خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | پرده نقره‌ای

سینمای جهانی: رنج فیلمسازان و گنج مدیران!

سه شنبه, 1390-09-29 05:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گزارش هفتگی از رویدادهای سینمای ایران
مجتبا یوسفی‌پور

مجتبا یوسفی‌پور - در گزارش سینمایی این هفته نگاهی داریم به مشکلات فعالیت جهانی سینماگران ایرانی، ماجرای حمله‌ها به فیلم "اسب حیوان نجیبی است"، داستان بازی فرزان دلجو در یک فیلم ایرانی به همراه آخرین خبرهای کوتاه از تولید و اکران سینمای ایران.

حاشیه هفته نیز اختصاص دارد به سخنان معاونت سینمایی و یارانش در سفر به تونس و دیدار با سینماگران آن کشور.

 

 

حضور بین‌المللی: رنج و گنج

 

هفته گذشته دو خبر جالب، توجه علاقمندان سینما را به خود جلب کرد.
خبر اول مربوط می‌شد به ماجرایی که استیو زیلیان، فیلمنامه‌نویس سرشناس آمریکایی در گفت‌وگویی با "تایم اوت لندن" بیان کرد. در این گفت‌وگو، زیلیان اشاره کرده است که قرار بوده تا جعفر پناهی، فیلمساز ایرانی، فیلمنامه اقتباسی او از رمان پرفروش "هزاران خورشید تابان" نوشته خالد حسینی را کارگردانی کند. البته واضح است که با توجه به اتفاق‌های اخیر، به واقعیت پیوستن این ماجرا بعید به نظر می‌رسد.

استیو زیلیان فیلمنامه‌نویس شناخته‌شده آمریکایی گفته است قرار بوده جعفر پناهی اقتباس سینمایی رمان "هزاران خورشید تابان" نوشته خالد حسینی را کارگردانی کند.

خبر دوم مربوط می‌شد به ماجرای بازی حامد بهداد، بازیگر سینمای ایران در یک فیلم خارجی. وب‌سایت "سینمای ما" در خبری اعلام کرد که بهداد، در سفری به ترکیه دیداری با تئودور آنجلوپولوس، کارگردان سرشناس یونانی و مونیکا بلوچی، بازیگر مشهور ایتالیایی داشته است. بنا به این خبر، در این دیدار، بعد از تست زبان ایتالیایی و فرانسوی توسط بهداد، با مطرح شدن طرح داستان فیلم، او از همکاری با این پروژه سر باز زده است. بهداد در گفت‌وگو با این وب‌سایت سینمایی در این ارتباط گفته است: "با وجود علاقه زیادی که به سینمای اروپا دارم و نام و اعتبار فیلمساز که در ایران هم چهره شاخص و معتبری است و آثارش هم در جشنواره‌های فجر، اکران عمومی و تلویزیون ایران در سالیان اخیر دیده و تحسین شده، از حضور در این فیلم انصراف دادم به این دلیل که داستان و فضای فیلم با شئونات فرهنگی و اجتماعی کشورم، ایران همخوانی نداشت و مغایر بود."

 

با توجه به اینکه منبع دومی برای خبر دوم وجود ندارد، شاید بتوان کمی به اصل خبر شک کرد و آن را خبری در جهت تبلیغ برای یک بازیگر دانست. با این‌حال اگر هر دو خبر را موثق بدانیم، حال باید به این نکته اندیشید که تنگ‌نظری‌ها و سخت‌گیری‌های مسئولان سینمایی در سال‌های اخیر، چگونه مانع پیشرفت عوامل سینمای ایران و ارتباط آن‌ها با سینمای جهان می‌شود. این در حالی است که این مسئولان دائم از تلاششان برای جهانی کردن سینمای ایران و ایجاد ارتباط و مشارکت در تولید با دیگر کشورها دم می‌زنند.

اگر تنها نگاهی به فهرست فیلم‌های مطرح امسال بیندازید، چندین نکته جالب جلب توجه می‌کند: در بیشتر موارد، هنگامی که یک کارگردان شناخته‌شده در کشوری غیر از کشور زادگاهش پروژه‌ای را در دست می‌گیرد، کشور موطن خود را به عنوان یکی از کشورهای تولید‌کننده فیلم در پروژه وارد می‌کند. اگر سینمای ایران و مدیریت آن شکل درستی می‌داشت و حمایت‌ها و خاصه‌خرجی‌های میلیاردی مسئولان و مدیران در جهت درست به مصرف می‌رسید، شاید توسط کارگردانانی چون عباس کیارستمی، اصغر فرهادی و یا همین جعفر پناهی، سینمای ایران می‌توانست این بخت را بیابد تا نخستین گام‌ها را برای ساخت تولیدات مشترک با کمپانی‌های فیلمسازی معتبر دنیا بردارد. در این شکل، جدا از گسترده‌تر شدن بازار کار برای عوامل حرفه‌ای سینمای ایران، بی‌شک سطح فنی و تکنیکی سینماگران ایرانی نیز ارتقا می‌یافت. حتی در بدبینانه‌ترین شکلش در این‌گونه همکاری‌های مشترک، دست‌کم سرمایه اولیه فیلم برمی‌گشت و چون "تولیدات فاخر" سال‌های اخیر، سرمایه‌های میلیاردی به هدر نمی‌رفت.

حامد بهداد به همراه مونیکا بلوچی برای بازی در فیلم تازه آنجلوپلوس، تست صدا داد.

حال اگر باز نگاهی به همین تولیدات امسال سینمای جهان بیندازید، می‌بینید که برخی از کشورهای همسایه ایران چون امارات متحده عربی، یعنی کشورهایی که در اصل فاقد سینما بومی و یا فیلمسازی برجسته هستند، توانسته‌اند با سرمایه‌گذاری در تولیدات معتبر و راه‌اندازی جشنواره‌ها و فراهم آوردن زمینه برای حضور بزرگان سینمای جهان در کشورشان، در جهت رشد سینمای بومی خود حرکت کنند. (برای نمونه به جشنواره فیلم ابوظبی و یا مشارکت امارات متحده در ساخت فیلم‌هایی چون "شیوع" ساخته استیون سودربرگ و یا فیلم "کمک" از تولیدات کمپانی معتبر دریم‌وورکز نگاه کنید.) این حرکتی است که شاید در آینده‌ای نه چندان دور اثر آن را ببینیم. این کشورها تنها با اتکا به سرمایه، سعی می‌کنند جایگاهی در سینمای جهان برای خود دست‌و‌پا کنند. حال برای کشوری چون ایران با داشتن امکانات و نیروهایی که می‌توانند بدون نیاز به سرمایه‌گذاری کلان، زمینه برای ساخت تولیدات مشترک معتبر و مفید را برای سینمای ایران فراهم کنند، ممنوعیت‌ها و قوانین سخت‌گیرانه مانع از روی دادن چنین اتفاقی است. بالطبع، بعد از تجربه تلخ گلشیفته فراهانی، بازیگران سینمای ایران باید در انتخاب نقش و همکاری با پروژه‌های خارجی دقت بیشتری به خرج دهند. حال آنکه اگر سیاست‌ها به شکل درست اعمال می‌شدند، می‌شد از امکانات بالقوه سینمای ایران، بهترین بهره‌ها را برد و کاری کرد که هم سودش به سینمای ایران و دست‌اندرکاران آن برسد و هم به مسئولان سینمایی!

 

و این‌بار همه در برابر یک فیلم!

 

ماجراهای درگیری‌های عبدالرضا کاهانی با معاونت سینمایی فعلی در یک سال گذشته بارها خبر روزنامه‌ها و وب‌سایت‌های سینمایی شده است. ماجرا از زمان جشنواره فیلم فجر و حذف فیلم "اسب حیوان نجیبی است" آغاز شد و در هنگام دریافت پروانه نمایش این فیلم ادامه پیدا کرد و بارها دو طرف در ارتباط با این موضوع سخنانی گفتند و به یکدیگر پاسخ‌هایی دادند. در کنار اینها ماجرای عدم دریافت پروانه ساخت و عدم تأئید فیلمنامه‌های کاهانی نیز بر تندی آتش این درگیری‌ها می‌افزود.

به هرحال، سرانجام با اصرار کاهانی "اسب حیوان نجیبی است" با حذف حدود پنج دقیقه از فیلم مجوز نمایش دریافت کرد و همچنین کاهانی توانست تا با تأئید یک فیلمنامه، فیلم "بی‌خود و بی‌جهت" را جلوی دوربین ببرد.

 

با اینکه به نظر می‌رسید سرانجام دو طرف به مصالحه تن داده‌اند، حال "خبرگزاری سینمای ایران" وابسته به معاونت سینمایی وزارت ارشاد، ظاهراً در پروژه‌ای تازه، حمله به فیلم "اسب حیوان نجیبی است" را در سر لوحه کارش قرار داده است و با انتشار مصاحبه‌هایی با برخی از سینماگران، به نظر می‌آید سعی در القای این نکته دارد که برخورد معاونت سینمایی با این فیلم، برخورد درستی بوده است.

"اسب حیوان نجیبی است" و سیل حمله‌ها

در اولین مطلب، جبار آذین، منتقد سینما در ارتباط با این فیلم گفته است: "تنها معضل فیلم این است که طنز در بعضی قسمت‌ها به هجو و یا هزل کشیده شده است. متاسفانه در سینمای ایران همیشه جایگاه طنز با هجو و هزل مخلوط می‌شود و این بر مخاطبان تاثیر خوبی نخواهد داشت (...) پرداختن به شخصیت‌های عامی و بی‌سواد در این فیلم شاید دلیل طنز تلخ این فیلم باشد. دیالوگ‌های به کار گرفته شده در فیلم در خور یک اثر سینمایی نیست. کاهانی با کمی اصلاح در این دیالوگ‌ها می‌توانست فیلمی با طنز فاخر را به مخاطبان خود ارائه کند."

 

روح‌الله برادری، تهیه‌کننده سینما نیز ضمن اظهار تعجب از ساخت چنین فیلمی توسط "کارگردانی که فیلمسازی را از حوزه هنری شروع کرده است"، در انتقادی تند گفته است: "دیدن این فیلم را به خانواده‌ها و مردم توصیه نمی‌کنم. برایم جالب است که این فیلم چگونه پروانه نمایش گرفته است. سر تا پای این فیلم دروغی بیش نیست. نشان دادن دولتی بی‌کفایت از جمله کارهایی است که در این فیلم انجام می‌شود و من با آن مخالفم. فیلم پر از ایهام است و با مطرح کردن مسئله‌ای سیاه، سعی دارد ذهن و افکار عمومی را سر در گم کند."

 

این تهیه‌کننده سینما در ادامه انتقاد از ساخت و نمایش این فیلم، افزوده است: "در حال حاضر فیلمسازانی که پیرو ولایت و رهبری باشند در جامعه ما بسیار کم هستند و شاید دلیل واضحی باشد که چرا فیلم‌هایی با مفاهیم نادرست ساخته می‌شود. برای پیشرفت سینمای ایران باید از ساخت اینگونه فیلم‌ها جلوگیری کنیم و به اعتلای ارزش‌های انسانی فکر کنیم."

غلامرضا آزادی: اسب سینمای ایران دیگر نجیب نیست!

غلامرضا آزادی، تهیه‌کننده و فیلمبردار سینما نیز، با بیان اینکه "در ایران همه چیز تبدیل به وسیله‌ای برای جذب سرمایه و پول شده است" سازندگان این فیلم را متهم به استفاده از "دیالوگ‌های سخیف و سطحی" برای جذب تماشاگر کرده است و در انتقاد از این فیلم گفته است: "اسب سینمای ایران با ارائه دیالوگ‌های نامناسب دیگر نجیب نیست."

به هرحال، با وجود این انتقادها، فیلم کاهانی صدرنشین جدول فروش شده است و باید دید آیا در آینده نیز این انتقادها و حمله‌ها ادامه پیدا خواهند کرد و یا این انتقادها می‌توانند تأثیری بر فروش این فیلم داشته باشند یا نه!

 

بازگشت فرزان دلجو به سینمای ایران؟

 

هفته گذشته خبری منتشر شد مبنی بر بازی فرزان دلجو، بازیگر سینمای قبل از انقلاب در یک فیلم سینمایی ایرانی. این فیلم با نام "بابای ایرانی من" قرار است به کارگردانی محسن محسنی‌نسب و تهیه‌کنندگی هاشم سبوکی ساخته شود. به گفته سبوکی، یکی از نقش‌های اصلی فیلم یعنی نقش پدر، تنها با شخصیت و فیزیک فرزان دلجو مناسب است و نمی‌توان بازیگر دیگری را برای بازی در این نقش تصور کرد. به گفته محسنی‌نسب، کارگردان این فیلم "نقشی که در فیلمنامه وجود دارد نقش یک سرهنگ باجذبه است که با فیزیک و چهره آقای دلجو مناسب است و بهترین گزینه ایشان هستند، در عین حال ایشان فردی متفکر هستند و با حضور مستمر و مثبت‌شان در کشور آمریکا می‌توانند به لحاظ ساختار تکنیکی به فیلم کمک کنند."

فرزان دلجو و بازی در یک فیلم ایرانی؟

اما وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی با بازگشت این بازیگر سینمای پیش از انقلاب مخالفت کرد. علیرضا سجادپور، معاونت نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد اسلامی در این زمینه اعلام کرد: "درخواست حضور فرزان دلجو در یک فیلم سینمایی به اداره کل نظارت و ارزشیابی ارایه شده است، اما با حضور ایشان در فیلم موافقت نشده است. فیلم موافقت اصولی را کسب کرده، اما با حضور این بازیگر موافقت نشده است."

این مخالفت ارشاد با انتقاد کارگردان فیلم روبرو شد. محسنی‌نسب با ذکر این نکته که دلجو در سال‌های اقامت در آمریکا هیچگونه حاشیه مشکل‌سازی با نظام نداشته است، در ارتباط با این موضوع گفت: "ایشان پنج فیلم سینمایی پیش از انقلاب بازی کردند که در هیچ‌کدام از فیلم‌ها صحنه غیر اخلاقی دیده نمی‌شود. در سال‌هایی که در خارج از کشور هم بودند فعالیت سیاسی بر علیه نظام جمهوری اسلامی نداشتند. تعدادی از بازیگران قبل از انقلاب توانستند در فیلم‌های پس از انقلاب بازی کنند. ما در تلاش هستیم تا بتوانیم موافقت حضور ایشان را کسب نماییم."

 

اما ظاهراً این دلایل برای وزارت ارشاد کافی نیست، چرا که علیرضا سجادپور با تاکید بر مخالفت وزارت ارشاد با حضور این بازیگر می‌افزاید: "[در ارتباط با حضور بازیگران پیش از انقلاب] همه موارد و جوانب کار مورد بررسی قرار می‌گیرد و حضور بازیگران قبل از انقلاب در فیلم‌ها بستگی به عملکرد مشخص آن‌ها و همکاری یا عدم همکاری‌شان با شبکه‌های خارجی دارد."

 

به هرحال باید منتظر ماند و دید آیا رایزنی‌ها، یکی از جوان اول‌های سینمای قبل از انقلاب را بار دیگر به سینمای ایران باز می‌گرداند یا نه؟

 

خبرهای کوتاه

 

"جدایی نادر از سیمین" باز هم به موفقیتی تازه رسید. این فیلم توانست نام خود را در فهرست پنج نامزد نهایی بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان جوایز گلدن گلوب وارد کند و امید برای راهیابی این فیلم به اسکار امسال را افزایش دهد. اصغر فرهادی، کارگردان فیلم در گفت‌وگویی با "هالیوود ریپورتر" در ارتباط با این انتخاب سخنان جالبی گفت. او در بخشی از سخنانش گفت: "برای من و برای تمام همکارانم در ساخت این فیلم و همچنین برای خانواده بزرگ سینمای ایران که متعلق به آن هستم، انتخاب شدن از سوی انجمن مطبوعات خارجی هالیوود در بخش جایزه بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب، یک اتفاق مهم است و همه ما را خوشحال کرده است." شاید بد نباشد کسانی که این‌روزها به شکل‌های مختلف، فرهادی را متهم به رفتن از ایران و فیلم ساختن برای غرب می‌کنند بار دیگر به ادای دین فرهادی به "خانواده سینمای ایران" دقت کنند.

"جدایی نادر از سیمین" یکی از پنج نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان امسال شد.

هیأت انتخاب بخش مسابقه سینمای بین‌الملل سی‌امین جشنواره فیلم فجر اعلام شدند. محمد بزرگ‌نیا، ژولیان پلیسه، مهدی همایونفر، شهرام اسدی و رسول صدرعاملی امسال فیلم‌های رسیده به بخش مسابقه بین‌المللی فیلم فجر را ارزیابی و انتخاب خواهند کرد.

 

به زودی فیلمی نمایش داده‌نشده از زنده‌یاد خسرو شکیبایی در سینماها به نمایش درخواهد آمد. این فیلم با نام "شب" ساخته رسول صدرعاملی است و نخستین‌بار در بیست‌وششمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، اما پس از آن این فیلم همواره برای اکران عمومی با مشکل مواجه شد. علاوه بر شکیبایی، عزت‌الله انتظامی و امین حیایی دیگر بازیگرانی هستند که در این فیلم بازی کرده‌اند و فیلمنامه آن بر اساس طرحی از اصغر فرهادی، توسط کامبوزیا پرتوی نوشته شده است. "شب" قرار است به زودی در گروه سینمایی آفریقا به نمایش درآید.

 

خبر خوب این هفته اینکه علی سرتیپی از اختصاص ۳۰ تابلو رایگان در سطح شهر تهران برای تبلیغ فیلم‌های سینمایی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد. به گفته این تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینمای ایران، از روز شنبه شش فیلم "در امتداد شهر"، "اخلاقتو خوب کن"، "اسب حیوان نجیبی است"، "خاک و آتش"، "۳۳ روز" و "نفرین"، فیلم‌هایی که به تازگی نمایش عمومی خود را در سینماهای تهران آغاز کرده‌اند، می‌توانند از این امکان تبلیغاتی استفاده کنند. امیدواریم، تلویزیون ایران و یا همان رسانه ملی نیز تحت تأثیر این حرکت‌ سازمان نوسازی قرار بگیرد و گامی در جهت تبلیغ و حمایت از سینمای ایران بردارد و یا دست‌کم از ممیزی خود برای پخش تبلیغات فیلم‌های سینمایی بکاهد.

 

و بالاخره آخرین خبر اینکه از این هفته فیلم سینمایی "طهران، تهران" ساخته مشترک داریوش مهرجویی و مهدی کرم‌پور، وارد شبکه نمایش خانگی می‌شود. این فیلم از دو اپیزود " تهران، روزگار آشنایی" به کارگردانی داریوش مهرجویی با بازی پانته‌آ بهرام، مهتاج نجومی، قربان نجفی و فریده سپاه‌منصور و اپیزود "تهران، سیم آخر" به کارگردانی مهدی کرم‌پور با بازی رضا یزدانی، برزو ارجمند و طناز طباطبایی تشکیل شده است.

 

خبرهای تولید

 

چهارشنبه هفته گذشته فیلمبرداری فیلم "بی‌خود و بی‌جهت" تازه‌ترین ساخته عبدالرضا کاهانی به پایان رسید. دز این فیلم بازیگرانی چون رضا عطاران، پانته‌آ بهرام، نگار جواهریان و احمد مهران‌فر بازی کرده‌اند. کاهانی این‌روزها فیلم "اسب حیوان نجیبی است" را بر روی پرده سینماها دارد.

مهرداد غفارزاده کارگردان فیلم "گیرنده" از پایان ساخت موسیقی این فیلم توسط بهزاد عبدی خبر داد. به گفته این فیلمساز، موسیقی این فیلم در کشور اوکراین و توسط ارکستر ملی این کشور نواخته و ضبط شده است و مراحل فنی فیلم همچنان ادامه دارد. در این فیلم بازیگرانی چون سعید راد، محمدرضا شریفی‌نیا و پردیس افکاری بازی کرده‌اند و گروه قصد دارند تا فیلم را برای نمایش در جشنواره فیلم فجر امسال آماده سازند.

پانته‌آ بهرام، نگار جواهریان و رضا عطاران در صحنه‌ای از فیلم "بی‌خود و بی‌جهت" تازه‌ترین ساخته عبدالرضا کاهانی

فیلمبرداری فیلم "پنج‌شنبه آخر ماه" به کارگردانی ماشاءالله شاهمرادی در تهران آغاز شد. در این فیلم بازیگرانی چون محمود پاک‌نیت، شبنم قلی‌خانی و علی بکائیان بازی می‌کنند و داستان آن درباره چند جوان دانشجوست که در خانه یکی از دوستان خود جمع شده‌اند تا در یک میهمانی شرکت کنند، اما ورود یک روحانی به این خانه، اتفاقاتی را به‌وجود می‌آورد.

 

خبرهای اکران

 

این هفته فیلم "اخلاقتو خوب کن" به کارگردانی مسعود اطیابی نمایش عمومی خود را در گروه قدس سینماهای تهران آغاز کرد. فیلم یک کمدی اجتماعی است و بازیگرانی چون رضا عطاران، جواد رضویان، حامد کمیلی و الهام حمیدی در آن بازی کرده‌اند. همچنین دو فیلم "نفرین" در گروه سینمایی آزاد و فیلم "گلچهره" در گروه سینمایی مخاطب خاص، از روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه نمایش عمومی خود را آغاز کردند.

همچنین هفته گذشته فرج‌الله سلحشور برای فیلم "بانوی نیل" و پیمان معادی برای فیلم "برف روی کاج‌ها" پروانه نمایش دریافت کردند. "بانوی نیل" دومین فیلمی است که سلحشور با استفاده از تصاویر سریال "یوسف پیامبر" روانه سینماها خواهد کرد. فیلم اول در نمایش عمومی با شکست کامل روبرو شد و حال این جای سوال است که با وضعیت فعلی، وقتی مدیران سینمایی بسیاری از تولیدات سینمای ایران را به علت عدم امکان نمایش عمومی و تعداد بالای فیلم‌های متقاضی اکران، روانه شبکه نمایش خانگی می‌کنند، این فیلم –که در اصل به قصد نمایش در سینماها ساخته نشده است- چگونه قرار است به نمایش عمومی درآید.

 

رضا عطاران، حامد کمیلی و جواد رضویان در صحنه‌ای از فیلم "اخلاقتو خوب کن"

اما در ادامه خبر هفته قبل، اکران دو فیلم "در امتدا شهر" و "خاک و آتش" یک هفته به تعویق افتاد. به گزارش خبرگزاری مهر، به دلیل همزمانی با روزهای تعطیل هفته گذشته، نمایش عمومی دو فیلم "سعادت آباد" و "پرتقال خونی" یک هفته دیگر تمدید شد و به همین علت، نمایش این دو فیلم تازه از روز چهارشنبه ۳۰ آذرماه آغاز خواهد شد.

 

اما با آغاز اکران سه فیلم تازه، جدول فروش سینماها به این شکل تغییر کرد:

 

"اسب حیوان نجیبی است" در پایان هفته اول نمایش عمومی خود توانست حدود ۱۷۰ میلیون تومان در تهران فروش داشته باشد. "اخلاقتو خوب کن" در نخستین آخر هفته خود به فروشی حدود ۷۵ میلیون تومان دست یافت و در مکان دوم جدول فیلم‌های تازه اکران قرار گرفت. "نفرین" دیگر فیلم تازه اکران نیز در سه روز اول تنها توانست حدود هفت میلیون تومان در تهران فروش کند. اما از فیلم‌های قدیمی "سعادت آباد" با عبور از مرز یک میلیارد تومان فروش با حدود یک میلیارد و بیست میلیون تومان فروش در تهران توانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم پائیز را از آن خود کند. بعد از آن "یه حبه قند" قرار دارد که به مرز ۹۰۰ میلیون تومان نزدیک شده است و تنها این هفته وقت دارد که شاید بتواند وارد باشگاه فیلم‌های میلیاردی تهران شود. "راه آبی ابریشم" با حدود ۴۰۰ میلیون تومان فروش به نمایش عمومی خود پایان داد و "پرتقال خونی" با حدود ۴۵۰ میلیون تومان فروش، یک هفته دیگر فرصت دارد که تماشاگران را به سینما‌ها بکشاند. و بالاخره در انتهای جدول، فیلم "پیتزا مخلوط" قرار دارد که بعد از یک ماه نمایش عمومی تنها توانسته است حدود ۲۹۰ میلیون تومان در تهران فروش داشته باشد.

 

حاشیه هفته

 

اما در حاشیه این هفته می‌پردازیم به ماجرای سفر معاونت سینمایی وزارت ارشاد به همراه دو تن از یاران نزدیکش به کشور تونس و دیدارشان با سینماگران این کشور.

 

جناب معاونت سینمایی در دیدارهایشان در این سفر سخنان جالبی بیان کردند. جواد شمقدری به همراه شهریار بحرانی و شفیع آقامحمدیان در یک برنامه تلویزیونی در این کشور مقابل دوربین قرار گرفتند و در ارتباط با سینمای ایران صحبت کردند. در این گفتگوی تلویزیونی، معاونت سینمایی در ارتباط با جایگاه سینمای ایران گفت که "سینما [ایران] توانسته است در داخل و خارج از کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کند" و دلیل این موفقیت را انسانی بودن سینمای ایران دانست و اینکه "قهرمانان سینمای ایران از میان مردم انتخاب می‌شوند."

 

حال می‌شود چند سوال ساده پرسید: اول اینکه مگر سینمای دیگر کشورها، قهرمانان خود را از کجا انتخاب می‌کنند؟ اتفاقاً وقتی قهرمانان فیلم‌ها از جامعه انتخاب شده باشند، اصالت خود را نشان می‌دهند و نیازی به تأکید نیست. این قبیل گفته‌ها وقتی به کار می‌آید که با قهرمانان پاستوریزه در بیشتر فیلم‌ها و سریال‌ها روبرو هستیم و اغلب نیز هیچگونه ریشه‌ای در واقعیت جامعه و ما به ازاء بیرونی ندارند.

جواد شمقدری: قهرمانان سینمای ایران از میان مردم انتخاب می‌شوند!

اما دوم اینکه کدام سینمای ایران توانسته در خارج از کشور جایگاه ویژه‌ای بیابد؟ همان که همیشه متهم به سیاه‌نمایی شده و فیلمسازانش همیشه با اتهام غرب‌زدگی مواجه بوده‌اند؟ پس چرا در داخل کشور و از دید مسئولان، فیلم‌های کسانی چون پناهی و یا حتی فرهادی، سیاه‌نمایی است و ربطی به واقعیتهای جامعه ایران ندارد و موفقیتشان تنها به دلیل همین دروغگویی است، اما در هنگام سخن گفتن در خارج از کشور، قهرمانان این فیلمها "از میان مردم" انتخاب شده‌اند؟

 

شاید هم منظور معاونت سینمایی این دسته از فیلم‌ها نیستند و ایشان اشاره به جریان عام سینمای ایران دارند. مثلاً قهرمانان فیلم‌هایی چون "شیش و بش" و "چهارچنگولی" نماینده مردم ایران هستند؟ شاید هم منظور فیلم‌های برادران وابسته به معاونت است؟ کاش ایشان تناقض گفته خود را برای مخاطبان ایرانی نیز روشن می‌کردند تا بالاخره مشخص شود کجا و کی سینمای بعد از انقلاب توانسته است به درستی آینه جامعه ایرانی گردد.

 

در پایان شاید بد نباشد چند نقل قول کوتاه دیگر نیز اضافه کنم و باقی را بسپارم به تحلیل خودتان:
جواد شمقدری خطاب به سینماگران تونس: "وظیفه همه ماست که روند تحقیر و وارونه نشان دادن پیشرفت‌های کشورهای اسلامی توسط دنیای غرب را متوقف کنیم و ارزش‌های خود را به دنیا معرفی نماییم که این خود یک استقلال فرهنگی است. همانطور که ایران قدرتمند توانست هواپیمای فوق مدرن جاسوسی آمریکا را به زیر بکشاند، ما نیز به کمک هم می‌توانیم استکبار جهانی ، آمریکا و صهیونیست را در عرصه بین الملل شکست دهیم."

 

پیدا کنید ربط هواپیمای فوق مدرن جاسوسی به سینما را!

شهریار بحرانی: امیدواریم بتوانیم در آینده هم فیلم‌های خوبی بسازیم!

شفیع آقامحمدیان، مدیر مرکز گسترش سینمای مستقل و تجربی: "ما آماده ایم تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهیم تا سینمای تونس نیز در عرصه بین‌المللی به موفقیت‌های چشمگیری دست یابد."
کاش ایشان توضیح می‌دادند که منظورشان کدام تجربه و موفقیت است. آیا موفقیتهای جهانی سینمای ایران کوچکترین ربطی به مدیران دولتی‌اش دارد؟ تا اینجا که قریب به اتفاق سینماگران حرفه‌ای از عملکرد مدیران سینمایی ناراضی بوده‌اند و آنها را عامل واپسگرایی در سینمای ایران خوانده‌اند. پس چرا موفقیت حاصل از زحمت دیگران را به نام خود می‌کنید؟

 

و بالاخره، شهریار بحرانی، کارگردان فیلم میلیاردی "ملک سلیمان": "جای بسی خوشحالی است که فیلم‌های ما می‌تواند شما را به شعف آورد و امیدواریم بتوانیم در آینده هم فیلم‌های خوبی بسازیم."
فیلم خوب؟ مثلا "ملک سلیمان" فیلم خوبی بوده است؟ جناب بحرانی، شما و یاران در مسند قدرتتان سرمایه‌های میلیاردی داخلی را به اسم ساختن "آثار فاخر" هدر ندهید، ساخت فیلم خوب و به وجد آوردن تماشاگران تونسی پیشکش!

 

در همین زمینه:
::گزارش‌های سینمایی مجتبا یوسفی‌پور در رادیو زمانه::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

سلام آقای یوسفی
این جمله ی آخر گزارشتان را باید با صدای بلند برای تمامی مدیران دولتی بارها خواند (و صد البته در دیگر امور مملکتی نیز اوضاع از همین قرار است ) :

«جناب بحرانی، شما و یاران در مسند قدرتتان سرمایه‌های میلیاردی داخلی را به اسم ساختن "آثار فاخر" هدر ندهید، ساخت فیلم خوب و به وجد آوردن تماشاگران تونسی پیشکش!»

به قول معروف :
«ما را به خیر تو امیدی نیست... شر مرسان»

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما