خانه | جامعه | زنان

دیدبان زنان: کم‌کاری نمایندگان زن در مجلس

جمعه, 1391-09-17 00:16
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
مریم حسین‌خواه

مریم حسین‌خواه -  در هفته گذشته فعالان جنبش زنان در ایران با مراجعه به نهادهایی همچون دادستانی٬‌ قوه قضائیه و مجلس خواهان رسیدگی به وضعیت نسرین ستوده٬ وکیل دادگستری زندانی شدند که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

 

این حرکت بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت و بسیاری از فعالان مدنی در خارج از ایران نیز هماهنگ با این برنامه  به شیوه‌های مختلف، خواهان رسیدگی به وضعیت این وکیل زندانی شدند. مقاومت نسرین ستوده و حمایت جنبش زنان از او در نهایت به برآورده شدن خواست او  مبنی بر رفع ممنوع الخروجی مهراوه، دختر ۱۲ ساله وی منتهی شد و توانست بار دیگر قدرت جنبش زنان در پیگیری خواسته‌هایش را نشان دهد.

 

گفت‌وگوی لیدا حسینی‌نژاد و مریم حسین‌خواه را در این زمینه بشنوید:

 

در همین هفته مریم بهرمان٬ فعال حقوق زنان در شیراز نیز به هشت ماه حبس تعلیقی  به مدت سه سال محکوم شد. به گزارش سایت تا قانون خانواده برابر دادگاه انقلاب وی را به "تبلیغ علیه نظام" محکوم کرده است.

 

اخبار مربوط به لایحه جدید گذرنامه نیز همچنان در این هفته ادامه داشت و علاوه بر آن خبرهایی مبنی بر افزایش شمار زنان مبتلا به ایدز و کم‌کاری نمایندگان زن عضو کارگروه زنان مجلس نیز منتشر شد.

 

کمیسیون زنان مجلس: عبور ومرور زنان فقط برای زنان رشیده آزاد باشد

 

مباحث مربوط به لایحه جدید گذرنامه همچنان ادامه دارد و در آخرین واکنش‌ها٬ روز یکشنبه ۱۲ آذر ماه جاری، لاله افتخاری یکی از اعضای فراکسیون زنان مجلس از پیشنهاد جدید این فراکسیون در پیوند با لایحه گذرنامه خبر داد. 

 

افتخاری گفته است نباید به صورت مطلق به هرکسی اجازه خروج از کشور داد که تبعات داشته باشد  و البته منظور از "هرکس" در دیدگاه آن زنان هستند، چرا که بر اساس قوانین ایران مردان هیچگونه محدودیتی در ورود و خروج به کشور ندارند 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)٬ این نماینده مجلس گفته که فراکسیون زنان پیشنهاد کرده است که شرط صدور مجوز خروج برای زنان مجرد زیر ۴۰ سال٬ "رشیده بودن" آنها باشد.

 

وی به ایسنا گفت: "پیشنهاد فراکسیون زنان این بوده که در لایحه گذرنامه که برای زنان زیر ۴۰ سال بدون اجازه ولی ممنوعیت خروج پیش‌بینی شده، قید رشیده بودن اضافه شود تا اگر زنانی زیر ۴۰ سال به تشخیص مراجع ذی‌صلاح رشیده باشند، ممنوعیت خروج از کشور نداشته باشند."

 

افتخاری همچنین گفته است نباید به صورت مطلق به هرکسی اجازه خروج از کشور داد که تبعات داشته باشد  و البته منظور از "هرکس" از دیدگاه وی زنان هستند، چرا که بر اساس قوانین ایران مردان هیچگونه محدودیتی در ورود و خروج به کشور ندارند.

 

به گزارش ایسنا، "دختر رشیده به  فردی گفته می‌شود که مصلحت خود را تشخیص می‌دهد، می‌تواند امورات خود را اداره کند و بیم آن که فریب بخورد در میان نباشد، همچنین در تعریفی دیگر چنین فردی دختری است که صلاح و خیر و شر خود را تمیز بدهد، مثلاً بتواند معاملات مهم را انجام بدهد و بگونه کامل مصلحت و مفسده را درک کرده و تحت تأثیر احساسات قرار نگیرد".

 

در پی انتقادات شدید فعالان جنبش زنان به محدودیت‌های جدید لایحه گذرنامه، دولت اعلام کرده است که این تغییرات از سوی نمایندگان مجلس پیشنهاد شده‌اند. پروین هدایتی، معاون سرمایه‌های اجتماعی مركز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری پنجشنبه نهم آذر به روزنامه اعتماد گفت که پیشنهاد محدودیت سنی زنان مجرد زیر ۴۰ سال از سوی دولت نبود.  

 

به گفته وی محدودیت برای زنان مجرد زیر  ۴۰ سال از پیشنهادات اعضای كمیسیون امنیت ملی بوده  و دولت به استناد ماده ۱۵ لایحه پیشنهاد داده است زنانی كه بالای ۱۸سال هستند كه همان سن قانونی است، اگر برای الحاق به خانواده، ماموریت شغلی، سفرهای زیارتی، درمان و تحصیل در دانشگاه‌های كشورهای دیگر اقدام به گرفتن گذرنامه كنند، هیچ محدودیتی نداشته باشند و اقدامات لازم را انجام دهند.

 

این پیشنهاد دولت نیز البته حاوی یک محدودیت گسترده برای زنان مجرد است و بر اساس آن زنان باید در مرحله اول هدف‌شان در سفر را برای مقامات دولتی توضیح دهند و در مرحله دوم نمی‌توانند فقط برای تفریح و بدون آنکه یکی از اهداف تعیین شده از  سوی دولت را داشته باشند، اقدام به گرفتن گذرنامه کنند.

 
مغایرت این لایحه با قانون اساسی، قوانین مدنی و اعلامیه جهانی حقوق بشر از دیگر انتقاداتی است که نسبت به این لایحه مطرح می‌شود و بخشی از آن در روز سه شنبه ۱۴ آذرماه ۱۳۹۱  طی نشستی با حضور شهلا لاهیجی، مدیر نشر روشنگران٬ فریده غیرت٬ وکیل دادگستری و الهه کولایی، عضو جبهه مشارکت از جنبه‌های مختلف بررسی شد.

  
افزایش ابتلا به ایدز در زنان

 

هفته گذشته هم‌زمان با روز جهانی مبارزه با ایدز٬ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که موارد بروز  ایدز در زنان  افزایش پیدا کرده و انتقال این بیماری از طریق روابط جنسی  نیز بیشتر شده است.

 

به گزارش ایسنا، مرضیه وحید دستجردی اعلام کرده است که بروز موارد ایدز در میان زنان از حدود ۴.۵ درصد به ۸.۵ درصد افزایش داشته و ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی  دوبرابر شده است.

 

بر اساس این گزارش از میان کل موارد ابتلا به ایدز، ۱۰.۵ درصد آن از طریق ارتباط جنسی بوده که این میزان در سال ۱۳۹۰ به ۲۱ درصد افزایش یافته است.  سهم انتقال جنسی تا سال ۱۳۸۵ به نسبت ثابت بوده و  فقط حدود پنج تا هشت درصد موارد از طریق جنسی بوده است.

 

تا تاریخ اول تیرماه سال جاری، ۲۴ هزار و ۷۳۵ مبتلا به ایدز در کشور ثبت شده است که ۹۰.۶ درصد آن را مردان و ۹.۴ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۴۶درصد مبتلایان در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار داشته‌اند.

 

این آمار در حالی اعلام شده است که اخیراً اخباری مبنی بر ممنوعیت ورود کاندوم به ایران منتشر شده و گفته می‌شود که کاندوم در زمره کالاهای لوکس ارزیابی شده است. از سوی دیگر با حذف واحد تنظیم خانواده در دانشگاه‌ها آموزش‌های رسمی به جوانان درباره ارتباط جنسی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. دروس تنظیم خانواده علاوه بر چگونگی پیشگیری از بارداری اطلاعاتی درباره رابطه جنسی و بیمارهای حاصل از آن در اختیار افراد قرار می‌داد که توجه به آنها می‌توانست در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی همچون ایدز نیز موثر باشد.

 

 فاطمه رهبر: كارگروه زنان وخانواده مجلس هیچ دستاوردی نداشت

 

فاطمه رهبر٬ رئیس فراکسیون زنان مجلس می‌گوید که کارگروه زنان و خانواده مجلس نهم  در طول عمر این دوره فقط  سه جلسه تشکیل داده و در همین جلسات معدود نیز هیچ دستاوردی نداشته است.

 

وی به خبرگزاری  فارس گفته است که  کارگروه زنان در مجلس هشتم  توانسته بود ماده ۲۳۰برنامه پنجم توسعه  را به تصویب برساند، اما این کارگروه در دوره نهم به دلیل تداخل زمان جلساتش با جلسات فراکسیون اصول‌گرایان نتوانست جلساتش را تشکیل دهد.

 

 

فاطمه رهبر٬ رئیس فراکسیون زنان مجلس می‌گوید که کارگروه زنان و خانواده مجلس نهم  در طول عمر این دوره فقط  سه جلسه تشکیل داده و در همین جلسات معدود نیز هیچ دستاوردی نداشته است 

بر اساس ماده ۲۳۰ دولت موظف است با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط ازجمله مرکز امور زنان و خانواده با هدف تقویت نهاد خانواده و جایگاه زنان در عرصه‌های اجتماعی و استیفاء حقوق شرعی و قانونی زنان در همه زمینه‌ها "برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده" را تدوین و تصویب کند.

 

این برنامه نیز مشتمل بر محورهای تحکیم بنیان خانواده، بازنگری قوانین و مقررات مربوطه، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توسعه و ساماندهی امور اقتصادی ـ معیشتی با اولویت ساماندهی مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست، تأمین اجتماعی، اوقات فراغت، پژوهش، گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقای سلامت، توسعه توانایی‌های سازمان‌های مردم نهاد، ارتقای توانمندی‌های زنان مدیر و نخبه، توسعه تعاملات بین‌المللی، تعمـیق باورهای دینی و اصـلاح ساخـتار اداری تشکـیلاتی زنان و خانـواده است.

 

اغلب قوانین و آئین‌نامه‌هایی که در سال‌های اخیر از سوی دولت یا مجلس تصویب شده در راستای اولویت دادن نقش مادری و همسری زنان به حقوق شهروندی‌شان و محدود کردن زنان بوده است.  عملکرد زنان در مجلس هفتم و مجلس هشتم نیز حاکی از آن است که به‌ندرت در برابر قوانین حاوی نابرابری‌های جنسیتی اقدام کرده‌اند و حتی حامی طرح‌هایی مانند تعدد زوجات و تفکیک جنسیتی نیز بوده‌اند.  

 

این در حالی است که شماری از احزاب اصلاح‌طلب و حتی زنان اصولگرا در سال‌های اخیر بارها خواستار افزایش شمار نمایندگان زنان به منظور افزایش تاثیرگذاری آنان بوده‌اند، اما لاله افتخاری، عضو دیگر کمیسیون زنان  روز سیزدهم آذرماه جاری به خبرگزاری آریا گفت که با این طرح مخالف است و ایجاد این سهمیه را توهین به زنان می‌داند.

 

وی اضافه کرد: "به نظر ما با ایجاد قانون و اجبار نمی‌توان حضور زنان را تسهیل کرد و در قانون ایران زنان و مردان برابرند."

 

بسیاری از کشورهای دنیا برای ایجاد توازن نسبی جنسیتی در نمایندگان مجلس سهمیه ویژه‌ای را برای ورود زنان به مجلس قائل می‌شوند. در دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی همواره تعداد زنان از ۱۴ نفر در مجلس پنجم  فراتر نرفته است و چنانکه افتخاری می‌گوید در حال حاضر بسیاری از کمیسیون‌ها فاقد نماینده زن هستند. در برخی از کمیسیون‌ها هم فقط یک زن فعالیت می‌کند.

Share this
Share/Save/Bookmark

مردانش چکار ميکنند ؟ ادامه اين مجلس تلف کردن پول مردم است .

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما