خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | آهنگ زمانه

شاهین نجفی و گونتر والراف

جمعه, 1391-04-16 16:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شاهین نجفی را فراموش نکنیم!
ترنج ماهان

ترنج ماهان – همین دو هفته پیش بود که شاهین نجفی در آلمان خبرساز شد. در آن زمان گروهی از نویسندگان و هنرمندان آلمانی با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از شاهین نجفی، خواهان همبستگی دولت و مردم آلمان با این هنرمند شدند. این بیانیه که با امضای بیش از ۵۰ هنرمند و نویسنده سر‌شناس همراه است، شامگاه جمعه ۱۵ ژوئن در تارنمای «آکادمی هنرهای آلمان» منتشر شد.

از آن زمان تا امروز ۲۰ روز گذشته و ما در رادیو زمانه علاقمند بودیم بدانیم شاهین نجفی در چه وضعی به‌سر می‌برد. تلاش‌های ما برای تماس با او و با گونتر والراف بی‌نتیجه ماند.

 

اما آقای والراف به ما قول داد که به‌زودی پیشنهادمان برای یک گفت‌و‌گوی چندرسانه‌ای را بپذیرد. گونتر والراف همان هنرمندی‌‌ست که بیانیه دفاع از شاهین نجفی را در آلمان به امضای هنرمندان و نویسندگان سرشناس رساند و منتشر کرد.

 

 

از جمله هنرمندانی که با امضای خود خواهان حمایت از شاهین نجفی شدند، می‌توان از گونتر گراس (نویسنده و برنده جایزه ادبی نوبل)، هانس گایسندورفر (سینماگر)،) هانس وادر (ترانه سرا) و اودو لیندنبرگ (خواننده راک) نام برد.

 

در این بیانیه آمده است: «شاهین نجفی، خواننده و نوازنده ایرانی که از سال ۲۰۰۵ به حال تبعید در آلمان زندگی می‌کند، تهدید به مرگ شده است، زیرا در ترانه‌ای از امام دهم شیعیان که در سال ۸۶۹ درگذشته است، می‌خواهد تا به دنیا برگردد و مردم را نجات دهد. درونمایه این ترانه انتقاد به حکومت دیکتاتوری ایران است. برخی از مراجع تقلید نجفی را کافر خوانده، او را به مرگ محکوم کرده و برای سر او جایزه صد هزار دلاری تعیین کرده‌اند. ما عزم شاهین نجفی، مبنی بر ادامه کار هنری‌اش را می‌ستاییم و همبستگی خود را با او ابراز می‌کنیم. چرا که هنر برای رشد کردن نیاز به آزادی دارد. آزادی در هنر جزو حقوق انسانی هر شخص است و تهدید به مرگ هنرمندان و دگراندیشان برابر با مرگ این آزادی.»
 

شاهین نجفی در پنهان‌گاهش در آلمان

به دنبال این بیانیه روزنامه‌ها و شبکه‌های تلوزیونی معتبر آلمان در گفت‌و‌گو با گونتر والراف و شاهین نجفی این خبر را بازتاب دادند. همچنین گروهی از مردم کلن آلمان با ویدیویی که ۱ ژوئن در یوتیوب منتشر شد، همبستگی خود را با شاهین نجفی و مردم ایران اعلام کردند.

 

گونتر والراف روزنامه‌نگاری‌ست که ۲۳ سال پیش، پس از فتوای آیت‌الله خمینی علیه سلمان رشدی حامی این نویسنده نیز بوده است. کتاب «در اعماق» او نیز در سراسر جهان از جمله در ایران بازتاب گسترده‌ای داست.
 

روزنامه آلمانی‌زبان تاتس به مناسبت بیانیه گونتر والراف در حمایت از شاهین نجفی با او گفت‌و‌گویی کرد.
 

آقای والراف در این گفت‌و‌گو به سابقه آشنایی‌اش با شاهین نجفی اشاره می‌کند و می‌گوید: «شاهین نجفی به من مراجعه کرد و من هم کمکم را از او دریغ نکردم. الان نجفی در یک جای امن زندگی می‌کند و سلمان رشدی هم در این مکان امن چندی به‌سر برد. مهم این است که از او در این شرایط حمایت گسترده‌ای شود.»
 

گونتر والراف در ادامه به آینده شاهین نجفی اشاره می‌کند و می‌گوید: «کانادا و آمریکا برای او دعوت‌نامه فرستاده‌اند و او می‌تواند در این کشورها تحت شرایط امنیتی خاصی روی صحنه هم برود.»

والراف همچنین به طور غیر مستقیم از هنرمندان آلمانی می‌خواهد که با شاهین نجفی به نشانه همبستگی یک کنسرت مشترک در آلمان برگزار کنند و از او به این طریق حمایت کنند. گفتنی‌ست که از وقتی که حکم ارتداد این هنرمند ایرانی صادر شده، او نتوانسته در آلمان و سایر کشورهای اروپایی روی صحنه برود.

 

گونتر والراف از سیاستمدارن برجسته آلمانی می‌خواهد که از شاهین نجفی حمایت کنند. او می‌گوید: «وقتی که در یک تظاهرات سازماندهی‌شده‌ مقابل سفارتخانه آلمان در ایران، گروهی خواستار تحویل دادن شاهین نجفی به ایران می‌شوند، و با فرستادن انبوهی از ایمیل‌ها خواهان اجرای فتوا می‌شوند، وزیر امور خارجه [آلمان] نباید دست روی دست بگذارد. او می‌بایست سفیر ایران را احضار کند و از او توضیح بخواهد.»
 

گونتر والراف در گفت‌و‌گو با تاتس می‌گوید با سیاست سکوت کاری از پیش نمی‌رود و دولت، مردم و هنرمندان آلمان باید بیش از این حمایت خود را از این هنرمند علنی کنند.
 

منبع

 

گزارش رادیویی با متن اندکی تفاوت دارد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

مخفی گاه شاهین نجفی پرچم برافراشته ی بیشرفی و خشونت و آدمکشی اسلام است و آل اسلام: این جرثومه فساد و تباهی و قتل و دنايت.

*****مگرافرادی مانندنجفی باابتذال هنری خودچه خدمتی به عرصه فرهنگ وارزشهای انسانی جامعه ایران نموده اندکه لیاقت دفاع وحمایت ازآنان راداشته باشند.دفاع ازنجفی دفاع ازاهانت وانحطاط واجحاف به آزادی وهنر انسانی است.آقای نجفی تنهاهنری که بخرج داده همین بوده که فضای هرگونه فعالیت فرهنگی رابرای اهالی اندیشه وقلم تنگ ترکرده و امواج فراگیراسلام رادیکالیسم رابیش ازپیش دامن زده است . امروزباتاسف فراوان شاهد بهانه ای موجه ومقدس برای عده ای تندرو باافکاری سنتی برای تهاجم وتهدیدهستیم وبجای تلطیف فضای گفتمان میان اسلام با مدرنیته بیشتردرسایه نگاه انحرافی کسانی مانندنجفی هادرگیرشرائطی ستیزه جویانه ازهردوسوخواهیم بود. بیشترین تاسف از اینروست که چرا با فرافکنی خام دستانه باید، تمام ناتوانی های تاریخی وانحطاط اخلاقی و وارفتگیها ی فکری خودوجامعه خویش رابه دامن دین وباورهای دینی افکنده وبجای نقدیانقل منصفانه یک عقیده به تخطئه وتوهین آن بپردازیم وبنام شعر و هنربسلاخی آن بپردازیم؟**** . پس بیائیدانصاف بخرج داده وراهی میانه برگزینیم .

درود به شرف شاهین نجفی ..

کسی که چندین سال از همسن و سالان خودش جلوتره و روزنه ای از امید رو به جوونای ایرانی نشون داده. با حکومتی که رادیکال برخورد میکنه باید رادیکال برخورد کرد تا به مرز نابودی برسه، کاری که شاهین داره به قیمت از دست دادن جونش انجام میده. شاهین نجفی لیاقت حمایت همه جانبه و جهانی رو داره، چیزی که مشخصه اینه که رژیم ایران از وجود و فعالیت شاهین نجفی به وحشت میوفته، بنظرم همه باید از امثال شاهین نجفی ها حمایت کنیم.

شررریم ...

شاهین نجفی در نبودت باید از دنیا گریخت
palang‏ ‏javan

شاهین جان تو الان صدای من هستی حرفهایی که من جرات گفتنش رو ندارم رو میزنی ازت عاجزانه التماس میکنم ساکت نباش بگو...

مگر اسلام شما راه انصاف و میانه را برگزیده تا دیگران هم نسبت به اسلام از این راه عبور کنند.

آفرین به قدرت بیان و شجاعت شاهین نجفی . او از جمله کسانی است که نشون داد برای مقابله با توهین 1400 ساله ی اعراب چگونه باید عمل کرد . حرفهای شاهین توهین نبود بلکه انعکاسی بود از رفتارهای نژاد پرستانه ی دیکتاتورهای اسلامی در طول 14 قرن . و همه ی ما کم و بیش با این توهین ها آشنایی داریم.

عشق است شاهین نجفی - امیدواریم هزاران شاهین دیگر مثل شاهین نجفی به زودی نه فقط نقی! بلکه تمام اهل بیت و تمام اسلام و ادیان را به زیر بکشند و بشر را از این تباهی نجات دهند!
زنده باد شاهین و مرگ بر اسلام و جمهوری اسلامی

** بر اسلام. *** بر هر دینی که حامی قتل و کشتار است.*** بر اسلام

****همه ی اون هایی بکنن که در همه ی این سالها نفهمیدند که فرقی است بین جانی و عالم.حتی پشت سر جانی رفتند نماز خون شدن ریش گذاشتن تا یه دو قرون پول گیرشون بیاد.....زنده یاد فریدون فرخزاد کاش ما با عقل خود به دنبال واقعیت برویم نه مثل گوسفند بع بع کنیم و هر چه گفتند هیچ نگوییم.راه شاهین ادامه دارد..........................َ

متاسفانه اکثر کامنتها دور از نزاکت وادب وشدیا رادیکالیسم ضد اسلام است. واقعیت این است کار شاهین نجفی در موضوع فوق درست نبود-از این طرف هم رادیکالیسم اسلامی در ارتباط با ارتداد ش که عمدتا از طرف حکومتیان بود غلط- بلاخره این طرف حکومت است انتظاری ازش نمی رود. اما انطرف که در مهد دمکراسی قرار دارند چطور- اگردری به تخته خورد حکومت دست اینان افتاد چطور؟ انوقت است که بدن ادم میلرزد که همان اش وهمان کاسه فقط لباس ها و شکلها عوض شده اند

سرکار کاربر مهمان در تاریخ جمعه, 04/16/1391 - 18:53
شما نگفتید معیار دفاع از اندیشه ی انسانها چیست.
آیا هر اعتقاد بی خشونتی لیاقت دفاع را ندارد ؟
و ما تا کی باید از ترس رنجیدن مشتی آدم خور، که ایمانی به حقوق دیگران ندارند، ساکت بمانیم ؟
و آیا این سکوت آینده ی امیدوار کننده ای در پیش دارد ؟
در پایان آیا زدن افترای "ابتذال هنری" به این وآن نشانه ای از میانه روی است؟
با سپاس از پاسخ شما.

این متن را تا انتها بخوانید خالی از لطف نیست، باید تاسف خورد به ملت،افکار و در صدر آن اشخصاصی که این مردم می خواهند با نگاه به اعمال آنها، و اجرای آن در زندگی خود به کمال برسند، وقتی که معنای واقعی این اثر را نفهمیدند، و این فتوای صادره نه تنها عزت و افتخاری برای ایران نیست، بلکه شهایت سر افکندگی را برای ایران به همراه خواهد داشت، اثر جاودان و سر شار از نبوغ،فرزند شیر پاک خورده ایران ویران، و فریاد خشم ایران شاهین عزیز که با حضورش رتبه اول را از میرزا کوچک خان ستاند و به جرات می توان گفت مرد شماره یک سواحل خزر که درود می فرستم به غیرت او، همچنین درود می فرستم به مادر بزرگوار ایشون که در دامان پاک خود، چنین اسطوره ای را به ایران اهدا نمود، و اما چرا فهیمان آن سرزمین چرا نفهمیدند این ترانه چه می گوید، همه شما می دانید وقتی از شخصی تقاضایی میشود، برای قانع کردن او جهت اجرا و پذیرفتن آن تقاضا، آن شخص را به مقدسات و آنچه برایش مهم است قسم میدهند، به طور مثال: بردن نام خدا و عشق و شخصیتهای مذهبی،پدر،مادر، فرزند، مکان های گرامی، و در کل سمبل های او، شاهین و من و شما امروز در حال مثلا زندگی هستیم، و سمبل های جامعه ما که روی زبان اکثریت افراد، غیر از کودکان و کهنسا لان، آیا غیر از سوژه ها و سوتی هایی است که در این ترانه می شنویم، یکی از آن سمبولها، گلشیفته فراهانی است، او نیز در اعتراض به آنچه در آن دیار می گذرد، از خود گذشتگی کرد، نه اشتباه نکنید گلشیفته عقده عریان شدن در مقابل دیده گان میلیونها،بلکه میلیارد ها انسان را نداشت، راستی فهیمان ایران نمی خواهند برای گلشیفته فتوا صادر کنند؟ از دید من فتوای صادره علیه شاهین خود از سوتی های با حال است، و باید نشست و کلی خندید، اول به صورت قضییه، دوم به این ملتی که تقلید می کنند از چنین فسیل های احمقی که فقط بساط خنده من و دادا شاهین و شما را فراهم می کنند، آخ خدا قربونت اگه اینا نبودن از نسخی خنده می مردیم،دادا شاهین ترانه رو ویرایش کن و نقی رو به فتوای این بمب های خنده نیز قسم بده، با این تفاوت که یه کم دیر تر بیاد، یه کم دیگه بخندیم، مهدی کارش درست هوامونو داره که ظهور نمی کنه، 

ایول و ادامه بدین در خبر رسانی

با این که نسل سوخته و بد بختیم ولی با این حال من به خودم می بالم که تو دوره ی زمانی زندگی می کنم که شاهین نجفی هستش مشکل ما اینه که هر کسی رو بعد از مرکش تازه میشناسیم و تقدیر میکنیم که نمونشون تو تاریخمون کم نیست.....

سلام بر همگی؛اسلامی که این آخوندهای امام زمانی دارند متفاوت با اسلام واقعیست که خدا در قران و رسولش در زندگیش داشتند.و خواهشی که از شما دارم و میدونم که خواهش شاهین هم هست اینه که توهینی به اسلام نشه که به خدا بدونید که بی جواب نمیمونه،نه از طرف من بلکه از طرف خدام،

زنده باد شاهین ....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما