چين، روسيه، قزاقستان و ايران در راستای توسعه روابط در چارچوب سازمان شانگهای ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

 

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضويت چين، روسيه، قزاقستان، قرقيزستان، ازبکستان و تاجيکستان با هدف گسترش همکاری های منطقه‌ای تأسيس گرديد.

 

در حال حاضرکشورهای هند، پاکستان، ايران و مغولستان به‌عنوان اعضای ناظر در اين سازمان عضويت دارند.

 

افغانستان به‌عنوان مهمان در اين اجلاس شرکت کرده است و انتظار می‌رود که در مورد عضويت افغانستان در اين اجلاس بحث صورت گيرد.

 

در حالی که نزديک به ۱۵۰ هزار نظامی بين‌المللی به‌ويژه آمريکايی با عنوان مبارزه با تروريسم در افغانستان حضور دارند، چگونگی حضور اين نيروها و برنامه‌های آينده از سوی بيشتر اعضای سازمان شانگهای با نگرانی دنبال شده است.

 

در ساليان اخير روابط افغانستان با آمريکا به‌عنوان بزرگ‌ترين پشتيبان اين کشور به دلايل مختلف به ويژه مرگ غير نظاميان افغان درعمليات نظاميان آمريکايی، با فراز و نشيب همراه بوده است.

 

اما با وصف اين و در حالی که آمريکا بر خروج تدريجی نظاميانش از افغانستان تا پايان سال ۲۰۱۴ تأکيد کرده است، دولت افغانستان و آمريکا تأييد کرده‌اند که بر سر عقد يک پيمان استراتژيک در حال گفت‌وگو هستند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما