خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | آهنگ زمانه

موسیقی مینیمال: فیلیپ گلس

دوشنبه, 1391-08-01 02:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سمفونی زمانه
امیر حسین آهویی

امیر حسین آهویی - شاید برای بسیاری موسیقی کلاسیک غربی ناآشنا و بیگانه باشد، یا اینکه فقط در بتهوون و شوپن خلاصه شود. اما همان‌طور که امروزه دیگر برای رفت وآمد از کالسکه و درشکه استفاده نمی‌کنیم، موسیقی کلاسیک معاصر هم خودش را با پیشرفت‌ها و تغییرات انسان معاصر هماهنگ کرده است.

مینیمالیسم را در کلمه می‌توان تا حدی «حداقل‌گرایی» ترجمه کرد و به نوعی از هنر گفته می‌شود که تعداد عناصرش به حداقل رسیده باشد. جنبش مینیمالیسم در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در غرب شکل گرفت.

 

از خصوصیات موسیقی مینیمال می‌توان به سکوت، ایجاز، ضرباهنگ ثابت، استمرار با تغییرات آرام و تکرار اشاره کرد. از میان هنرمندان بسیاری که به کار در این سبک پرداختند، فقط پنج نفر به شهرت جهانی رسیدند؛ فیلیپ گلس یکی از آن‌هاست.

برنامه «سمفونی زمانه» کاری از امیر حسین آهویی

نکته جالب در مورد گلس این است که همچون بسیاری از موسیقیدان‌های معاصر کلاسیک نزد عامه مردم مهجور نیست و به جرأت می‌توان گفت که علاقمندان سینما حداقل او را با موسیقی فیلم «ساعت‌ها» می‌شناسند. روزنامه گاردین گلس را از تأثیرگذار‌ترین موسیقدانان اواخر قرن بیستم می‌داند.

 

فیلیپ از معدود هنرمندانی است که توانسته مرزهای مستحکم مابین هنر جدی و عامه را با موسیقی سطح بالا و قابل درک برای عام مردم از بین ببرد. بی‌شک موسیقی فیلم «ساعت‌ها» تأثیری عظیم بر صنعت موسیقی فیلم داشت. تکرارهای عمیق، حرکت مواج ویلن‌ها، نت‌های ساده اما تأثیرگذار پیانو در این موسیقی فیلم، فصلی تازه در ساخت موسیقی فیلم گشود.

 

نخستین برنامه رادیویی «سمفونی زمانه» از امیر حسین آهویی که هر دوشنبه از رادیو زمانه پخش می‌شود به فیلیپ گلس اختصاص دارد. این برنامه را می‌توانید از طریق فایل صوتی زیر بشنوید.

 

 

«سمفونی زمانه» برای تغییر ذائقه موسیقیایی، یکشنبه هر هفته در «آهنگ زمانه» هم منتشر می‌گردد.

 

عکس نخست: فیلیپ گلس

 

ویدئو: فیلیپ گلس، «ساعت‌ها»
 

Share this
Share/Save/Bookmark

خوشحالم که رادیو زمانه مبادرت به تولید برنامه ای برای آشنایی هر چه بیشتر مخاطبان با موزیسین ها و سبک های موسیقیایی و بالا بردن سلیقه ی موسیقیایی دارد. با سپاس از شما. شاد و موفق باشید.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما