خانه | محیط زیست

گردشی در بزرگترین باغ گل دنیا در هلند

جمعه, 1390-02-09 17:01
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
پژمان اکبرزاده

فرودگاه آمستردام مملو از نشانه‌هایی است که مسافران را به بازدید از کوکنهوف (Keukenhof) دعوت می‌کند؛ مشهورترین باغ گل در هلند که «باغ اروپا» نیز نامیده می‌شود.

 در اتوبوس‌های راهی ِکوکنهوف به ندرت مسافران هلندی‌ دیده می‌شوند؛ چینی می‌شنوید، هندی می‌شوید، انگلیسی، آلمانی... و البته فارسی.

 

بسیاری از جهانگردان انتظار دارند که بلافاصله پس از خارج شدن از فرودگاه آمستردام، چشمشان به آسیاب بادی و لاله‌ بیفتد. لاله‌هایی که البته در اصل، تبار ترکی دارند ولی این روزها از نمادهای هلند شمرده می‌شوند.

 

اما همانگونه که داستان پترس که ما در کتاب‌های درسی‌مان در ایران می‌خواندیم حقیقت نداشت، این تصور عمومی از هلند نیز چندان واقعی نیست. حتا اگردر هلند زندگی کنید تنها دو ماه برای بازدید از باغ رویایی گل‌های هلند زمان دارید؛ بزرگترین باغ گل در دنیا.

 

بنا بر اطلاعات منتشر شده توسط گردانندگان کوکنهوف، سالانه هفت میلیون گل در این باغ سی و دو هکتاری کاشته می‌شود. کوکنهوف در نزدیکی شهر هارلم واقع شده و سراسر باغ، هشتاد و هفت گونه درخت به تعداد دو هزار و پانصد اصله را در خود دارد.

 

امسال هم دروازه‌های بزرگترین باغ گل جهان - با اختلافی اندک با سال‌های گذشته - از ۲۴ مارس تا ۲۰ مه، بر روی مردم باز است. سالانه حدود هفتصد هزار نفر از سراسر جهان از کوکنهوف دیدار می‌کنند؛ نکته‌ای که شاید برای آنها که تصورشان از هلند، تنها سکس و مواد مخدر است، قابل توجه باشد.

پیشینه باغ کوکنهوف به سده پانزده میلادی بازمی‌گردد. زمانی که باغ، منبع تهیه مصارف گیاهی برای ساکنان یک قلعه نیز بود. در سده نوزدهم این منطقه به صورت یک باغ طراحی شد و در نهایت در سال ۱۹۴۹ به کوشش شهردار لیسه (شهر کوچکی که باغ در آن واقع شده)، کوکنهوف به شکل کنونی‌اش درآمد.

 

انگیزه گشایش باغ، نمایش گل‌های سراسر هلند و اروپا بود و همچنان تقویت صادرات گل از این کشور. هلند اکنون بزرگترین صادر کننده گل در جهان است . کوکنهوف نیز بیش از پنجاه سال است که بزرگترین نمایشگاه طبیعی گل در دنیاست.

 

گل‌های به نمایش درآمده در این باغ البته دیگر تنها به گل‌های هلندی و اروپایی محدود نمی‌شود. حتا از ایران می‌توانید نمونه‌هایی را در باغ ببینید؛ مانند «پرسیکا» (Persica) درختچه‌ای به رنگ سبز روشن که مصارف پزشکی نیز دارد؛ و دیگری درخت «انجیلی» یا «درخت آهنین‌چوب ایران» (Persian Ironwood Tree). این نام به چوب بسیار سخت این درخت اشاره دارد که اصالت آن به جنگل‌های مازندران و قفقاز بازمی‌گردد. این درخت در باغ گیاه‌شناسی آمستردام نیز موجود است و درباره آن با یکی از گیاه‌شناسان ایرانی گفتگوی مفصلی انجام داده‌ایم که به زودی منتشر خواهد شد.

 

گردانندگان باغ کوکنهوف در کنار توجه به کوچکترین جزییات در این باغ کوشیده‌اند به امور رفاهی بازدیدکنندگان نیز توجه داشته باشند. گستردگی باغ و حدود پانزده کیلومتر راه‌های ویژه پیاده‌روی، زمانی حدوداً چهار ساعته برای قدم‌زدن در باغ طلب می‌کند. به جز ورودی، در چندین بخش دیگر از باغ، میوه و نوشیدنی و همچنین نیمکت‌هایی برای استراحت بازدیدکنندگان در دسترس است. در مرکز باغ هم بخشی که گلخانه‌‌ای بزرگ به نام شاهزاده ویلهم الکساندر، ولیعهد کنونی هلند نامگذاری شده، یک رستوران نسبتا بزرگ ساخته شده است.

 

کوکنهوف در پنجاه سال گذشته حدود چهل و چهار میلیون بازدیدکننده داشته که بیشترین تعداد آنها را آلمانی‌ها تشکیل داده‌اند؛ همسایگان شرقی هلند که مدتی نیز این کشور را در اشغال خود داشتند. در ورودی کوکنهوف، پرچم آلمان را در کنار پرچم هلند می‌بینیم و همچنین در تالاری عکس، فیلم و اطلاعاتی تاریخی درباره رهبران دو کشور ارائه شده است. بیشترین حجم صادرات گل هلند، اکنون در آلمان به فروش می‌رسد.

 

این باغ گل، تعدادی از جوایز مهم گردشگری در اروپا را به خود اختصاص داده است و سالانه میزبان تعداد زیادی جشن است.

 

- گزارش، عکس و ویدئو: پژمان اکبرزاده: pejman@radiozamaneh.com

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما