خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | خاک

فرنگس سوگند: «حرف‌هایم گاهی انتحاری و گاهی مانند گریستن است»

شنبه, 1391-01-05 09:33
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
برنامه رادیویی «خلوت سبز» با شاعران بلخ، این‌بار در گفت‌و‌گو با فرنگس سوگند
مسعود کریم رجبی

رادیو زمانه، شهزاده سمرقندی، مسعود کریم رجبی - دومین برنامه از برنامه خلوت سبز که مسعود کریم رجبی از بلخ در افغانستان برایمان می‌فرستد آماده پخش است. این برنامه قرار است مارا با اهل ادب و هنر بلخ آشنا کند و دریچه محیط ادبی بلخ را به روی ما فارسی‌زبانان همسایه و فارسی‌گو باز کند.

مسعود کریم رجبی جوان ادب‌دوست و خبرنگار در «رادیو رابعه»، رادیو محلی بلخ است. وی علاقه زیادی به خبرنگاری دارد و برای افزودن مهارت خبرنگاری‌اش در کلاس‌های خبرنگار بین‌المللی شرکت می‌کند.

وی معتقد است که جریان‌های ادبی بلخ هنوز چنان که باید و شاید معرفی نشده است. بلخ زمانی از مراکز معروف شعر و ادب فارسی بوده است. اکنون نیز در سخت‌ترین شرایط اجتماعی و سیاسی، شاعران و نویسندگان بلخی چراغ ادب پارسی را درین شهر کهن روشن نگه داشته‌اند و سنت ادبی نیاکان خود را پاس می‌دارند.

 

 

رابعه بلخی خود از نمونه زنانی‌ست که در زن‌سیتز‌ترین دوران تاریخ در نیمه نخست قرن چهارم هجری شعر گفته و به صدای زنان آن منطقه تبدیل شده است.

 

فرنگس سوگند، شاعر افغان و مهمان برنامه برنامه «خلوت سبز» در رادیو زمانه

رابعه شاعری بود عاشق و آخر سر هم سر در گروی عشق نهاد. در شرح حال او می‌خوانیم که او به مردی به نام بکتاش که در آن زمان غلام برادرش، حارث بود دل باخت و در وصف معشوق شعری سرود و برادر که ازین عشق آگاه شد، دستور داد رابعه را به حمام برند و رگ او را بگشایند تا جان دهد.
 

[لینک: سرگذشت رابعه، ویکی‌پدیا]

 

مسعود کریم رجبی در دومین برنامه از مجموعه برنامه‌های «خلوت سبز» اکنون سراغ یکی دیگر از زنان شاعر در بلخ، این وارثان سنت شعری رابعه و شوریدگی و خیره‌سری او رفته است.

 

مهمان این برنامه بانوی شعر بلخ، فرنگس سوگند است. فرنگس سوگند همراه با اجرای کارهای تازه خود از شاعر بودن در بلخ می‌گوید و از حضور کمرنگ زنان و دختران در محافل ادبی بلخ.

 

خانم سوگند از آن یاد می‌کند که دو سال پیش در بلخ خانه‌ها و یا محل‌های ادبی دخترانه و پسرانه‌ای بوده که علاقمندان شعر و ادب آنجا زیاد گرد هم جمع می‌شده‌اند. اما متأسفانه در یک سال گذشته تعداد این نوع خانه‌ها و محفل‌ها کاهش یافته است.

 

بانو فرنگس معنقد است که اشعار او به ظاهر عاشقانه‌اند اما در واقع به مشکلات اجتماعی‌ نظر دارند. وی می‌‌گوید ناخودآگاه تحت تأثیر محیط قرار می‌گیرد.
 

فرنگس سوگند می‌گوید: حرف‌های من گاهی انتحار است، انفجار است و گاهی سکوت و گریستن ...

 

این شاعر شیرین سخن از بلخ در آغاز این گفت‌و گو می‌خواند:
 

رفتی به کجا که بی‌قراری گم شد
صبر از من رفت و بردباری گم شد

 گفت‌و گو با فرنگس سوگند را می‌توانید از طریق فایل صوتی بشنوید. (+لینک ) افزون بر این مجموعه برنامه‌های خلوت سبز را هم می‌توانید از طریق صفحه ویژه‌ای (+لینک) که در سایت زمانه به این برنامه‌ها اختصاص داده‌ایم، پی بگیرید. یادآوری می‌کنیم که صفحه «خلوت سبز» چهارشنبه هر هفته به روز می‌شود.

 

در همین زمینه:

::برنامه رادیویی «خلوت سبز» در رادیو زمانه::

 

دبیر اجرایی: شهزاده سمرقندی

Share this
Share/Save/Bookmark

این چیزی عجیبی نیست وقتی کارها پروژه ای باشه همیشه دریک مقطعی ختم میشه ولی مهم این است که ما هستیم وبه کارهای خود ادامه میدهیم.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما