خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

هشدار بحران سینما

سه شنبه, 1391-02-26 10:22
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - هشدار شش سینماگر در ارتباط با بحران سینمای ایران، تغییر روند صدور پروانه ساخت و نمایش و سخت‌گیری‌های بیشتر بر آن و تغییر تیم اجرایی برنامه سینمایی «هفت» مهم‌ترین خبرهای سینمایی هفته گذشته بودند.

در گزارش این هفته نگاهی داریم به این خبر‌ها، و مثل همیشه نظری و گذری داریم بر خبرهای کوتاه تولید و اکران سینمای ایران.

 

بیانیه شش سینماگر

 

روز شنبه بیانیه شش سینماگر در هشدار نسبت به بحران سینمای ایران خبر اول بسیاری از رسانه‌ها شد. مسعود کیمیایی، مسعود جعفری جوزانی، علی‌رضا رئیسیان، جواد طوسی، علی معلم و مهدی کرم‌پور شش سینماگری بودند که این بیانیه را امضاء کردند.

 

این سینماگران در بیانیه خود «تکه تکه شدن جامعه سینمایی» را حاصل «سایه سنگین فضای ملتهب و سیاست‌زده» بر سینمای ایران و «زیاده‌خواهی کسانی از درون این سینما که تعهد و اخلاق‌گرایی حرفه‌ای و صنفی را فدای منافع حزبی و فردی خود کرده‌اند» اعلام نموده و در هشت بند خواسته‌هایی را در جهت رفع این معضل بیان کرده‌اند.

شش سینماگر ایرانی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بحران در سینمای ایران هشدار دادند.

در هشت بند پیشنهادی این بیانیه مواردی چون «لزوم احترام و پایبندی تمامی نهاد‌ها، دستگاه‌های اجرایی و قانونگذاری به موجودیت و بقای سینمای ملی»، «ارائه تعریف شفاف و معین از ساز و کار فعالیت‌های سینمایی و حدود اختیارات و شرح وظایف نهادهای فرهنگی بر اساس قوانین اساسی کشور»، «پرهیز از ورود جناح‌های مختلف سیاسی در امور هنری»، «استفاده از نیروهای مستقل و صاحب‌نظر سینما در تصمیم‌سازی‌های کلان حرفه‌ای و کنار رفتن افراد تندرو از صف‌بندی‌های قطبی»، «تلاش در جهت گسترش فعالیت‌های بخش خصوصی و بازگرداندن امنیت و ایجاد انگیزه»، «پایان دادن به هرج و مرج کنونی در حوزه اعطای پروانه ساخت»، «توزیع عادلانه منابع مالی عمومی در بدنه اصلی سینمای ایران و جلوگیری از رانت‌خواری» و «جلوگیری از رشد بی‌رویه فیلم‌های سفارشی، رسمی و سطحی» به عنوان راهکارهای خروج از بحران کنونی سینمای ایران معرفی شده‌اند.
 

اما این بیانیه پیش از منتشر شدن در رسانه‌ها به دست فریدون جیرانی، مجری «برنامه سینمایی هفت» رسید و او در برنامه جمعه‌شب خود بخش‌هایی از آن را خواند. این اقدام جیرانی با واکنش حمید رسایی، نماینده مردم تهران در مجلس روبرو شد. او در جلسه علنی روز شنبه مجلس با تذکری به رئیس سازمان صدا و سینما از این اتفاق انتقاد کرد و با بیان اینکه این برنامه سینمایی جهت سیاسی گرفته است، گفت: «دیشب حدود دو ساعت و نیم تریبون صدا و سیما در اختیار این افراد قرار گرفت تا بیانیه‌های سیاسی خود را قرائت کنند.»
 

هنوز هیچیک از مسئولان سینمایی به این بیانیه واکنشی نشان نداده‌اند.

 

معضل صدور پروانه ساخت و نمایش

 

بعد از مشکلات ایجاد شده برای اکران نوروز، به‌نظر می‌رسد رویه صدور پروانه ساخت و نمایش فیلم‌ها تغییر کرده است و این‌روز‌ها مسئولان با حساسیت بیشتری عمل می‌کنند.

 

در وهله اول امسال صدور پروانه ساخت‌ها به تعویق افتاده است و برخی از فیلمسازان برای ماه‌هاست که منتظر هستند تا شاید پروانه ساخت فیلم خود را دریافت کرده و تولید را شروع کنند. این میان برخی نیز به امید دریافت پروانه ساخت مقدمات پیش‌تولید را آغاز کرده و حتی با بازیگران و عوامل قرارداد بسته‌اند، اما با عدم دریافت پروانه ساخت مجبور به لغو قرارداد‌ها و یا به تاخیر انداختن پروژه شده‌اند.

تلفن همراه رئیس‌جمهور» در بازبینی مجدد از راه‌یابی به پرده‌سینما‌ها بازماند.

کمال تبریزی یکی از فیلمسازانی است که دو ماه قبل درخواست پروانه ساخت فیلم تازه خود «قبر دو طبقه» را به ارشاد ارسال کرده است و همچنان منتظر صدور آن است. این در حالی است که ساخته قبلی او «خیابان‌های آرام» نیز هنوز بلاتکلیف است و مجوز نمایش آن صادر نشده است.

 

«شیر یا خط» پروژه جدید تهمینه میلانی نیز از دیگر فیلم‌هایی است که از سال گذشته درخواست پروانه ساخت داده و پیش‌تولید خود را آغاز کرده است اما همچنان با عدم دریافت مجوز ساخت بلاتکلیف مانده است.

 

به این فهرست می‌توان فیلم‌هایی چون «سر به مهر» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست و «معشوق همین‌جاست» به کارگردانی محمدهادی کریمی را نیز اضافه کرد که بعد از حدود ۶ ماه هنوز موفق به دریافت پروانه ساخت نشده‌اند.

 

اما در زمینه صدور پروانه نمایش هم مشکلی مشابه وجود دارد. با آنکه اعلام شده بود فیلم «تلفن همراه رئیس‌جمهور» از هفته گذشته نمایش عمومی خود را آغاز می‌کند، اما به علت مشکل پروانه نمایش در آخرین روز‌ها اکران آن منتفی شد و جای خود را فیلم «آخرین سرقت» داد.

 

«ضد گلوله» کمدی جنگی مصطفی کیایی نیز از دیگر فیلم‌هایی است که برای اکران عمومی دچار مشکل ممیزی مجدد شده و در بازبینی مجدد مورد سانسور قرار گرفته است.
 

از فیلم‌هایی چون «بغض» و «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» نیز به عنوان دیگر فیلم‌هایی نام برده می‌شود که ممکن است برای نمایش عمومی نیاز به بازبینی دوباره و دریافت مجدد پروانه نمایش داشته باشند. هرچند تهیه‌کننده فیلم «زندگی خصوصی آقا و خانم می‌م» با اشاره به ماجراهای اکران نوروزی تاکید می‌کند که مضمون این فیلم ربطی به موضوع خیانت ندارد و بالطبع نباید برای دریافت پروانه نمایش مشکلی داشته باشد. «خرس» ساخته خسرو معصومی نیز دیگر فیلمی است که در جشنواره فیلم فجر با پروانه نمایش موقت به نمایش درآمد و مدت‌هاست منتشر دریافت پروانه نمایش عمومی خود است.

«راه بهشت» به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده پروانه نمایش دریافت کرد.

با این حال علیرضا سجادپور، مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی با تکذیب هرگونه تغییر در روند فعالیت شورای پروانه ساخت و نمایش به «سینماپرس» گفته است: «هیچ وقفه و تغییری در فعالیت‌های شورای پروانه ساخت ایجاد نشده و جلسات این شورا بدون تعطیلی برگزار شده است. همچنین در بخش پروانه نمایش نیز همچنان صدور مجوز نمایش برقرار بوده و برنامه اکران‌ها در سینما گواه این مسئله است. البته در این میان، برخی از فیلم‌ها باید برای دریافت پروانه نمایش خود یک سری اصلاحات انجام دهند که در غیر این صورت بر اساس قانون پروانه نمایش برای آن‌ها صادر نخواهد شد.»

 

به گفته او «از سال گذشته تا امروز، بیش از ۱۰۰ پروانه ساخت صادر شده که از این میان ممکن است، یک تا دو فیلم دچار مشکل شده باشند.»

 

این در حالی است که پیش‌تر سجادپور از عدم مشکل فیلم «تلفن همراه رئیس جمهور» برای نمایش عمومی سخن گفته بود و چون همیشه توقیف یا سانسور فیلم را شایعه‌سازی رسانه‌ها عنوان کرده بود اما در هنگام نمایش مشخص شد که به گفته ایشان شایعات صحت داشته‌اند.

 

خبرهای کوتاه

 

شورای صدور پروانه نمایش برای دو فیلم پروانه نمایش صادر کرد. «ننه نقلی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی پرویز صبری و «راه بهشت» به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده و تهیه‌کنندگی محمدتقی انصاری دو فیلمی هستند که هفته گذشته پروانه نمایش دریافت کردند.

حضور گسترده مردم در مراسم ختم ایرج قادری

حمید اعتباریان، تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس» خبر از ساخت قسمت دوم فیلم «سن‌پطرزبورگ» به کارگردانی بهروز افخمی داد. به گفته او این فیلم در اواخر تابستان با عوامل قسمت اول جلوی دوربین خواهد رفت. قسمت اول فیلم در زمان نمایش اگرچه به درگیری میان افخمی و اعتباریان انجامید، اما توانست فروش خوبی داشته باشد.

 

مراسم ختم ایرج قادری، بازیگر و کارگردان سینما روز جمعه در مسجد‌الجواد تهران برگزار شد. این مراسم با حضور بسیار گسترده علاقمندان این بازیگر روبرو شده بود، به شکلی که نیروی انتظامی برای کنترل جمعیت مجبور به مداخله شد و برخی از هنرمندانی که برای شرکت در مراسم آمده بودند، موفق نشدند تا خود را به محل برگزاری مراسم برسانند.

 

و بالاخره فیلم «شبکه» آخرین ساخته ایرج قادری از ۲۷ اردیبهشت‌ماه در گروه سینمایی قدس به نمایش درخواهد آمد. «شبکه» موضوع انتشار فیلم‌های خصوصی افراد را دستمایه داستان خود قرار داده است و بازیگرانی چون اکبر عبدی، ایرج قادری، نیما شاهرخ‌شاهی و ماه‌چهره خلیلی در آن بازی کرده‌اند.

 

خبرهای تولید

 

پرویز شهبازی تازه‌ترین ساخته‌اش «سلام/خداحافظ» را در تهران جلوی دوربین برد. در این فیلم بازیگرانی چون پگاه آهنگرانی، احمد مهران‌فر، بهرنگ علوی و نازنین بیاتی بازی می‌کنند و داستان آن درباره یک دانشجوی شهرستانی در تهران است که به علت پیدا نکردن خوابگاه مجبور می‌شود با یک غریبه هم‌اتاق شود. فیلمنامه فیلم را خود شهبازی نوشته است و تهیه‌کنندگی آن را امیر سمواتی به عهده دارد.

حمید فرخ‌نژاد در نمایی از فیلم «استرداد»

با پایان فیلمبرداری فاز دوم فیلم «استرداد» در پل ورسک، فیلمبرداری فاز سوم این فیلم در شهرک غزالی آغاز شد. این فیلم داستانی تاریخی دارد و دوران جنگ جهانی دوم و درگیری ایران در این جنگ را روایت می‌کند. فاز اول فیلم در مسکو و فاز دوم که بخش قطار و راه آهن بود بر روی پل ورسک و در قطاری متعلق به ۷۰ سال پیش فیلمبرداری شد. علی غفاری کارگردانی فیلم را بر عهده دارد.

 

با پایان تدوین فیلم «هیس! دختر‌ها فریاد نمی‌زنند» ساخته پوران درخشنده توسط هایده صفی‌یاری، این فیلم وارد مرحله صداگذاری شد. کارن همایون‌فر مسئولیت ساخت موسیقی فیلم را بر عهده دارد. شهاب حسینی، مریلا زارعی، طناز طباطبایی، جمشید هاشم‌پور و فرهاد آئیش از بازیگران این فیلم هستند و داستان آن درباره دختری است که در دو ازدواج پیشین خود شکست خورده و در آستانه ازدواج سوم دچار بحران روحی شده است.
 

خبرهای اکران

 

از هفته گذشته سه فیلم تازه نمایش عمومی خود را در سینماهای تهران آغاز کردند. «روزهای زندگی» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی، «چک» ساخته کاظم راست‌گفتار و «آخرین سرقت» ساخته پدرام علیزاده سه فیلمی هستند که از چهارشنبه گذشته به روی پرده رفته‌اند. در نخستین آخر هفته خود فیلم «چک» با فروشی حدود ۳۰ میلیون تومان توانست موفق‌ترین فیلم تازه اکران باشد. بعد از آن «روزهای زندگی» با فروش حدود ۲۵ میلیون تومان و «آخرین سرقت» با فروش حدود ۱۵ میلیون تومان در مکان‌های بعدی قرار دارند.

پوستر فیلم «چک» ساخته کاظم راست‌گفتار، از تازه‌های اکران

اما از فیلم‌های قدیمی «قلاده‌های طلا» با فروش یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان در تهران به نمایش عمومی خود پایان می‌دهد. «نارنجی‌پوش» توانسته بعد از ۳۰ روز نمایش عمومی به فروش حدود ۶۵۰ میلیون تومان دست یابد. «چگونه میلیاردر شدم» بعد از ۲۶ روز نمایش عمومی تنها حدود ۱۷۰ میلیون تومان فروش داشته است و بالاخره «خنده در باران» بعد از ۱۰ روز با فروشی حدود ۶۵ میلیون تومان در انتهای جدول اکران قرار دارد.

 

حاشیه هفته: انتقاد ممنوع!

 

هفته گذشته شایعه تعطیلی «برنامه تلویزیونی هفت» یکی از خبرهای مهم محافل سینمایی بود. هرچند در ‌‌نهایت اعلام شد که این برنامه به کار خود ادامه می‌دهد و تنها تیم سازنده آن تغییر می‌کنند.

 

«برنامه هفت» امسال ورود به سومین سال پخش خود را جشن گرفته بود که دردسر‌هایش آغاز شد. در برنامه‌ای با حضور نماینده‌ای از انصار حزب‌الله بحث پیرامون ماجراهای اکران نوروز جنجال‌ساز شد و در یکی دیگر از این برنامه‌ها فریدون جیرانی، مجری برنامه در انتقاد به دولتی شدن سینما در ایران انتقاداتی مطرح کرد که گویا این انتقاد‌ها نقطه آغاز حرکتی شد که در ‌‌نهایت به حذف او و تیمش از این برنامه انجامید. پس از این برنامه تعدادی از رسانه‌های اصولگرا با انتشار نامه‌ای سرگشاده به رئیس سازمان صدا و سیما نسبت به پخش این برنامه اعتراض کردند. در این نامه سرگشاده خطاب به عزت‌الله ضرغامی نوشته شده بود: «نشنیدید که در برنامه‌ هفت، گفتمان «اسکار پرستی» و حمام آفتاب گرفتن زیر نخل طلا کنداکتور تلویزیون حکومتی را پر کرده است؟ ندیدید که برخورد آقای جیرانی در مواجهه با کارگردانان انقلابی چقدر با مواجهه ایشان با همفکرانش همچون سیروس الوند و داریوش مهرجویی متفاوت است؟»

فریدون جیرانی مجبور به ترک برنامه تلویزیونی «هفت» شد.

این انتقاد‌ها مدیران صدا و سیما را دستپاچه کرد و فضل‌الله شریعت پناهی، مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما در واکنش به آن گفت: «برنامه «هفت» منتسب به جریان و گروه خاصی نیست و اعلام مجری برنامه در زمینه حمایت از این جریان اشتباه بوده است.»

 

از سوی دیگر روزنامه «کیهان» نیز خبر از تعویض مجری این برنامه داد و در ارتباط با این برنامه نوشت «توسعه جریان لیبرالیستی فرهنگی، بزرگداشت جشنواره‌های غربی، حمایت از فیلمسازان معاند با جمهوری اسلامی، تریبون دادن به سینماگران ناهمسو با باورهای دینی و ملی مردم ایران و... کارنامه برنامه هفت طی دو سال گذشته را تشکیل داده است.»

 

این حملات برخی از سینماگران را واداشت تا با نوشتن نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سینما حمایت خود از این برنامه و فریدون جیرانی را اعلام کنند، هرچند در ‌‌نهایت این حمایت‌ها راه به جایی نبردند و جمعه شب گذشته فریدون جیرانی برای آخرین‌بار در برابر دوربین تلویزیون قرار گرفت و این برنامه را اجرا کرد.

 

اما نکته جالب تیم جایگزین این برنامه است. از میان گزینه‌های بسیار گویا سرانجام قرار شده است تا محمد خزاعی تهیه‌کنندگی و محمدگبرلو مجری‌گری این برنامه را به عهده بگیرند. محمد خزاعی سال گذشته دبیر جشنواره فیلم فجر بود و آخرین فعالیت سینمایی او تهیه‌کنندگی فیلم «قلاده‌های طلا» است. گبرلو نیز منتقد و مجری ثابت جلسات نقد و بررسی جشنواره فجر بوده و به نوعی هر دو از افراد نزدیک به مدیریت سینمایی فعلی محسوب می‌شوند.

 

با این حساب می‌شود گفت تنها برنامه سینمایی تلویزیون که گهگاه انتقادهایی از مدیریت سینما مطرح می‌کرد نیز به زیر سلطه مدیران دولتی درآمده است تا هرگونه انتقاد به سیاست‌های دولتی کردن سینما خاموش شود و مدیران بتوانند کار خود را بکنند، مبارک است!
 

در همین زمینه:
::مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما