خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

دغدغه‌های سربازان گمنام و مشهور امام زمان

سه شنبه, 1391-01-29 10:36
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - سرانجام هفته گذشته با توقف نمایش دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی» جنجالی که پیرامون این دو فیلم پدید آمده بود، کمی فروکش کرد، اما پس‌لرزه‌های این ماجرا همچنان ادامه دارد و دامن دیگر فیلم‌ها را نیز گرفته‌ است.

در گزارش این هفته مروری داریم بر آخرین خبرها در این زمینه، نگاهی داریم به ماجرای خودداری حوزه هنری از نمایش ۱۵ فیلم در سینماهای تحت اختیارش و بالاخره نگاهی خواهیم داشت به آخرین گفته‌های فیلمسازان در ارتباط با ماجرای فساد در سینما. در کنار اینها چون همیشه مروری داریم به آخرین خبرهای کوتاه تولید و اکران در سینمای ایران.
 

پس‌لرزه‌های یک جنجال
 

سرانجام همانطور که در گزارش قبل اشاره کردیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شکل رسمی دستور به توقف نمایش دو فیلم «خصوصی» و «گشت ارشاد» داد و به تصمیم شورای صنفی نمایش مقرر شد تا از چهارشنبه گذشته دو فیلم «نارنجی‌پوش» و «چگونه میلیاردر شدم» در جدول اکران جایگزین این دو فیلم گردند.
 

«نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی از روز چهارشنبه نمایش عمومی خود را آغاز کرد، اما فیلم «چگونه میلیاردر شدم» بنا به اعلام پخش‌کننده به علت آماده نبودن کپی‌های فیلم، با چند روز تأخیر به سینماها راه پیدا کرد و فیلم «گشت ارشاد» بر خلاف دستور اعلام شده، آخر هفته گذشته نیز در برخی از سینماها به نمایش خود ادامه داد. این اتفاق با واکنش مخالفان نمایش فیلم روبرو شد و «خبرگزاری فارس» روز شنبه به نقل از حمید رسایی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد «با توجه به اینکه وزیر در این زمینه به وعده خود عمل نکرده، فردا وزیر ارشاد را به کمیسیون دعوت می‌کنیم تا وی در خصوص این خلف وعده به نمایندگان توضیح دهد.»

کاظم راست‌گفتار کارگردان فیلم «چک»: هرگاه شرايط آرام شد و بدين نتيجه رسيديم كه قانون در كشور بخصوص سينما حاكم است، فيلم «چک» را اكران خواهيم كرد.

از سوی دیگر بعد از این جنجال، برخی از فیلمسازان ترجیح دادند تا آرام شدن فضا از اکران فیلم‌هایشان خودداری کنند. یکی از این فیلم‌ها «چک» ساخته کاظم راست‌گفتار است که قرار بود بعد از فیلم «گشت ارشاد» به نمایش عمومی در آید. راست‌گفتار در گفت‌وگو با خبرگزاری‌ها دلیل این تصمیم خود را حمایت از سعید سهیلی کارگردان فیلم «گشت ارشاد» اعلام کرد و گفت: «تا روشن شدن و به سامان شدن شرايط اكران از نمايش عمومي فيلم «چك» خودداري مي‌كنم، هرگاه شرايط آرام شد و بدين نتيجه رسيديم كه قانون در كشور بخصوص سينما حاكم است، فيلم را اكران خواهيم كرد.»

 

دیگر فیلمی که قرار بود در اکران دوم نوروز ۹۱ به روی پرده برود، «برف روی کاج‌ها» ساخته پیمان معادی بود. این فیلم نیز که موضوعی بحث‌برانگیز دارد با توجه به شرایط پیش‌آمده اکران آن به تعویق افتاد. پیش از این «برف روی کاج‌ها» برای نمایش در گروه سینمایی آزادی قرارداد بسته بود. به گفته جمال ساداتیان، تهیه‌کننده فیلم مواد تبلیغاتی فیلم آماده هستند و به احتمال زیاد پس از آرام شدن فضا در اکران سوم بهار به روی پرده خواهد رفت.

 

دیگر فیلمی که صحبت از نمایش عمومی آن مطرح شده بود «تلفن همراه رئیس‌جمهور» ساخته علی عطشانی است که درحال حاضر به گفته حبیب اسماعیلی، مدیر پخش فیلمسازان، اکران آن به اواخر خردادماه موکول شده است.

نمایی از فیلم «برف روی کاج‌ها»: نمایش فیلم به علت جنجال‌های اکران نوروزی به تعویق افتاد.

اما هفته گذشته وزیر ارشاد اسلامی نیز در سخنانی بار دیگر به موضوع نمایش فیلم‌های جنجالی پرداخت و با بیان اینکه از این پس در صدور مجوزهای نمایش باید دقت بیشتر اعمال شود گفت: «باید در انتخاب فیلم‌های اکران دقت بیشتری شود. برخی فیلم‌ها که در جشنواره به دلیل مضامین مورد نقد بوده اگر قابل اصلاح باشد که باید این اصلاحات اعمال شود. این بدان معنا است که آن چه که در جشنواره ارائه می‌شود قرار نیست عیناً در سالن سینما هم اکران شود.»

 

در «برنامه سینمایی هفت» این هفته نیز خبر داده شد که بر خلاف گفته قبلی اداره نظارت و ارزشیابی اداره ارشاد مبنی بر اعتبار مجوزهای صادره برای نمایش در جشنواره فیلم فجر در زمان اکران عمومی، فیلم‌هایی که در زمان نمایش در جشنواره فیلم فجر مجوز نمایش عمومی دریافت کرده‌اند بار دیگر بازبینی شده و برای نمایش عمومی نیاز به دریافت مجوز تازه دارند. این خبر هنوز به شکل رسمی اعلام نشده است. با این‌حال «بانی فیلم» از مشکلات ایجاد شده برای دو فیلم «ضد گلوله» و «برف روی کاج‌ها» به عنوان نخستین قربانیان این اتفاق خبر داد. بنا به خبر این روزنامه، این دو فیلم که پیشتر مجوز نمایش عمومی دریافت کرده بودند، بعد از جنجال‌های اکران نوروز مورد بازبینی مجدد قرار گرفته‌اند و گویا سکانس پایانی فیلم «ضد گلوله» در این بازبینی مجدد مورد ممیزی و تغییراتی قرار گرفته است.
 

حوزه هنری و ممنوعیت نمایش دست‌کم ۱۵ فیلم
 

هفته گذشته محسن مومنی، رئیس حوزه هنری در مراسم روز انقلاب اسلامی، با دفاع از عملکرد حوزه در توقف اکران دو فیلم «گشت ارشاد» و «خصوصی» خبر از تصمیم حوزه مبنی بر عدم نمایش حدود ۱۵ فیلم دیگر از تولیدات سال گذشته سینمای ایران داد. او در ارتباط با این تصمیم حوزه گفت: «شاید دوستان در وزارت ارشاد در برخورد یا ورود مسائل غیر اخلاقی در سینما معذوریت داشته باشند. شاید هم برنامه دراز مدتی برای مقابله با آن وجود داشته باشد اما در حوزه هنری ما چنین عذرهایی نداریم. مانند کتاب و حوزه‌های دیگر نظارت حداقلی ارشاد را کافی نمی‌دانیم.» او همچنین در بخش دیگری از سخنانش از موضوع پرداخت خسارت حوزه به صاحبان فیلم‌های توقیف‌شده انتقاد کرد و افزود: «حوزه هنری جای کوچکی نیست که بعضی‌ها به خودشان اجازه می‌دهند از تنبیه حوزه هنری سخن بگویند.» هنوز حوزه هنری نام این ۱۵ فیلم ممنوعه‌اش را به طور مشخص اعلام نکرده است.

محسن مومنی رئیس سازمان حوزه هنری: شاید دوستان در وزارت ارشاد در برخورد یا ورود مسائل غیر اخلاقی در سینما معذوریت داشته باشند. شاید هم برنامه دراز مدتی برای مقابله با آن وجود داشته باشد اما در حوزه هنری ما چنین عذرهایی نداریم.

پس از انقلاب سال ۵۷، بسیاری از سینماهای کشور مصادره شده و مسئولیت نگهداری حدود ۹۰ سالن به حوزه هنری سپرده شد. طبعاً با عملی شدن این تصمیم، بسیاری از سینماگران بخش عمده‌ای از سینماهای نمایش‌دهنده بویژه در شهرستان‌ها را از دست می‌دهند و احتمال شکست آنها در نمایش عمومی و عدم فروش افزایش می‌یابد.
 

این گفته‌های مومنی و بازتاب آن در رسانه‌ها با واکنش سینماگران روبرو شد.

 

جمال ساداتیان، تهیه‌کننده سینما با انتقاد از تصمیم حوزه، آن را اعمال نظر ۳۰۰ نفر به نظرات ده میلیون شهروند خواند و گفت: «در حالی که شعار امسال حمایت از تولید ملی اعلام شده است، حوزه هنری که خود را تابع مقام معظم رهبری نشان می دهد از این شعار سرپیچی کرده و به جای حمایت از این تولیدات به سینما ضربه می زند و مردم را به سوی تولیدات خارجی سوق می دهد.»

او با اشاره به اینکه نیمی از سالن‌های سینمایی کشور دولتی هستند افزود: «اگر باقی ارگان‌های دولتی هم بخواهند مستقل عمل کنند و ساز تک‌خوانی بزنند از بخش خصوصی چه انتظاری می توان داشت؟»
 

به گفته ساداتیان، اینگونه برخوردها جامعه را به سوی خودسانسوری و روی آوردن به تماشای ماهواره‌ها سوق خواهد داد.

جمال ساداتیان: در حالی که شعار امسال حمایت از تولید ملی اعلام شده است، حوزه هنری که خود را تابع مقام معظم رهبری نشان می دهد از این شعار سرپیچی کرده و به جای حمایت از این تولیدات به سینما ضربه می زند و مردم را به سوی تولیدات خارجی سوق می دهد.

امیر سیدزاده، دیگر تهیه‌کننده سینمای ایران نیز با بیان اینکه سینمای ایران در وضعیتی نیمه تعطیل به سر می‌برد و بسیاری از سینماگران انگیزه‌ای برای کار ندارند، در این زمینه به «خبرگزاری سینمای ایران» گفت: «سینمای ایران به اندازه کافی مشکلاتی از جمله سالن کم برای نمایش، در نوبت اکران قرار گرفتن فیلم‌ها، بی‌اعتمادی سرمایه‌گذار برای تولید فیلم را داشت، حوزه هنری نیز با این تصمیم جدیدی که گرفته است، به سینمای کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد.»

جواد نوروزبیگی، تهیه‌کننده سینما نیز با بیان اینکه سینماها در انتخاب فیلم‌ها برای نمایش آزاد هستند در این زمینه به «خبرگزاری سینمای ایران» گفت: «حوزه هنری این حق را دارد که فیلم‌هایی را که قابلیت نمایش ندارد، در سینمای خود اکران نکند، اما به این مسئله نیز باید فکر کند مگر چند سالن سینما در کشور وجود دارد که بخواهیم سالن‌های حوزه هنری را نیز از آن بکاهیم.» او اظهار امیدواری کرد که شاید حوزه هنری و مسئولان سازمان سینمایی بتوانند در این زمینه به نقطه مشترکی رسیده و مشکل را حل کنند.

 

اما علیرضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی اداره ارشاد در گفتگو با «ایسنا» ضمن استقبال از تصمیم حوزه هنری، حرف‌های مومنی درباره سینما را خوشحال‌کننده خواند و گفت: «ما هميشه از اينكه فيلم‌هاي خوب و ارزشمند، سينماهاي مناسبي براي اكران داشته باشند نگران بوديم، بخصوص امسال كه فيلم‌هاي ارزشمند زيادي ساخته شده است. اميدواريم كه سخنان آقاي مومنی حداقل دغدغه‌های امسال ما را كاهش دهد، چرا كه در سال‌های گذشته حتی گاهی حوزه هنری هم به اين دست از فيلم‌ها كم‌لطفی می‌كرد.»

 

در هر حال این سخنان دورنمای خوبی از اکران سال ۹۱ ترسیم نمی‌کنند و بسیاری از تهیه‌کنندگان بخش خصوصی حق دارند که نگران نمایش فیلم‌هایشان باشد. گویا مثل قدیمی «سالی که نکوست از بهارش پیداست» امسال در ارتباط با سینمای ایران صدق می‌کند و با توجه به مشکل اکران نوروزی، باید نگران وضعیت اکران امسال بود.

 

ادامه ماجرای فساد در سینما
 

بحث فساد در سینمای ایران همچنان ادامه دارد و چهره‌های سینمایی و غیرسینمایی در ارتباط با آن اظهارنظر می‌کنند.
 

بعد از مطرح شدن این بحث توسط «خبرگزاری فارس» و به نقل از پرستو صالحی، بازیگر سینما، بحث در دیگر رسانه‌ها نیز دنبال شد و دیگر سینماگران نیز در تائید و یا تکذیب آن سخنانی گفتند.
 

مجید مظفری، بازیگر سینما یکی از کسانی بود که هفته گذشته در گفتگویی از جانب او نقل شده بود که به علت وجود فساد در سینمای ایران «من دختر خودم را نمی‌گذارم به سینما بیاید.»

مجید مظفری: هیچ‌کس نباید به خانواده سینما بی‌احترامی کند. یک عده بازیگر آمدند و رفتند و خیلی‌ها هم ماندند. عده‌ای هم رفتند و ماندگار هم نشدند به همین دلیل سینمای ما سینمای آنها نیست.

مظفری در گفتگویی با «خبرگزاری سینمای ایران» با تکذیب این گفتگو و تحریف خواندن آن توضیح داد که «من گفتم اگر این سینمای ایران است که دوستان از آن سخن می‌گویند و آن را مورد مذمت قرار می‌دهند دیگر به آن باز نخواهم گشت، اما من چنین نظری ندارم و سال آینده به سینما باز می‌گردم و دخترم نیز قرار است در دنیای بازیگری فعال شود.»
 

او در این گفتگو در ارتباط با بحث فساد در سینمای ایران افزود: «هیچ‌کس نباید به این خانواده بی‌احترامی کند. یک عده بازیگر آمدند و رفتند و خیلی‌ها هم ماندند. عده‌ای هم رفتند و ماندگار هم نشدند به همین دلیل سینمای ما سینمای آنها نیست.»

السا فیروزآذر از دیگر سینماگرانی بود که در این زمینه به اظهارنظر پرداخت و در گفتگو با «خبرگزاری مهر» گفت: «فساد در سینما وقتی به وجود می‌آید که افرادی که در بخش‌های مختلف خانواده سینما مسئولیت‌های متفاوتی بر عهده دارند، به جای پرداختن به مسئولیت‌های شغلی خویش، سینما را به عنوان ابزاری برای جبران کمبودهای خویش به خدمت می‌گیرند.»
 

او در توضیح این افراد افزود: «تجربه محدود من می‌گوید که علاوه بر افرادی که تنها ظاهر روشنفکری دارند، بیشترین رفتار ناپسند را از کسانی دیده‌ام که بدون هیچ باور قوی مذهبی از این پوشش سوءاستفاده کرده و به نوعی خود را صاحب و قیم هنر می‌دانند.»

السا فیروزآذر، خواهرزاده تهمینه میلانی کارگردان سینما است که کارش را به عنوان منشی صحنه در فیلمهای او آغاز کرده است و به تازگی فیلم «یکی از ما دو نفر» ساخته تهمینه میلانی با بازی او به شبکه ویدئوی وارد شده است.

السا فیروزآذر: تجربه محدود من می‌گوید که علاوه بر افرادی که تنها ظاهر روشنفکری دارند، بیشترین رفتار ناپسند را از کسانی دیده‌ام که بدون هیچ باور قوی مذهبی از این پوشش سوءاستفاده کرده و به نوعی خود را صاحب و قیم هنر می‌دانند.

رویا تیموریان، بازیگر شناخته‌شده تئاتر، سینما و تلویزیون نیز در گفتگو با «باشگاه خبرنگاران جوان» در واکنش به این موضوع گفت: «موضوع فساد اخلاقي يك جريان انحرافي عليه بازيگران است كه در يك سال اخير شروع شده است و گروهی نيز از اين موضوع نفع می‌برند.»
او در ارتباط با افرادی که به اینگونه سخنان علیه سینمای ایران دامن می‌زنند افزود: «اشخاصي كه اين مسائل را مطرح مي‌كنند با تمام شدن تاريخ مصرفشان براي مطرح شدن مجدد در عرصه سينما بدترين راه را انتخاب كرده اند.»

بهرام رادان، بازیگر سینما نیز با اعلام اینکه «من تمام قد از شرافت و نجابت هم‌صنفان خودم در سینما دفاع می‌کنم»، این سخنان را گفته‌های «آدم‌های کوچکی» خواند «که می‌خواهند دیده بشوند و حرف از فساد در سینما می‌زنند که توجه‌ها را به سمت خودشان جلب کنند» و در این ارتباط به «خبر آنلاین» گفت: «آقا و خانمی که اصلاً در سینما نیستند و در سینما کار هم نمی‌کنند، چرا باید با نشر اکاذیب به خانواده سینما تهمت بزنند؟ آقای کارگردانی که در تلویزیون است چطور می‌تواند در مورد این مسئله در سینما نظر بدهد؟ اصلاً از کجا می‌داند که در سینما چه خبر است؟»
 

بهرام رادان: من تمام قد از شرافت و نجابت هم‌صنفان خودم در سینما دفاع می‌کنم.

او در این گفتگو از رسانه‌ها خواست تا برای پرسش در این مسئله به جای رفتن به سراغ افرادی از این دست، از کسانی چون عزت‌الله انتظامی و رخشان بنی‌اعتماد درباره سینمای نجیب ایران بپرسند.
در نهایت احمد نجفی، بازیگر سینما و عضو شورای عالی سینما نیز در این زمینه به اظهار نظر پرداخت و خبر از دخالت این شورا در این موضوع داد. به گفته نجفی «در نظر داریم در اولین فرصت در شورای عالی سینما و سازمان سینمایی به موضوع موسسات سینمایی که غیر قانونی فعالیت می کنند و چنین مسائلی در آنجا مطرح می شود بپردازیم و به نوعی رسیدگی کنیم.»
 

به هرحال همچنان باید منتظر ماند و دید این پرونده‌سازی برای سینما و سینماگران ایرانی در نهایت به کجا خواهد رسید.

 

خبرهای کوتاه
 

با آغاز اکران فیلم «نارنجی‌پوش» به ابتکار پخش‌کننده فیلم، در برخی از سینماهای نمایش‌دهنده کارکنان سینما با پوشیدن لباسهای نارنجی مشابه لباس بازیگران فیلم، به تبلیغ برای فیلم پرداختند. «نارنجی‌پوش» نمایش عمومی خود را با در اختیار گرفتن ۲۵ سینما از روز چهارشنبه آغاز کرد.

بنر فیلم «قلاده‌های طلا» بر سردر سینما آفریقا که به نشانه اعتراض به آن رنگ سبز پاشیده‌اند.

به گزارش «خبرگزاری فارس» هفته گذشته در همدان برخی با پاشیدن رنگ سبز به روی بنر تبلیغاتی فیلم «قلاده‌های طلا» بر سردر سینما آفریقا این شهر، به اکران این فیلم اعتراض کردند.
در پی شکایت محمد کمالی‌پور، تهیه‌کننده فیلم «شرط اول»، اکبر عبدی و فریدون جیرانی برای بازپرسی به دادگاه احضار می‌شوند. در آخرین قسمت از «برنامه سینمایی هفت» در سال ۹۰، اکبر عبدی میهمان این برنامه بود و در سخنانی تند در هنگام پخش زنده تلویزیونی، کمالی‌پور را متهم به کلاهبرداری کرد. این اتفاق با شکایت کمالی‌پور همراه شد و هم‌اکنون پرونده این ماجرا در بخش جرایم رسانه و هنر کاخ دادگستری در جریان است.
 

خبرهای تولید
 

فیلمبرداری فیلم « برلین ۷» به کارگردانی رامتین لوافی در آلمان ادامه دارد. در این فیلم گروهی از بازیگران ایرانی و آلمانی بازی می‌کنند و فیلم به زبان انگلیسی ساخته شده و برای نمایش در ایران دوبله خواهد شد. هفته گذشته بازی مسعود رایگان در نقش یک شخصیت افغانی به نام کریم در این فیلم آغاز شد. « برلین ۷» فیلمی ضدجنگ است که داستان چند مهاجر را روایت می‌کند که بر اثر جنگ عراق، مجبور به مهاجرت شده‌اند. نقش اصلی فیلم را مصطفی زمانی بازی می‌کند و فیلمنامه آن نیز نوشته محمدرضا گوهری است.
 

با گذشت حدود ۷۰ درصد از کار، فیلمبرداری فیلم «احتمالاً معکوس» به کارگردانی بهرام توکلی در تهران ادامه دارد. گروه این روزها در لوکیشنی در اطراف میدان تجریش تهران مشغول به کار هستند. این فیلم به شکل همزمان توسط بهرام دهقانی تدوین می‌شود و بازیگرانی چون ترانه علیدوستی، صابر ابر و سحر دولتشاهی در آن بازی می‌کنند.
 

خبرهای اکران
 

سرانجام هفته گذشته نمایش فیلم‌های جنجالی نوروز در سینماها به پایان رسید و با چند روز تاخیر سرانجام از روز شنبه نمایش عمومی فیلم «گشت ارشاد» نیز متوقف شد و فیلم «چگونه میلیاردر شدم» ساخته علی عبدالعلیزاده جایگزین آن شد. «نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی نیز از روز چهارشنبه نمایش خود را آغاز کرد و از فردا نیز فیلم «فتیله و ماه‌پیشونی» با توجه به پائین افتادن کف فروش‌اش به نمایش عمومی خود پایان داده و فیلم «سیب و سلما» ساخته حبیب بهمنی جایگزین آن می‌شود.
 

پوستر فیلم «نارنجی‌پوش» ساخته داریوش مهرجویی که از چهارشنبه گذشته نمایش عمومی خود را آغاز کرد.

 

اما در جدول اکران، «گشت ارشاد» با فروشی حدود یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروز بود. «قلاده‌های طلا» نیز با فروشی حدود یک میلیارد و ۴۰ میلیون تومان دومین فیلم پرفروش سینماهای تهران است که با توجه به ادامه داشتن اکران آن، همچنان امید دارد که بتواند «گشت ارشاد» متوقف شده را پشت سر بگذارد. «انتهای خیابان هشتم» دیگر فیلم اکران نوروز ۹۰ نیز بعد از حدود یک ماه نمایش عمومی توانسته نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان فروش کند. «فتیله و ماه‌پیشونی» نیز در همین مدت زمان نمایش تنها توانست تا حدود ۱۵۰ میلیون تومان فروش داشته باشد و به نظر می‌رسد در ‌‌نهایت با فروشی کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان باید از سینما‌ها خداحافظی کند.

اما «نارنجی‌پوش» آغاز خوبی داشته است و در نخستین روزهای اکران در برخی از سینماهای نمایش‌دهنده، کار به سانسهای اضافه کشیده است. این فیلم در چهار روز اول نمایش عمومی خود توانست تا حدود ۸۵ میلیون تومان فروش کند و دست‌اندرکاران آن امیدوارند که در روزهای آینده به فروش آن افزوده شود.

 

حاشیه هفته: کشف منتقد هفت!

 

«برنامه تلویزیونی هفت» جمعه شب گذشته بخش نقد فیلم خود را اختصاص داد به فیلم «قلاده‌های طلا» ساخته ابوالقاسم طالبی.

 

در این برنامه برخلاف روال معمولش منتقد برنامه، مسعود فراستی با لحنی مهربان به تعریف از ساخته طالبی پرداخت. این تعریف و تمجید‌ها به حدی بود که حتی خود طالبی را نیز به شگفتی واداشت و او یکی دوباری در برابر تعریف‌های او به طنز گفت: «نه، وجدان داره!»
 

این در حالی‌ست که فراستی معمولاً آثار شاخص سینمای ایران را فیلم‌هایی بی‌ارزش می‌خواند و در این اظهار نظر خود حتی فیلمی مانند «جدایی نادر از سیمین» را هم بی‌نصیب نگذاشته است.
اما جالب‌ترین قسمت این ماجرا، بخش آغازین سخنان فراستی بود که گفت «قلاده‌های طلا» فیلمی سفارشی نیست که مثلاً به سفارش وزارت اطلاعات ساخته شده باشد و مشخص است فیلمساز دغدغه داشته است! و این «دغدغه داشتن» حسن فیلم است، چرا که فیلمسازان ایرانی در ساخته‌هایشان «دغدغه» ندارند!

مسعود فراستی در «برنامه تلویزیونی هفت»: مشکل عمده فیلم‌های امروز سینمای ایران این است که فیلمسازان دغدغه ندارند.

حرف ایشان به نوعی غلط نیست، اما گویا جناب فراستی فراموش کرده‌اند که درست است شاید فیلمساز گرانقدر سفارش نگرفته، اما ایشان خود عضو وزارت اطلاعات است، هرچند خود ایشان در همین برنامه زنده تلویزیونی ادعا و افتخار کنند که «سرباز گمنام» نیستند و سرباز مشهورند! دست‌کم ایشان آنقدر نزدیکی داشته‌اند که به نقل از تازه‌ترین گفتگوی محمد نوریزاد با سایت «جرس»، «یکی از بچه‌ها» جزئیات ترور شاپور بختیار را برایش تعریف کند و یا هرگاه اراده کند بتواند به دیدار شخص وزیر اطلاعات برود و درباره پروژه تازه‌اش با او صحبت کند و فیلم‌ها و اسنادی در اختیارش قرار بگیرند که به سادگی در اختیار دیگران قرار داده نمی‌شود.

 

آیا در بین فیلمسازان ایرانی تنها ایشان بودند که دغدغه حوادث بعد از انتخابات را داشتند؟ آیا امکانات و حمایت‌هایی که در اختیار طالبی قرار گرفت، در دسترس دیگر فیلمسازان هم هست؟ مگر یک فیلمساز ایرانی به‌ خاطر پرداختن به همین «دغدغه‌ها» بازداشت، محکوم و از فیلمسازی محروم نشد؟ شما که مشکل سینمای ایران را دغدغه نداشتن فیلمسازانش می‌دانید، می‌شود توضیح دهید آیا فیلمسازان ایرانی می‌توانند با فراغ دل به دغدغه‌هایشان بپردازند؟ در این سال‌ها کدام فیلمساز ما توانسته است چنین کند و مشکلی برایش به‌وجود نیاید؟ بیضایی؟ تقوایی؟ پناهی؟ اصلاً همه اینها به کنار، حتی فیلمساز کاملاً موافق با نظامی چون ابراهیم حاتمی‌کیا هم امروز نمی‌تواند راحت به دغدغه‌هایش بپردازد و فیلم به فیلم مشکلاتش بیشتر می‌شود، آن‌وقت در این شرایط شما از کدام دغدغه صحبت می‌کنید؟ مشکل از فیلمسازان بی‌دغدغه است یا کسانی که به آنها اجازه پرداختن به دغدغه‌هایشان را نمی‌دهند؟
 

در همین زمینه:
::مجتبا یوسفی‌پور در زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ممنون از سایت زمانه و مجتبا یوسفی پور عزیز که در نگاه هفتگی اش به سینمای ایران همواره جزییات را هم به خوبی مد نظر قرار می دهد.

من که حالم از این همه *** به هم می خوره اگر واقعا اینها هنر مندان این کشور هستند همان بهتر که تعطیل شود ومردم تکلیف خودشان را بدانند وبه سراغ فیلم های تاب خارجی بروند اخه در مملکت اخوند هنر دیگر کیلوئی چند .خیلی از این قایان وخانمها که حالا عین سوپر من به میدان می ایند ومدافع سینما می شوند روزگاری خود با سانسور وسرکوب هم پیمان شدند ولی امروز این حلقه دارد روز به روز تنگ تر می شود .اول انقلاب قول های همچون بهروز وفردین وگوگوش حذف شدند اما دیگران ماندند وبه همکاران خود پشت کردندولی این ادامه پیدا کرد شاهد حذف سوسن تسلیمی بودیم ولی همکاران به روی خود نیاوردند وبه کار وخفت ادامه دادند ولی باز هم حلقه تنگ تر شد وبه زودی تنگ تر هم خواهد شد وقتی کشتار وسر کوب نیروهای سیاسی در سالهای 59و60 اغاز شد ومردم در خیابان ها علیه ارتجاع اسلامی مقاومت می کردند اقای مخمل باف از فرصت استفاده کرد وخود را به حاکمیت فروخت وفیلم معروف وپر از جبهه گیری سیاسی و دور از واقعیت خود بایکوت را ساخت که لگه ننگی شد بر دامن سینما ایران در همکاری با فاشیست .وبعد ها مخمل باف با حمایت جمهوری اسلامی سکوی طرقی را طی کرد وجوایز مشکوک بین المللی را از ان خود کرد وحالا مشتی دیگر به میدان امده اند تا همان کنند که همکاران دیروزشان کردند پس فیلم قلاده های طلا می سازند واگر جمهوری اسلامی دوام اورد وبخت دیگری به او داده شد اصلاح طلبان دیگری به میدان خواهند امد که سینما گران خود را خواهند داشت و ما خارج نشینان نیز بی جهت برایشان کف می زنیم وانها توی سرمان می گذاریم ومنتظر می شویم تا ازشان امضا بگیریم .من این را در بروکسل شاهد بودم که چگونه بیشمار ایرانیان منتظر امضا شریفی نیا بودند ولی امروز شریفی نیا اخی شده است . در مملکت اسلامی نیازی به سینما نیست انها تئزیه می خواهند ومراسم عاشورا وتاسوعا

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما