خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

دگردیسی زامبی‌ها

جمعه, 1391-12-11 01:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برنامه رادیویی «اکران»
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - این روزها فیلم «بدن‌های گرم» ساخته جاناتان لوین، فیلمساز جوان آمریکایی در بسیاری از کشورهای جهان بر روی پرده رفته است. در اکران این هفته می‌پردازیم به معرفی این فیلم.

 

اکران جهانی فیلم «بدن‌های گرم» که در فارسی به «جسدهای گرم» نیز ترجمه شده از اول ماه فوریه با نمایش در سینماهای آمریکا آغاز شده است. این فیلم از دو هفته گذشته در سینماهای برخی از کشورهای اروپایی چون انگلستان، ایرلند، دانمارک و ایتالیا به روی پرده رفته است و در دو ماه آینده در دیگر کشورهای اروپایی نیز به نمایش درخواهد آمد.

 

«بدن‌های گرم» از دسته فیلم‌هایی است که با ترکیب ژانرهای مختلفی چون ترسناک، کمدی و رمانس سعی دارد عامه تماشاگران را به سینما بکشاند. این فیلم داستان «آر» یک زامبی جوان است که در محوطه فرودگاهی به همراه گروه دیگری از زامبی‌ها زندگی می‌کند و همانند دیگر زامبی‌ها با شکار انسان‌ها و خوردن آنها روزگار می‌گذراند. اما روزی با دختری به نام جولی برخورد می‌کند و این اتفاق باعث زنده شدن حس انسانی در وجودش شده و رابطه‌ای میان آنها شکل می‌گیرد.

 

بدن‌های گرم ساخته جاناتان لوین
با فیلم‌نامه‌ای هوشمندانه‌تر از فیلم‌نامه‌های مرسوم در ژانر وحشت
و با قهرمانی نامتعارف:

یک زامبی از جنس و جنم

آدم‌های کوچه و بازار

که بی‌عرضه و محجوب است

و لکنت‌زبان هم دارد.
نام او «آر» (R) است.

اولین حرف نام واقعی‌اش،

پیش از آنکه انسانیت در اثر شیوع یک ویروس رو به انقراض بگذارد.

 

«بدن‌های گرم» روایتی‌ست

از مسخ یک زامبی بی‌دست‌وپا به یک انسان در اثر معجزه عشق

 

۹۸ دقیقه، ۲۰۱۳، آمریکا. نیکلاس هالت، ترزا پالمر، جان مالکوویچ

 

برنامه رادیویی «اکران»

در معرفی این فیلم را بشنوید:

 

«بدن‌های گرم» بر اساس رمانی به همین نام نوشته ایزاک ماریون ساخته شده است. ماریون نخستین‌بار این داستان را در قالب یک داستان کوتاه نوشت و در اینترنت منتشر کرد و داستانش هم با استقبال گسترده خوانندگان روبرو شد و این موفقیت باعث شد که او داستان را به صورت یک رمان بازنویسی کرده و منتشر کند. جاناتان لوین، فیلمساز جوان آمریکایی که نخستین‌بار با ساخت فیلم «وکنس» (The Wackness)  یا «چرند» در سال ۲۰۰۸ موفق شد جایزه تماشاگران جشنواره فیلم ساندنس را از آن خود کند فیلمنامه فیلم را نوشته و آن را کارگردانی کرده است. او در سال ۲۰۱۱ فیلم موفق «۵۰/۵۰» را ساخت که علاوه بر نظر مثبت منتقدان، نامزد دو جایزه گلدن گلوب از جمله جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم شد. لوین قصد داشت که «بدن‌های گرم» را پیش از فیلم «۵۰/۵۰» بسازد، اما درگیری او با ساخت آن پروژه باعث شد که ساخت فیلم به تعویق بیفتد و در روزهایی که نمایش عمومی فیلم «۵۰/۵۰» آغاز شده بود، فیلمبرداری «بدن‌های گرم» را شروع کرد.

 

جاناتان لوین درباره انگیزه‌اش از ساخت فیلم «بدن‌های گرم» می‌گوید: «راستش همه چیز از خود کتاب شروع شد. یادم هست که از همان صفحه اول مرا مجذوب کرده بود. برایم خیلی جالب و درگیرکننده بود که داستان از زاویه دید یک زامبی تعریف می‌شود. واقعاً توانستم حس و حال ویژه رمان را درک کنم و فکر کردم عالی می‌شود اگر داستان را به روی پرده سینما بیاوریم.»

 

حال، جاناتان لوین در این تازه‌ترین ساخته‌اش به سراغ داستانی رفته که در پس ظاهر تجاری آن پیامی انسانی نهفته است. جاناتان لوین آنچه در فیلم اتفاق می‌افتد، به‌ویژه بخش عمده‌ای از داستان را که در یک فرودگاه اتفاق می‌افتد تجسمی از شرایط امروز جامعه توصیف می‌کند. در باور او انسان‌ها در جامعه نیز همانند زامبی‌ها بدون توجه به اطرافشان زندگی می‌کنند.

 

او پیام و تم اصلی فیلم را این‌گونه توضیح می‌دهد: «تم اصلی و مرکزی فیلم این است که آدم‌ها فراموش کرده‌اند که انسان بودن چه معنایی دارد. در طول فیلم و بر اثر اتفاق‌هایی که برای دو شخصیت اصلی می‌افتد همه متوجه می‌شوند که برای انسان بودن می‌بایست چگونه بود. این  نه  تنها برای خود آنها و زامبی‌ها، بلکه برای دیگر آدم‌ها مانند شخصیت گروجیو با بازی جان مالکوویچ نیز اتفاق می‌افتد.»

 

نقش‌های اصلی فیلم را نیکلاس هالت و ترزا پالمر، دو بازیگر جوان بازی‌ کرده‌اند که اولی انگلیسی و دومی استرالیایی است و هر دو مجبور بودند برای بازی در این فیلم با لهجه آمریکایی صحبت کنند. اما نکته دیگر در مورد این فیلم شخصیتی است که هالت نقش او را بازی می‌کند. بر خلاف روال معمول در این دسته از فیلم‌ها یعنی تبدیل یک انسان به زامبی، در اینجا داستان بر عکس است و یک زامبی در جهت بازگشت به دنیای انسانی حرکت می‌کند. هالت درباره چگونگی کار کردن بر روی این نقش و دگردیسی شخصیت در فیلم می‌گوید: «خیلی درباره‌اش فکر کردم. من و جاناتان چیزی مانند یک نقشه از روند حرکتی این شخصیت در فیلم برای خودمان ترسیم کردیم و در آن نقاط مهمی را که این شخصیت دچار تغییر می‌شود مشخص کردیم. مثلاً در حرکت شخصیت تغییر رخ می‌دهد و سریع‌تر حرکت می‌کند. البته فیلمنامه خیلی روشن و واضح بود و کار را بسیار ساده می‌کرد. ما فقط تلاش کردیم این تغییر خیلی سریع و غیرقابل باور رخ ندهد.»

 

ویدئو: پیش‌پرده «بدن‌های گرم»

ساخته جاناتان لوین

 

در کنار این بازیگران جوان، بازیگران کارکشته‌ای چون جان مالکوویچ و راب کوردری دیگر نقش‌های اصلی فیلم را بازی کرده‌اند. جان مالکوویچ درباره دلیل پیوستنش به این پروژه می‌گوید: «راستش بیشترش مربوط به این می‌شد که من با جاناتان، کارگردان فیلم دیدار داشتم و از او خوشم آمد. به نظرم خیلی ذهن روشنی دارد،  فیلمنامه‌نویس خوب و فیلمساز جوان و باهوشی است. همچنین فیلمنامه را که خواندم دیدم مصالح جذابی در آن وجود دارد. و البته جاناتان خیلی هم در هنگام کار خوب با دیگران همکاری می‌کند و این خیلی بیشتر از دیگر چیزها مهم است.»

 

«بدن‌های گرم» فعلاً از نظر تماشاگران موفق بوده و در نخستین هفته اکران در صدر پرفروش‌های جدول قرار گرفته است. منتقدان نیز فیلم را نسبتاً پسندیده‌اند و در بیشتر مواد آن را به عنوان یک اثر سرگرم‌کننده خوب توصیه کرده‌اند، هر چند برخی نیز آن را با مجموعه فیلم‌های «گرگ و میش» مقایسه کرده‌‌اند. هلن اوهارا، منتقد مجله «امپایر» با دادن چهار ستاره به فیلم آن را اثری گرم توصیف می‌کند و اعتقاد دارد نیمه‌ اول فیلم بهتر از نیمه دوم آن است. پیتر برادشاو، منتقد «گاردین» نیز با دادن سه ستاره به فیلم با اشاره به تأثیرپذیری داستان فیلم از نمایشنامه معروف «رومئو و ژولیت» و ارجاع به آن در فیلم، در مجموع فیلم را اثری هوشمندانه، سرگرم‌کننده و در برخی قسمت‌ها با فیلمنامه‌ای عالی معرفی می‌کند. در نقطه مقابل پیتر تراورس، منتقد «رولینگ استونز» با دادن تنها دو ستاره به فیلم آن را به مثابه تلاش هالیوود برای جایگزین کردن فیلم‌هایی با شخصیت‌های زامبی به جای فیلم‌های موفق با شخصیت‌های خون‌آشام معرفی می‌کند و در مجموع آن را فیلم خوبی نمی‌داند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما