خانه | مصر

«توقف و رقص» در ایستگاه‌های مترو قاهره

دوشنبه, 1391-03-29 12:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
هنر خیابانی در ایستگاه‌های مترو قاهره
رادیو زمانه

رادیو زمانه، بخش فرهنگ - «توقف و رقص» یک برنامه فرهنگی‌ در قاهره، پایتخت مصر است. این برنامه را پنج زن رقصنده به شکل هنر خیابانی در ایستگاه‌های مترو قاهره به اجرا درآوردند. این پروژه به ابتکار بنیاد «محطات» برگزار می‌شود.

بنیاد محطات یک بنیاد چندفرهنگی‌ست و سال گذشته تأسیس شده است. هدف این بنیاد این است که هنر را به میان مردم و به خیابان‌ها ببرد. به همین جهت هم پروژه‌های این بنیاد در سال جاری زیر عنوان «شوارعنا» (خیابان‌های ما) اجرا می‌گردد.

 

کریمه منصور از مصر، پائولینا آلمایدا از پرتغال و بریگیت بودینگ‌باور از آلمان رقص‌های خیابانی را طراحی می‌کنند. آن‌ها در کارگاه‌هایی به مدت دو هفته هشت رقصنده مصری را که تا پیش از این هیچ‌گونه تجربه کار حرفه‌ای نداشتند آموزش دادند و به ایستگاه‌های مترو فرستادند.

 

حاصل کار این گروه نوعی رقص خیابانی با سویه‌های برجسته نمایشی‌ست که کاملاً غیرمنتظره و بدون هیچ‌گونه اعلام قبلی اتفاق می‌افتد. رهگذران ناگهان، از یک لحظه به لحظه‌ای دیگر به رقصندگانی تبدیل می‌شوند. وقتی رقصندگان به رقص درمی‌آیند، ایستگاه مترو به صحنه رقص بدل می‌گردد، رهگذران هم دیگر مسافرانی نیستند که می‌بایست با شتاب خود را به جای دیگری از شهر برسانند. آن‌ها می‌ایستند به تماشا و در واقع به این شکل نقش عوض می‌کنند. در این میان از رقصندگان انتظار می‌رود که بنا به موقعیتی که در آن قرار دارند و غیر قابل پیش‌بینی‌ست، با بداهه‌کاری واکنش نشان دهند.

 

«توقف و رقص» فقط برای خیابان طراحی شده و روی صحنه قابل اجرا نیست.

 

با وجود آنکه «خیابان» در مشرق زمین در طول تاریخ همواره صحنه‌ای برای عرضه هنرهای مردمی بوده است، اما در مصر هم مثل کشورهای دیگر خاورمیانه این سنت‌ها فراموش شده است. همواره گروهی از مأموران انتظامی رقصندگان «توقف و رقص» را به این بهانه که کسی مزاحمتی برای آن‌ها ایجاد نکند، همراهی می‌کنند و به این ترتیب مزاحم ارتباط بلاواسطه آن‌ها با مردم می‌شوند.

 

 

 

با وجود همه این مشکلات، در زمانه‌ای که آینده سیاسی مصر چندان روشن نیست و در این کشور از یک سو اسلام‌گرایان و از سوی دیگر ژنرال‌ها برای به دست آوردن قدرت در حال تلاش هستند و امکان دارد دستاوردهای انقلاب مصر و خواسته‌های مردم در این میان به فراموشی سپرده شود، پروژه «توقف و رقص» با آوردن هنر به میان مردم و مشارکت دادن آن‌ها امیدبخش است: صحنه در خیابان است و این مردم هستند که صحنه را می‌سازند.

 

توجه شما را به گزارش ویدیویی محطات از پروژه «توقف و رقص» در ایستگاه‌های مترو قاهره جلب می‌کنیم:

Share this
Share/Save/Bookmark

دین اسلام به هر کشوری تجاوز کرده آنجا را بیمارخانه کرده است. تمدن بزرگ مصر به چه روز سیاهی نشسته که حالا می می گوید هنا مصر مملکته العربیه! اسلام بحق یک بیماری بدتر از کشنده است. بیماری دقمرگ کننده ایست که باید آنرا نابود کرد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما