خانه | گیسو جهان گیری

کاروان کتاب «آرمان‌شهر» در جاده‌ ابریشم

چهارشنبه, 1391-07-05 19:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
گفت‌وگوی شهزاده سمرقندی با جواد دروازیان، فعال حقوق بشر و مسئول کاروان کتاب و گیسو جهان‌گیری، مدیر سازمان «آرمان‌شهر»
شهزاده سمرقندی

شهزاده سمرقندی - سازمان غیر دولتی «آرمان‌شهر» یا Open Asia در فرانسه به ثبت رسیده ولی فعالیت‌های اصلی خود را در افغانستان انجام می‌دهد. این سازمان به تقویت دادن فرهنگ و ساختار آموزش در جوامع جنگ‌زده مثل افغانستان و تاجیکستان توجه ویژه دارد.

سازمان «آرمان‌شهر» در کنار فعالیت‌های فرهنگی‌اش، به انتشار مجموعه شعر و رمان‌های نویسندگان جوان و ترجمه کتاب‌های پرمخاطب نویسندگان اروپایی نیز می‌پردازد. یکی از مهم‌ترین کارهایی که این سازمان انجام می‌دهد، گفت‌وگو‌های اختصاصی‌ با فعالان حقوق بشر، افراد مؤثر فرهنگی و اجتماعی فارسی‌زبان است. این گفت‌وگوها به شکل کتاب عرضه می‌شود.

 

به‌تازگی این سازمان کاروانی از پنج هزار عنوان کتابی که در طول یک سال به نشر رسانده به سوی بلخ و بدخشان روانه کرده است. گفته می‌شود دانشجویان و جوانان این ولایات به خوبی از این کاروان استقبال کردند.

 

جواد دروازیان، فعال حقوق بشر در کابل و یکی از برنامه‌گذاران سازمان آرمان‌شهر هم همراه این کاروان به بلخ و بدخشان سفر کرده است.

 

آقای دروازیان در گفت‌‌و‌گو با رادیو زمانه خبر داد که هم‌زمان با تحویل دادن این کاروان به مخاطبان بلخی و بدخشانی دو برنامه فرهنگی نیز در این مناطق تدارک دیده‌ شده است: شب شعر دو خانم شاعر فارسی‌زبان محلی به نام‌های مخفی بدخشی و محبوبه هروی.

 

اما این نخستین کاروان کتابی نیست که سازمان «آرمان‌شهر» به افغانستان ارسال کرده است. این سازمان در طول یک دهه فعالیتش حدوداً ۷۰ هزار عنوان کتاب با موضوعات فرهنگی و آموزشی به چاپ رسانده و در میان مخاطبان فارسی‌زبان محلی توزیع کرده است. سازمان «آرمان‌شهر» پیش از این نیز چند کاروان‌ کتاب به ولایات هرات، بامییان، قندهار و دیگر شهرهای اطراف کابل فرستاده است.

 

گیسو جهان‌گیری، مدیر و پایه‌گذار سازمان «آرمان‌شهر» در گفت‌وگو با رادیو زمانه اعلام کرد که این سازمان قصد دارد تا پایان اکتبر ۲۰۱۲ مسیر کاروان‌های کتاب خود را به فرا‌تر از مرزهای افغانستان نیز گسترش دهد. مقصد بعدی این کاروان کتابخانه مرکزی تاجیکستان در شهر دوشنبه است که از آن به عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه در آسیای مرکزی یاد می‌کنند.

 

خانم جهانگیری درباره برنامه‌های فرهنگی که قرار است در شهر دوشنبه تدارک دیده شود، گفت در صحبت‌های اولیه‌ای که با مسئولان کتابخانه تاجیکستان انجام داده‌اند درباره برگزاری چند برنامه‌ فرهنگی مثل اهدای جایزه ادبی «سیمرغ» و همین‌طور پروژه برگردان کردن مقداری از کتاب‌های این سازمان به خط سیریلیک به توافق رسیده‌اند.

 

به گفت‌وگوی شهزاده سمرقندی با جواد دروازیان، فعال حقوق بشر و مسئول کاروان کتاب و همین‌طور گیسو جهان‌گیری، مدیر سازمان «آرمان‌شهر» می‌توانید از طریق فایل صوتی زیر گوش بدهید:

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما