خانه | خبر | اخبارافغانستان

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان افغانستان شد

یکشنبه, 1389-12-08 14:43
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

پس از چند هفته مناقشه بالأخره عبدالرئوف ابراهيمی به عنوان رئيس پارلمان افغانستان انتخاب شد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالرئوف ابراهيمی که نماينده ولايت قندوز و از قوم ازبک است، امروز يکشنبه هشتم اسفند در نتيجه يک رأی‌گيری توانست ١٦٩ رأی را از بین ١٧٣ نماینده حاضر به‌دست آورد.

 

محمد يونس قانونی رئيس پیشین پارلمان و عبدالرب رسول سياف دو کانديدای دیگر برای اين سمت بودند که هر دو نتوانستند حمايت اکثريت را به دست آورند.

 

نشست نمایندگان مجلس افغانستان یا ولسی جرگه برای انتخاب رئیس پارلمان چندین بار بدون نتیجه پایان یافته بود.

 

انتخابات مجلس نمايندگان افغانستان ۲۷ شهريورماه سال جاری برگزار شد و نتايج آن سوم آذر پس از حدود دوماه «شمارش و بررسی» توسط کميسيون شکايات انتخاباتی اعلام شد.

اما دادستانی کل افغانستان، اعلام اين نتايج را زودهنگام و غيرقابل قبول خواند و پس از آن حامد کرزی با ايجاد يک دادگاه ويژه برای رسيدگی به شکايات نامزدان معترض موافقت کرد.

دادگاه ويژه انتخاباتی نيز اعلام کرد به‌رغم گشايش پارلمان، اين دادگاه به کارش ادامه خواهد داد و به شکايت‌های رسيده در مورد تقلب و تخلف درانتخابات رسيدگی خواهد شد.

 

در واکنش به اين موضع دادستانی، کميسيون رسيدگی به شکايات انتخاباتی افغانستان اين اقدام دادستانی را «سياسی» و خارج از صلاحيت اين نهاد خواند و بر «تغييرناپذير بودن» نتايج نهايی تأکيد کرد.

با این حال پس از جنجال‌های نسبتاً طولانی در مورد نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان، سرانجام ولسی جرگه یا پارلمان این کشور، صبح چهارشنبه ششم بهمن ماه گذشته از سوی حامد کرزی افتتاح شد.

 

رئیس جمهور افغانستان صبح چهارشنبه ششم بهمن، در مراسم گشایش ولسی جرگه این کشور گفت که «در برگزاری انتخابات، حراست از رأی مردم، سوء استفاده و جلوگیری از مداخلات خارجی» با مشکلات جدی روبه‌رو بوده‌اند.

رئیس جمهور افغانستان از مداخلات برای نامشروع جلوه دادن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور نام برد اما خاطر نشان کرد در چنین شرایطی باید واکنش جدی در برابر دشمنان این کشور صورت گیرد تا آن‌ها به اهداف‌شان نرسند.

حامد کرزی گفت که تیم‌های بازسازی ولایتی و شماری از سازمان‌های غیر ضروری بین‌المللی در افغانستان «مانع جدی در برابر دولت‌سازی» در این کشور به‌شمار می‌روند و باید این چنین ساختارهای موازی قدرت منحل شوند.

تیم‌های بازسازی ولایتی که از کارکنان نظامی و غیرنظامی تشکیل شده‌اند از سوی شماری از کشورهای عمده غربی در ولایات مختلف افغانستان ایجاد گردیده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما