خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

«شام ایرانی»، «لاله» و «خانه پدری»

سه شنبه, 1391-06-14 03:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - آخرین خبرها از پروژه جنجالی «لاله»، ماجرای حذف و سانسور فیلم‌ها برای دریافت پروانه نمایش، جنجال نمایش فیلم «خانه پدری» در جشنواره فیلم ونیز و شکایت نیروی انتظامی، دیدار سینماگران از مناطق زلزله‌زده و اخراج بازیگر فیلم «قلاده‌های طلا» از جمع سینماگران با آخرین خبرها از حل اختلاف میان حوزه هنری و ارشاد و احتمال آغاز یک درگیری تازه بخش‌های اصلی گزارش سینمایی این هفته هستند.

در کنار این‌ها نگاهی داریم به خبرهای کوتاه تولید و اکران و در حاشیه هفته نیز می‌پردازیم به ماجرای کناره‌گیری یک بازیگر زن از سینمای ایران بعد از برگزار کردن یک مراسم «شام ایرانی».

 

از «لاله» چه خبر؟

 

بعد از اظهار نظر هفته گذشته بیژن نوباوه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر مخالفت این کمیسیون با ساخته شدن این فیلم و فمینیستی خواندن محتوای آن، جلیل عرفان‌منش، مشاور رئیس سازمان سینمایی که مسئولیت بازنویسی فیلمنامه «لاله» را بر عهده دارد از بازنویسی فیلمنامه و اعمال نظرات کمیسیون فرهنگی مجلس بر فیلمنامه خبر داد.

جلیل عرفان‌منش: نظرات اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی‌بر انجام اصلاحاتی در محتوای فیلمنامه «لاله» را پذیرفته و انجام می‌دهیم.

عرفان‌منش با بیان اینکه «نظرات اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی‌ بر انجام اصلاحاتی در محتوای فیلمنامه "لاله" را پذیرفته و انجام می‌دهیم» از اعمال اصلاحات در رفع مشکل فمینیستی بودن فیلمنامه سخن گفته و افزوده است: «اصلاحات و تغییرات راهبردی کمیسیون فرهنگی مجلس هم در محتوای فیلمنامه و هم در ساختار، با تصمیم نهایی آقای نیک‌نژاد به‌عنوان کارگردان اثر اعمال خواهد شد و طبق صحبت‌هایی که با ایشان داشتم از انجام این تغییرات استقبال کرده‌اند و به نوعی موافقت خود را مطرح کرده‌اند.»

 

از سوی دیگر محمد باقری، دیگر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنان از مخالفت این کمیسیون با ساخت این پروژه سخن می‌گوید. به گفته او «پس از مذاکره بسیار با وزیر ارشاد و معاونت سینمایی و همچنین خواندن فیلمنامه به این نتیجه رسیده‌ایم که تولید این فیلم به‌هیچ عنوان در اولویت‌های فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست و باید در مورد ساخت این پروژه تجدید نظر شود.»
باقری در گفت‌وگو با «خبرگزاری مهر» افزوده است: «با وجود تذکرهای بسیاری که به مدیر سازمان سینمایی کشور مبنی‌ بر عدم ساخت فیلم "لاله" داده‌ایم، اینگونه پاسخ گرفتیم که اگر با ما به توافق نرسند از کانال‌های دیگری برای تولید این فیلم اقدام می‌کنند.»

 

او همچنین با بیان اینکه «طرح موضوع فیلم "لاله" در کمیسیون فرهنگی به معنای واقعی وقت اعضاء را گرفت و انصافاً سوژه‌ای نبود که ارزش این همه وقت گذاشتن را داشته باشد» گفته است که در صورتی که مذاکرات با وزارت ارشاد به نتیجه نرسد ممکن است مسئله در آینده به سطوح بالاتری کشیده شود.

با وجود این اختلاف‌ها همچنان خبرهایی از پیش رفتن مرحله پیش‌تولید این پروژه منتشر می‌شود. بنا به آخرین خبرها تورج اصلانی، فیلمبردار جوان سینما به عنوان مدیر فیلمبرداری این پروژه برگزیده شده است و علاوه بر مذاکره با برخی بازیگران مطرح خارجی برای بازی در این فیلم، کارگردان و گروه تولید هم‌اکنون در تهران مشغول انتخاب بازیگران ایرانی این پروژه هستند.

 

حذف برای دریافت پروانه نمایش

 

سرانجام بعد از کش‌وقوس‌های فراوان فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» تازه‌ترین ساخته عبدالرضا کاهانی با انجام اصلاحات درخواستی شورای صدور پروانه نمایش موفق به گرفتن پروانه نمایش شد.

هفته گذشته با اعلام خبر صدور پروانه نمایش برای دو فیلم مشکل‌دار، بار دیگر بحث سانسور و یا به زبان مدیران دولتی، ممیزی در سینمای ایران مطرح شد.

 

بنا به اولین خبر سرانجام بعد از کش‌وقوس‌های فراوان فیلم «بی‌خود و بی‌جهت» تازه‌ترین ساخته عبدالرضا کاهانی با انجام اصلاحات درخواستی شورای صدور پروانه نمایش با موافقت جواد شمقدری موفق به گرفتن پروانه نمایش شد.

 

در اصلاحیه اولیه شورای صدور پروانه نمایش از تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم خواسته شده بود که شخصیت مادر باید از فیلم حذف شود، اما سرانجام کاهانی تنها با حذف دیالوگ‌های این شخصیت موفق به دریافت پروانه نمایش داخلی شده است. هنوز برای این فیلم پروانه نمایش در خارج از ایران و شرکت در جشنواره‌ها صادر نشده است.

 

دیگر فیلمی که این روزها با مشکل ممیزی یا سانسور وزارت ارشاد دست‌وپنجه نرم می‌کند «صد سال به این سال‌ها» ساخته سامان مقدم است. به گفته مرتضی شایسته، تهیه‌کننده این فیلم تاکنون هشت بار اصلاحیه شامل این فیلم شده است و زمان فیلم از ۱۲۰ دقیقه به ۸۰ دقیقه کاهش یافته است و گویا همچنان باید اصلاحاتی در آن انجام شود. به گفته شایسته «فکر می‌کنم آقای شمقدری می‌خواهند اين فيلم را به فيلم کوتاه تبدیل کنند و تا الان موفق شدند.»

 

با این‌حال این پرسش در میان می‌آید که آیا می‌توان فیلمی را حدود ۴۰ دقیقه کوتاه کرد و یا یکی از شخصیت‌هایش را از داستان حذف کرد؟ اگر امکان چنین تغییراتی بدون آسیب رسیدن به فیلم وجود داشته باشد، باید به فیلم‌ها و سازندگانشان شک کرد که از نخستین گام عناصری اضافی را به کار گرفته‌اند، اما اگر این تغییرات موجب مثله شدن فیلم، گم شدن و ضعیف شدن خط داستانی و پرداخت شخصیت‌ها و خلاصه آشفتگی حاصل کار خواهد شد، آن‌وقت می‌شود پرسید چه حاصل از نمایش فیلم‌های بی‌سر و ته و گنگ و ناتوان در برقراری ارتباط با تماشاگر؟ آیا فیلمی که به این شکل ابترش کرده‌اند، توانایی ارتباط با تماشاگر و جذب مخاطب را دارد؟ یا اینکه در نهایت محکوم به شکست در گیشه نیز هست و تنها این حاصل را برای مدیران دارد که بعدتر ادعا کنند در زمان مدیریتشان هیچ فیلمی توقیف نشد؟ ادعایی که برخی از مدیران سینمایی چون علیرضا سجادپور هم‌اکنون بارها و بارها در گفته‌هایشان مطرح کرده‌اند.

 

این «خانه پدری» متعلق به کیست؟

 

با آغاز به کار جشنواره فیلم ونیز، بار دیگر بحث نمایش فیلم «خانه پدری»، ساخته توقیفی کیانوش عیاری در بخش جنبی افق‌های این جشنواره مطرح شده است.

 

پیشتر با اعلام اسامی فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم ونیز امسال و نام برده شدن از فیلم «خانه پدری»، مسئولان سینمایی از ارسال این فیلم به این جشنواره اظهار بی‌اطلاعی کرده و اعلام کردند با توجه به نداشتن پروانه نمایش، این فیلم حق شرکت در این جشنواره را ندارد.

کیانوش عیاری: چرا باید مسئول چیزی باشم؟ گوشه‌ای نشسته‌ام و دارم نان و ماست خودم را می‌خورم. دلیلی ندارد که پاسخگوی چیزی باشم.

اما این هفته با اعلام قطعی بودن نمایش این فیلم در جشنواره فیلم ونیز، سعید منتظرالمهدی، رئیس اداره سینمایی ناجا که یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم است با اعلام اینکه تکلیف نهایی فیلم «خانه پدری» هنوز مشخص نشده و عیاری که نسخه نهایی فیلم را در اختیار داشته، خودش آن را به جشنواره فیلم ونیز ارسال کرده است تهدید کرد که «ما با بازگشت عیاری از جشنواره فیلم ونیز از او شکایت خواهیم کرد.» به گفته منتظرالمهدی «ایشان بدون هماهنگی نیروی انتظامی به عنوان شریک ۵۰ درصدی فیلم این اقدام را انجام داده‌ و فیلم را در بخش جانبی ارائه کرده‌اند. متأسفانه نه وزارت ارشاد از این موضوع خبر داشته و نه ما و عیاری باید پاسخگو باشد.»

 

او همچنین در گفت‌وگوی دیگری با «خبرگزاری فارس» تأکید کرده است: «ایشان اگر خودشان این فیلم را در فرصت باقی ‌مانده از حضور در جشنواره خارج کنند، مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر ایشان فیلم را خارج نکنند ما بالاجبار و تنها برای دفاع از حقوق نیروی انتظامی مجبوریم از ایشان شکایت کنیم.» به گفته او «تنها بحث مادی کار در قضیه فیلم "خانه پدری" مطرح نیست، بلکه بحث نگاه برون‌مایه‌ای و محتوای کار در این فیلم بیشتر مطرح است. ما روی فیلم حرف داریم و احقاق حق خواهیم کرد و شکایتی تنظیم خواهد شد.»

 

از سوی دیگر سایت «روزنامه ایران» از واکنش کیانوش عیاری به این گفته‌ها و تهدید‌ها خبر داد. عیاری که ظاهراً بر خلاف گفته رئیس اداره سینمایی ناجا برای شرکت در جشنواره ونیز از ایران خارج نشده است، با بیان اینکه «بهترین واکنش، سکوت است. سعی می‌کنم حرفی نزنم که باعث سوء‌تفاهم شود» در ارتباط با حضور در جشنواره فیلم ونیز گفته است: «اتفاقاً دعوتنامه هم داشتم اما ترجیح دادم نروم تا بیخود و بی جهت حاشیه ایجاد نشود. (...) به جای ونیز می روم سولقون! مهم این است که از حواشی دور باشم.»

 

او در ارتباط با گفته منتظرالمهدی مبنی بر ارسال فیلم توسط عیاری به جشنواره فیلم ونیز افزوده است: «چرا باید مسئول چیزی باشم. یک گوشه‌ای نشسته‌ام و دارم نان و ماست خودم را می‌خورم. دلیلی ندارد که پاسخگوی چیزی باشم. ضمن اینکه معلوم نیست کپی‌ای که به دست مسئولان جشنواره ونیز رسیده، قابل نمایش باشد یا نه؟»

 

تا امروز مسئولان جشنواره فیلم ونیز خبری مبنی بر خارج کردن این فیلم از برنامه جشنواره اعلام نکرده‌اند. ظاهراً باید منتظر ماند و دید آیا این فیلم بالاخره در این جشنواره به نمایش در می‌آید و در صورت نمایش داده شدن، واکنش‌ها و اتفاق‌های بعد از آن چه خواهد بود.

 

«خانه پدری» تنها نماینده امسال سینمای ایران در این جشنواره است که قرار است ۱۷ شهریورماه به نمایش درآید. رامین بحرانی، دیگر فیلمساز ایرانی ساکن آمریکا نیز امسال با فیلم «به هر قیمت» در این جشنواره حضور دارد که فیلم او یکی از ۱۸ فیلمی است که در بخش اصلی این جشنواره برای بردن جایزه شیرطلایی رقابت می‌کند. این فیلم روز جمعه، ۱۰ شهریورماه در این جشنواره به نمایش درآمد.

جشنواره فیلم ونیز از ۸ تا ۱۸ شهریورماه برگزار می‌شود و امسال امیر نادری، فیلمساز نامدار ایرانی ساکن آمریکا یکی از داوران بخش جنبی افق‌های این جشنواره است.

 

کلاه قرمزی، رئیس شورای صنفی نمایش

 

بعد از اینکه فیلم «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» به مشکلات شهرداری و حوزه هنری و شورای صنفی نمایش پایان داد، به تازگی هادی منبتی، رئیس مؤسسه تصویر شهر به خواست شورای صنفی نمایش تن داده و این فیلم را اثری ارزشی خوانده است. او در گفت‌وگو با «مهر» با بیان اینکه «تعریف سینمای ارزشمند و فیلم‌های فاخر دستخوش کلیشه‌های رایچ شده است و هر اثر سینمایی که رنگ و بوی دفاع مقدس و یا تاریخی باشد جزو فیلم‌های ارزشی محسوب می‌شود، در حالی که چنین نیست» در ارتباط با ارزشی بودن این فیلم گفته است: « فیلم"کلاه قرمزی و بچه ننه" از آن دسته از فیلم‌های ارزشمندی است که خانواده‌ها را دور هم جمع می‌کند و همین دور هم جمع شدن اعضای خانواده یک آموزه فرهنگی است که در یک فیلم سینمایی نمود ویژه‌ای پیدا کرده است. (...)در جمع خانواده‌ها در پردیس سینمای ملت، شادی و نشاط را دیدیم و خوشبختانه تمام اقشار اجتماعی از پیر و جوان، خردسال و بزرگسال به تماشای این فیلم آمدند با این اوصاف این یک فیلم ارزشمند است، مگر چه انتظاری از یک اثر فاخر سینمایی داریم.»

فرشته طائرپور: کاش کلاه قرمزی و پسر خاله بشوند رئیس و سخنگوی شورای صنفی نمایش، به احتمال زیاد اوضاع بهتر از اینی می‌شود که هست!

از سوی دیگر، فرشته طائرپور، تهیه‌کننده سینما با انتشار یادداشتی با ابراز خوشحالی از موفقیت این فیلم در گیشه و تبریک به سازندگان آن، در انتقاد به عملکرد شورای صنفی نمایش نوشته است: «برای سینمای ایران شرم‌آور است که به لجبازی‌های ریشه‌دار سازمان سینمایی و شورای صنفی‌اش با فیلمسازان و سینماداران و حوزه و شهرداری، سرانجام کلاه قرمزی نیم وجبی با آن زبان الکن خود فیصله دهد، نه وزیر مربوطه و مدیران زیرمجموعه‌اش.

 

کاش کلاه قرمزی و پسر خاله بشوند رئیس و سخنگوی شورای صنفی نمایش، به احتمال زیاد اوضاع بهتر از اینی می‌شود که هست!»

 

هفته گذشته شورای صنفی نمایش با اعلام اینکه مجوز اداره کل ارزشیابی و نظارت مبنی بر اینکه پخش «آینه‌های روبرو» توسط فرشته طائرپور بلا مانع است، مربوط به پارسال و فاقد اعتبار است، از صدور پروانه نمایش برای فیلم این تهیه‌کننده سینما خودداری کرد.

 

اما این‌روزها بحث نمایش فیلم «بوسیدن روی ماه» ساخته همایون اسعدیان به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی نیز مطرح شده است. این فیلم نخست از گزینه‌های اکران نوروز ۹۱ بود که با نگرفتن پروانه نمایش در موعد مقرر نتوانست راهی پرده سینماها شود و از همان زمان زمزمه اعتراض گروه سازنده فیلم مبنی بر دخالت وزارت ارشاد و مدیران سازمان سینمای برای جلوگیری از نمایش این فیلم مطرح شد.

 

به‌تازگی اعلام شده است که سرانجام قرار است این فیلم پنج مهرماه به نمایش عمومی درآید و تبلیغات شهری فیلم نیز با تأکید بر این تاریخ آغاز شده‌ است. از سوی دیگر احتمال دارد در صورت تأئید شورای صنفی نمایش فیلم سینمایی «من و تو» در گروه سینمایی آزادی از این هفته نمایش خود را آغاز کند و با این حساب، «بوسیدن روی ماه» که قرار است در این گروه سینمایی اکران شود نمی‌تواند در تاریخ مقرر به روی پرده برود و باید منتظر پائین افتادن کف فروش فیلم «من و تو» شود.

 

با این حال مدیر سینما آزادی بر داشتن قرارداد با فیلم «بوسیدن روی ماه» تأکید می‌کند و اکنون تنها این شورای صنفی نمایش است که می‌تواند مانع اکران این فیلم در تاریخ مقرر شود. در صورت روی دادن چنین اتفاقی، آن هنگام شاید باید بار دیگر منتظر درگیری میان حوزه هنری و شهرداری تهران باشیم. کما اینکه از هم اکنون هادی منبتی، مدیرعامل موسسه تصویر شهر اعلام کرده است: «ما به اندازه کافی در نوروز امسال به‌ واسطه این اختلافات و رفتارهای سلیقه‌ای لطمه خوردیم (...)این فیلم قطعاً در تاریخ فوق اکران خواهد شد و نباید اجازه دهیم یک فیلم دیگر قربانی اختلافات شود.»

 

هفته گذشته سازمان سینمایی و حوزه هنری سرانجام به توافق رسیده و توافق‌نامه‌ای با یکدیگر امضا کردند.

 

حال باید منتظر ماند و دید آیا آشتی حوزه هنری و شهرداری با شورای صنفی نمایش تا پایان سال ادامه می‌یابد یا اینکه پنج مهرماه روز آغاز نبردی دیگر است؟

 

سینماگران، زلزله، اخراج

سینماگران در دیدار از مناطق زلزله‌زده آذربایجان

بعد از حدود دو هفته از برگزاری مراسم جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان آذربایجان توسط سینماگران، هفته گذشته بار دیگر این ماجرا به روزنامه‌ها و وب‌سایت‌های سینمایی راه پیدا کرد.
در خبر اول کمال تبریزی، پرویز پرستویی، رضا میرکریمی، مازیار میری و رویا تیموریان دوشنبه هفته گذشته با حضور در مناطق زلزله‌زده ضمن همدردی با بازماندگان و آسیب‌دیدگان زلزله، به صحبت با آن‌ها و شنیدن مشکلاتشان پرداختند.

 

پرویز پرستویی، از سینماگران حاضر در این سفر با بیان اینکه «به نظر می‌رسد آن چیزی که کمتر مورد توجه قرار گرفته توجه به مسائل روحی و روانی و خلاء‌های عاطفی است که بازماندگان به تدریج دچار آن خواهند شد» در ارتباط با این سفر و اهدافش گفت: «فعالیت سینماگران و سفرشان به منطقه بیشتر به منظور ابراز همدردی با بازماندگان و همچنین حرکتی نمادین برای جلب بیش از پیش افکار عمومی به این موضوع است. در کنار این امر مهم جامعه اصناف سینمایی از محل حمایت‌های به عمل آمده و منابعی که از طریق مردم و هنرمندان در اختیار قرار گرفته تصمیم به احداث یک خانه فرهنگ و مرکز مشاوره و مددکاری گرفت.»

 

اما خبر دوم، ادعای اخراج علی رام‌نورایی، بازیگر فیلم «قلاده‌های طلا» از جمع سینماگران حاضر در سینما آزادی توسط کمال تبریزی، کارگردان سینما و از بانیان برگزاری مراسم بود. نورایی بعد از دو هفته ادعا کرد که در زمان حضور در جمع سینماگران، تبریزی با گفتن اینکه «تحمل این را ندارم که شما را اینجا ببینم. بفرمایید بیرون!» او را از سالن سینما آزادی اخراج کرده است.

 

بعد از انتشار این خبر کمال تبریزی با تکذیب آن، در توضیح این ماجرا گفت: «از یکسری پیشکسوت که مردم آنها را می‌شناسند مانند پرویز پرستویی، فاطمه معتمد آریا و رضا کیانیان خواستیم پشت صندوق‌ها بنشینند و این آقا هم که اصلاً نمی‌شناختمش و نمی‌دانم در کجا بازی کرده است و چه سابقه‌ای دارد در حالی که بسیاری ایستاده بودند بدون اجازه پشت یکی از صندوق‌ها نشسته بود.»
او با افزودن اینکه «هر شخصی باید حد و اندازه خود را بداند و اگر می‌خواستیم این روال را داشته باشیم باید به همه کسانی که آنجا می‌آمدند جا برای نشستن می‌دادیم» در ارتباط با برخورد ایجاد شده توضیح داد: «تا زمانی هم که ایشان حضور داشتند برای ما محترم بودند. اما هنگامی که نشستند اعتراض کردم و گفتم نمی‌توانید بنشینید. توهین و اخراجی در کار نبوده است و می توانست در آنجا حضور داشته باشد.»

 

البته شاید بد نباشد یادآوری کنیم در روز مراسم برخی از افراد نشسته پشت صندوق‌ها از بازیگران پیشکسوت نبودند، بلکه کسانی بودند که بیشتر شهرت دارند و توسط مردم شناخته می‌شوند.
با این حال این خبر که مورد استقبال رسانه‌های راست‌گرا قرار گفت همچنان صدرنشین خبرها بود و بعد از اظهارات تبریزی، نورایی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «فارس» بار دیگر بر ادعای خود تأکید و توضیحات تبریزی را تکذیب کرد.

 

خبرهای کوتاه

 

سرانجام جمال ساداتیان، تهیه‌کننده فیلم «برف روی کاج‌ها» خبر از حل مشکل و نمایش عمومی این اولین ساخته پیمان معادی، بازیگر و فیلمنامه‌نویس سینما داد. به گفته او این فیلم از اواخر مهرماه به نمایش عمومی درخواهد آمد. در این فیلم بازیگرانی چون ویشکا آسایش، صابر ابر، مهناز افشار، حسین پاکدل و حسن معجونی بازی کرده‌اند.

 

شورای صنفی نمایش برای نمایش دو فیلم «بغض» و «بوسیدن روی ماه» به سرگروهی سینماهای استقلال و آزادی پروانه نمایش صادر کرد. در فیلم «بغض» به کارگردانی رضا درمیشیان بازیگرانی چون باران کوثری، بابک حمیدیان و مهران احمدی و در فیلم «بوسیدن روی ماه» به کارگردانی همایون اسعدیان بازیگرانی چون شیرین یزدان‌بخش، رابعه مدنی، صابر ابر و مسعود رایگان بازی کرده‌اند.
واحد پشتیبانی تولید بنیاد سینمایی فارابی آخرین آمار تولید سینمای ایران تا اول شهریورماه را اعلام کرد. بنا به این آمار تا این تاریخ ۱۵ فیلم اکران نشده آماده نمایش، ۶ فیلم در مرحله صداگذاری، ۱۰ فیلم در مرحله تدوین، ۱۰ فیلم در مرحله فیلمبرداری و ۳۹ فیلم در مرحله پیش‌تولید قرار دارند.

 

خبرهای تولید

فرامرز قریبیان در پشت صحنه فیلم «گناهکاران»

رضا عطاران به گروه بازیگران فیلم «آینه شمعدون» به کارگردانی بهرام بهرامیان پیوست. او در این فیلم با بازیگرانی چون محسن تنابنده، احمد مهران‌فر و نیوشا ضیغمی همبازی خواهد شد. این فیلم هم‌اکنون آخرین روزهای پیش‌تولید خود را می‌گذراند و قرار است فیلمبرداری آن در مهرماه آغاز شود. پیش از این قرار بود حبیب رضایی در این فیلم بازی کند که با انصراف او، عطاران جایش را گرفت.
با ساخت و ضبط موسیقی فیلم «گناهکاران» توسط فردین خلعتبری، این ساخته فرامرز قریبیان، بازیگر قدیمی سینما اوایل مهرماه با پایان مراحل فنی آماده نمایش می‌شود. بهرام دهقانی مسئولیت تدوین و مهران ملکوتی کار صداگذاری و میکس این فیلم را انجام داده‌اند و بازیگرانی چون همایون ارشادی، هومن برق‌نورد، رامبد جوان، کوروش تهامی و محسن افشانی در آن بازی کرده‌اند.
حمید فرخ‌نژاد و هنگامه قاضیانی در فیلم جدید روح‌الله حجازی با نام «زندگی مشترک یک زوج میانسال» همبازی می‌شوند. فرخ‌نژاد در ساخته قبلی حجازی یعنی فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» نیز بازی کرده بود که هنوز تکلیف نمایش این فیلم مشخص نشده است.

 

خبرهای اکران

 

اما این روز‌ها فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» همچنان به ترک‌تازی خود در سینماهای ایران ادامه می‌دهد و با دست یافتن به فروشی حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در تهران صدر نشین جدول اکران است. با احتساب فروش شهرستان‌ها، این فیلم تا کنون بیش از دو‌ونیم میلیارد تومان در ایران فروش داشته است.

«ضد گلوله» با اختلاف بسیار و فروشی حدود ۲۶۰ میلیون تومان دومین فیلم جدول اکران است و بعد از آن «بی‌خداحافظی» با فروش حدود ۱۹۰ میلیون تومان در رتبه سوم قرار دارد.
فیلم‌های قدیمی روی پرده نیز تا امروز به این ترتیب فروش داشته‌اند: «خوابم می‌آد» حدود یک میلیارد و ۹۸۰ میلیون تومان، «همه چی آرومه» حدود ۲۶۰ میلیون تومان و بالاخره «شور شیرین» با فروش حدود ۲۴۵ میلیون تومان.

 

حاشیه هفته: شام نخورده و دهان سوخته!

«شام ایرانی»، شامی که دردسر آفرید!

لادن طباطبایی، بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار نامه‌ای خبر از کناره‌گیری‌اش از دنیای بازیگری داده است.

 

ماجرا از برنامه «شام ایرانی» آغاز شده است، برنامه ای که چند ماهی است با کپی‌برداری از برنامه موفق «بفرمائید شام»، برنامه‌ای که در بسیاری از کشورها مشابه ان ساخته می‌شود، با حضور بازیگران ایرانی ساخته و در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود. سری دوم این مجموعه اختصاص داشته است به چهار بازیگر زن که لادن طباطبایی میزبان شب سوم این سری بوده است. با پخش این مجموعه، نقدی در وب‌سایت «شبکه ایران» با تیتر «رونمایی از کلفت لادن طباطبایی یا بفرمائید مهدکودک» منتشر و سپس در روزنامه «بانی فیلم» بازچاپ می‌شود که در آن به این مجموعه انتقادهای فراوانی شده و بازیگران حاضر در آن را به نمایش زندگی تجملی و داشتن وضع مالی خوب و کلفت متهم و بازیگرانی چون لادن طباطبایی و سحر زکریا را بازیگران درجه سوم خطاب کرده است.

 

انتشار این متن با ابراز ناراحتی طباطبایی روبرو شده است و او در نامه خود با اشاره به اینکه تصمیم داشته که بعد از سریال «راز پنهان» از بازیگری کناره‌گیری کند، از عمل به این تصمیم خود خبر داده است.

 

بیژن بیرنگ، کارگردان این مجموعه نیز با ابراز تاسف نسبت به این اتفاق و شنیدن این خبر گفت: «من به‌عنوان کارگردان این مجموعه از همه هنرمندان جوان که در این مجموعه با ما همکاری کردند عذرخواهی می‌کنم و مراتب سپاس خود را از آنها به جا می‌آورم. چرا که انسان‌های شجاعی هستند که اجازه دادند وارد حریم خصوصی زندگی آنها شویم و البته شرمنده‌ام که در میان مردم عزیز سرزمینم چشمان ناپاکی هم وارد حریم خانوادگی آن‌ها شده است.»

 

ظاهراً «شام ایرانی» و میهمانی ایرانی این بار هم با پی‌آمدهایی روبرو بوده است؛ حرف و حدیث‌هایی که گویا جزو لاینفک اینگونه جمع‌ها است!

 

در همین زمینه:
مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما