خانه | خبر | اخبارافغانستان

صدور حکم اعدام برای عامل کشتار مردم در جلال‌آباد

دوشنبه, 1390-03-23 19:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دادگاه عالی افغانستان يک عضو گروه طالبان را که حدود چهار ماه قبل ده‌ها تن را در يک بانک خصوصی در شهر جلال‌آباد در شرق اين کشور به گلوله بسته بود به اعدام محکوم کرد.

ا

ين شخص که گفته می‌شود زر عجم نام دارد و از اهالی «وزيرستان شمالی پاکستان» است پس از بازداشت از سوی نيروهای امنيتی افغانستان گفته بود که از به گلوله بستن مردم در بانک «لذت می‌برده است.»

 

روز ۳۰ بهمن‌ماه ۱۳۸۹ خورشيدی، گروهی از مهاجمان انتحاری عضو گروه طالبان با حمله به يک شعبه ولايتی کابل‌بانک در شهر جلال‌آباد مرکز ولايت ننگرهار، دست‌کم ۴۰ تن را کشتند و نزديک به ۹۰ تن را زخمی کردند.

 

پس از آن مقامات امنيتی افغانستان به نقل از«يکی از مهاجمان بازداشت شده» اعلام کردند که او گفته است به‌خاطراين حمله در پاکستان آموزش ديده و در آن‌جا به وی گفته شده که کشتن هر کسی که در اين بانک باشد مجاز است.»

 

بعد از وقوع اين رويداد خونين، تصاويری که توسط دوربين‌های امنيتی کابل‌بانک ضبط شده بود در اختيار رسانه‌ها قرار گرفت که در آن يکی از مهاجمان که لباس ارتش افغانستان را پوشيده بود مردم را به گلوله می‌بندد.

 

حامد کرزی، رئيس جمهور افغانستان سپس به درخواست مردم ننگرهار از دادگاه عالی اين کشور خواست تا عوامل اين حمله را به اشد مجازات محکوم کند.

 

عبدالملک کاموی، مسئول اداری دادگاه عالی افغانستان گفت که دادگاه يک عضو ديگر طالبان و از شرکای جرمی اين شخص را نيز به اعدام و سومين عضو اين گروه را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است.

 

به گفته وی دادگاه ابتدايی و استيناف اين سه عضو طالبان پيش از اين در ۱۲ و ۲۸ ارديبهشت‌ماه سال جاری برگزار شده بود و اين حکم نهايی می‌باشد.

 

اين مقام دادگاه عالی افغانستان افزود که احکام دادگاه عالی در مورد اين سه تن به رياست جمهوری فرستاده شده است که با تأييد رئيس جمهور افغانستان، به اجرا در خواهد آمد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما