خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | آهنگ زمانه

فرهاد مشکات و نفی لطافت و ظرافت در موسیقی

چهارشنبه, 1391-11-25 10:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
موسیقی پیشرو در ایران
محمود خوشنام

محمود خوشنام - در سال‌های دهه ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ با برآمدن موسیقیدانان پیشرو، نیازهای تازه‌ای هم در موسیقی ملی ایران پدید آمد. از یک‌سو می‌بایست ارکستر سمفونیک تهران ساختار مناسبی برای اجرای آفریده‌های نو پیدا می‌کرد و از سوی دیگر حضور رهبرانی آموزش‌دیده و تحصیلکرده ضروری می‌نمود.

 

یکی از این رهبران نواندیش فرهاد مشکات بود که خود در زمینه‌ آهنگسازی نیز کار می‌کرد.
فرهاد مشکات سال‌ها ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر مجلسی رادیو تلویزیون ملی ایران را رهبری می‌کرد. در دوره سرپرستی او، ارکستر سمفونیک نوسازی شد و تعدادی نوازنده‌ ورزیده از خارج استخدام شدند. این‌کار اگرچه انتقاد خیلی‌ها را برانگیخت ولی کیفیت اجرایی ارکستر را افزایش داد تا آنجا که توانست آثار موسیقی پیشرو و معاصر را نیز در برنامه‌هایش بگنجاند.

 

●در سال‌های اخیر از مشکات خبری

در دست نیست. گفته می‌شود

در آمریکا زندگی می‌کند

و موسیقی را‌‌ رها کرده است.

برای آشنایی بیشتر با فرهاد مشکات و آثارش و همچنین بررسی دستاوردهای او در موسیقی ملی ایران می‌توانید فایل صونی زیر را بشنوید

 

فرهاد مشکات در سال ۱۳۱۶ در آلمان به‌‌دنیا آمده، ولی سال‌هایی چند از دوره‌ خردسالی‌اش را در تهران گذرانده است. او در هشت‌‌سالگی برای تحصیل به سوئیس رفت و نخست در کنسرواتوار موسیقی ژنو به فراگیری ویلون‌نوازی پرداخت. در نوزده‌سالگی رهسپار نیویورک شد و تصمیم گرفت اقتصاد بخواند و همزمان به فراگیری‌های موسیقایی خود نیز ادامه دهد.

 

هنری کاول، موسیقیدان معروف آمریکایی استاد او در قلمرو تئوری «کنتر پوئن» (counterpoint) و «هارمونی» بود و «ریچارد مکس ویل» راهنمای او در فراگرفتن موسیقی الکترونیک. فرهاد مشکات از سال ۱۳۳۹ دست به تجربه در کار آهنگسازی زد و قطعاتی به شیوه‌ی «دود کافونیک» (dodecaphonic) دوازده نتی نوشت و همزمان دوره‌ رهبری ارکستر را نیز، نزد «کارل بامبرگر» گذرانید.

 

با این فراگیری‌های چند جانبه، او توانست در سال ۱۳۴۱ نخستین کنسرتش را در نیویورک برگزار کند. سپس به شهر رم در ایتالیا رفت و در کنسرواتوار معروف «سانتا چیچیلیا» زیر نظر «فرانکو فِرارا» به مطالعاتش ادامه داد. مشکات، شش سال در ایتالیا ماند و برای چند فیلم مستند موسیقی نوشت و خودش هم آن‌ها را رهبری کرد.

 

همزمان دوره‌ عالی رهبری ارکستر را در آکادمی شهر «سی‌ینا» به پایان برد. او در سال ۱۳۴۶ موفق شد جایزه‌ اول مسابقه‌ بین‌المللی رهبری را در فلورانس به‌دست آورد. موفقیت دوم او که ربودن جایزه‌ اول مسابقه‌ بین‌المللی «دیمتری متروپولس» بود موفقیت اول او را تکمیل کرد.

 

فرهاد مشکات در سال ۱۳۴۸ به ایران بازگشت و به رهبری ثابت ارکستر رادیو و تلویزیون ملی ایران برگزیده شد. شرکت در جشن‌های هنر در شیراز توانایی‌های او در رهبری به‌ویژه رهبری موسیقی مدرن را آشکار ساخت.

 

او در سومین جشن هنر نیز نخستین جایزه را از آن خود کرد و در سال ۱۳۵۰ همراه با همین ارکستر مجلسی در فستیوال معتبر «روآیان» در فرانسه شرکت جست و از سوی ناقدان مورد تحسین قرار گرفت.

 

فرهاد مشکات از اوایل سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر سمفونیک تهران برگزیده شد و کوشید در ساختار ارکستر تغییراتی به‌وجود آورد و بر وسعت رپرتوار (repertoire) آن بیفزاید. او جای زیادی را در برنامه‌ریزی‌های خود به موسیقی مدرن جهان و ایران اختصاص می‌داد.

 

در سال‌های اخیر از مشکات خبری در دست نیست. گفته می‌شود که در آمریکا زندگی می‌کند و موسیقی را‌‌ رها کرده است.
 

مجموعه «موسیقی پیشرو در ایران» از محمود خوشنام در رادیو زمانه:

 

درآمدی بر موسیقی پیشرو ایران

جلوه‌‌های تازه در موسیقی ملی ایران

امین‌الله حسین و موسیقی رمانتیک ملی

روبیک گروگوریان و گردآوری ترانه‌های محلی

ثمین باغچه‌بان و پیوندش با ادبیات ایران

 مرتضی حنانه و شهر مرجان

حسین ناصحی، بنیانگذار صداخانه ملی ایران

مرتضی حنانه و بازسازی ترانه‌های مورد پسند مردم

هوشنگ استوار و «سوئیت ایرانی»

حشمت سنجری و تابلوهای ایرانی‌اش

مصطفی کمال ‌پورتراب و آموزش موسیقی در ایران

هرمز فرهت و مفهوم «دستگاه» در موسیقی ایران

حسین دهلوی، از خردورزترین آهنگسازان معاصر ایران

محمد تقی مسعودیه، پایه‌گذار موسیقی اتنوموزیکولوژی در ایران

احمد پژمان و نئورمانتیسم در موسیقی ایران

آثار و اندیشه‌های امانوئل ملیک اصلانیان

Share this
Share/Save/Bookmark

آقای مشکات موسیقی را رها نکرده است به این گزارش بی بی سی توجه کنید. یادم می آید که یکباردراوایل دهه پنجاه که هیپی گری درایران مد شده و بعضی جوان ها موی بلند داشتند، آقای مشکات را که کمی موهایش بلند بود درخیابان جلب و به کلانتری برده بودند و درروزنامه هم این موضوع را نوشتند.اما مقامات بلافاصله خیلی عذرخواهی کردند. کنسرت های او با ارکستر مجلسی اغلب از تلویزیون پخش می شد و خیلی جالب بود. افسوس که افراد بااستعداد و فرهیخته ای چون او از ایران رفتند. البته ایشان در تابستان گذشته در کالیفرنیا برنامه داشت .

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2012/04/120403_l44_pacific_sympoony_me...

فروغ

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما