خانه | فرهنگ،‌ هنر و ادبيات | کتاب زمانه

شنل پاره و معجون عشق

پنجشنبه, 1390-01-25 11:57
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
کتاب‌های از یاد رفته و کتاب‌های در یاد مانده، در آستانه‌ی برگزاری نمایشگاه کتاب تهران
علی اسکندزاده

علی اسکندرزاده - نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۴ تا ۲۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ با شعار «ارتقای معرفت دینی و بصیرت فرهنگی در سال جهاد اقتصادی» برگزار می‌شود. با وجود آن‌که نمایشگاه کتاب تهران بیشتر به یک فروشگاه بزرگ شباهت دارد تا به یک نمایشگاه واقعی به‌عنوان مکانی برای آشنایی نویسندگان و ناشران از سراسر جهان و محلی برای تبادل فرهنگی، اما هر چه هست، این نمایشگاه به‌رغم همه‌ی حاشیه‌هایش فرصت مغتنمی است برای ناشران که آثار ادبیات خلاق را به حلقه‌ی گسترده‌تری از کتاب‌خوانان و کتاب‌دوستان عرضه کنند.

در مجموعه برنامه‌های رادیویی که زیر عنوان «کتاب‌های از یاد رفته و کتاب‌های در یاد مانده» به کوشش علی اسکندرزاده تهیه شده، پنجشنبه‌ها به دو عنوان کتاب از میان کتاب‌های شاخص و خبرساز که سال گذشته انتشار یافت می‌پردازیم.


یکی از پیامدهای سیاست‌های معاونت فرهنگی وزارت ارشاد این است که کتاب‌ها با تأخیر انتشار پیدا می‌کنند و با تأخیر هم به دست خوانندگان می‌رسند. در چنین شرایطی جای تعجب نیست که امسال، چند هفته مانده به برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، هنوز کتاب قابل تأملی انتشار پیدا نکرده باشد.

«لب بر تیغ»، رمانی از حسین سناپور پس از پنج سال مجوز انتشار گرفت و امسال هم‌زمان با نمایشگاه کتاب، توسط نشر چشمه منتشر می‌گردد. رمان «ملاکان عذاب» از ابوتراب خسروی اما در همان حال بیش از یک سال است که در اداره کتاب خاک می‌خورد. ابوتراب خسروی چندی پیش در گفت و گو با ایلنا از دلزدگی خود خبر داد و گفت: «نشر کتاب‌هایم در اداره‌ی کتاب، مدت‌هاست که موجبات دلزدگی مرا فراهم کرده است. در شرایطی این‌چنینی ارائه‌ی اثر جدید و تقاضای اخذ مجوز، برایم بی‌فایده می‌نماید، بنابراین نوشته‌های جدیدم را به اداره کتاب نمی‌‌فرستم.»

اما آیا دلزدگی نویسندگان و تأخیر در صدور مجوزها به این معناست که در ایران کتاب خوب برای خواندن پیدا نمی‌شود؟ چه کتاب‌هایی سال گذشته منتشر شده‌اند و شما هنوز احتمالاً از آن‌ها بی‌خبر هستید یا هنوز وقت نکرده‌اید این کتاب‌ها را بخوانید؟

در برنامه‌ی «کتاب‌های از یاد رفته و کتاب‌های در یاد مانده»، علی اسکندزاده هر هفته، پنجشنبه‌ها از بین کتاب‌های منتشر شده که پیش از این در سایت زمانه به قلم منتقدان و شهروندان نقد شده بود، چند عنوان کتاب را معرفی می‌‌کند. کتاب‌های این هفته: رمان «شنل پاره» نوشته‌ی نینا بربروا و «معجون عشق»، مجموعه گفت‌و‌گوها با نویسندگان عام‌پسند به کوشش یوسف علیخانی.

این برنامه را می‌توانید از طریق فایل صوتی بشنوید.

در همین زمینه:

::نقد رمان «شنل پاره» نوشته‌ی نینا بربروا، فرشاد سروش، کتاب زمانه::

 

::عشق‌فروش‌ها، مهدی رستم‌پور::

::میلیونرهای زاغه‌نشین، فرشاد سروش::
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما