خانه | جامعه | زنان

ختنه زنان، مثله کردن زنان است

دوشنبه, 1390-11-17 16:22
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
سوده راد
سوده راد - روز ششم فوریه، روز جهانی مبارزه با ختنه زنان است. این روز هم همانند سایر روزهای جهانی، بهانه‌ای است برای پرداختن به یک موضوع خاص تا حداقل یک‌بار در سال با برگزاری مراسم مختلف و انتشار مقالات و تولیدات چندرسانه‌ای، توجه افکار عمومی به این موضوع جلب شود، ولی در بسیاری از کشور‌ها این روز همچنان با سکوتی توأم با چشم‌های بسته می‌گذرد. اولین گام برای مبارزه با این رسم غیر انسانی، آگاهی در مورد آن و دانستن این است که هر پنج دقیقه ۲۸ کودک و نوجوان ختنه می‌شوند.
 
براساس آخرین گزارش‌های فدراسیون مبارزه با نقص عضو جنسی زنان در فرانسه [۱]، در سال ۲۰۰۵، ‌یک‌صد و سی ملیون زن ختنه شده در تمام دنیا زندگی می‌کردند. در سال ۲۰۰۷، شمار این زنان ساکن در فرانسه بین ۴۲ هزار تا ۶۱هزار نفر تخمین زده شده است که ۱۱ درصد آن‌ها را کودکان و نوجوانان تشکیل داده‌اند. در سال سه ملیون کودک و نوجوان دختر در معرض خطر ختنه شدن قرار دارند. رسم ختنه به‌ویژه در جوامع آفریقای میانی، خاورمیانه، آسیا و آمریکای جنوبی رواج دارد ولی با تسهیل حرکت جریان‌های مهاجرت انسانی، این پدیده در سایر نقاط دنیا نیز دیده می‌شود و باید به طور جدی با آن مبارزه کرد. ختنه زنان در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای اروپایی ممنوع است و در بسیاری از کشورهای آفریقایی هم مشمول مجازات می‌شود.
 
ختنه کردن زنان به معنی بریدن قسمتی یا تمام بخش خارجی آلت جنسی زنانه است و عموماً در سنین پایین و پیش از دوران نوجوانی با همکاری مادر و زنان خانواده صورت می‌گیرد. آثار این تجاوز تا پایان عمر در جسم و جان زنان باقی خواهد ماند. هر چند در برخی مناطق ختنه زنان پیش از ازدواج یا پس از مرگ همسر نیز رواج دارد. با اینکه در بسیاری از زبان‌ها همچون فارسی و عربی از کلمه مشترکی برای ختنه زنان و مردان استفاده می‌شود، باید یادآوری کرد که ختنه برای زنان در مقایسه با مردان به معنی بریدن تمام یا بیشترین قسمت آلت جنسی مردانه است. این در حالی است که در عمل ختنه مردان تنها بخشی از جداره آلت جنسی را در برمی‌گیرد که "زائد" دانسته می‌شود و عملی بهداشتی تلقی می‌شود. بنابراین شاید بهتر باشد به جای کلمه ختنه زنان، از مثله زنان استفاده کنیم.
 
ختنه زنان و عواقب آن
به طور کلی می‌توان انواع روش‌های ختنه زنان را به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:
۱. بریدن کلاهک بالایی کلیتوریس بدون آسیب به لب‌ها
۲. بریدن کلیتوریس به همراه تمام یا قسمتی از لب‌های کوچک
۳. بریدن کلیتوریس و به هم دوختن تقریباً کامل لب‌ها به یکدیگر با حفظ منفذ کوچکی برای دفع ادرار و خونریزی ماهانه.
۴. سایر روش‌های ختنه زنان
 
۸۰ درصد اعمال ختنه به روش دوم و بیش از ۱۵ درصد آن‌ها به روش سوم صورت می‌گیرند. این عمل نه تنها بر روح فرد اثراتی جبران‌ناپذیر می‌گذارد، بلکه از نظر فیزیکی هم او را معیوب می‌کند. اکثر دختر بچه‌ها در حالی ختنه می‌شوند که در فریاد‌هاشان مادری را صدا می‌زنند که خود دست و پای‌شان را نگهداشته است. زنی که خود نیز قربانی آن چیزی است که سنت خوانده می‌شود و به بهانه‌های مختلف توجیه می‌شود، فرزند دختر خود را به قیچی، تیغ ریش‌تراشی و گاهی تکه شیشه یا سنگی تیز می‌سپرد و این درد و اثرات روانی آن را همچون میراثی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کند.

 

بازگرداندن قربانی مثله شده به شرایط عادی زندگی با ترمیم کلیتوریس، به ‌‌‌نهایت انجام نمی‌رسد و ختنه زنان یکی از مصادیق بارز خشونت جنسیتی بر زنان است که مستقیماً بدن و لذت جنسی آن‌ها را هدف می‌گیرد
 
"تضمین پاکی زن"، "تضمین سلامتی مرد و کودک متولد شده"، "حذف بوهای بد" و "تکمیل رشد و زنانگی" از جمله دلایل مطرح شده برای انجام ختنه هستند. این در حالی است که بنا به شهادت قربانیان، اضطراب دائمی احساس متفاوت بودن با دیگران، یکی از پایدار‌ترین عواقب مثله شدن است.
 
برای ضدعفونی و التیام زخم معمولاً از گیاهان دارویی سنتی استفاده می‌شود و در بسیاری مناطق هم پای دختر بچه‌ها تا دو هفته به هم بسته می‌شود. این عمل موجب بروز کزاز، عفونت‌های موضعی، خونریزی و درد در روز‌ها و ماه‌های پس از ختنه و عفونت‌های مزمن، عفونت‌های واژینال و رحمی، ناباروری و درد و خونریزی هنگام زایمان می‌شود. از همه مهم‌تر با بریده شدن و غیر قابل دسترس بودن کلیتوریس، یعنی تنها عضو بدن انسان با تمرکز بیش از هشت هزار پایانه عصبی، زن از لذت جنسی حاصل از کلیتوریس خارجی محروم می‌شود.
 
مبارزه با ختنه زنان در عرصه بین‌الملل
در سال ۱۹۴۸ تضمین سلامت به عنوان یکی از حقوق بنیادین در اعلامیه حقوق بشر ثبت شد و کنوانسیون بین‌المللی رفع هرگونه تبعیض علیه زنان نیز تنظیم شد. در سال ۱۹۸۶ منشور حقوق بشر و مردم در آفریقا بنیاد نهاده شد و پنجاه کشور نیز به امضا کنندگان آن پیوستند. در این منشور به لزوم احترام به تمامیت فیزیکی و روانی انسان اشاره مستقیم شده است. در سال ۱۹۹۰ و در کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک که ۱۹۲ کشور به آن متعهد شده‌اند، بر پایان دادن رسومی که این حقوق کودک را نقض کند تأکید شده است. با اینکه مثله شدن زنان با ارجاع به همه حقوق بالا ممنوع است، بالاخره در سال ۲۰۰۳، ممنوعیت ختنه زنان و هر گونه نقص آلت جنسی زنانه در قالب یک پروتکل به منشور حقوق بشر و مردم آفریقا اضافه شد.
 
قوانین مربوط به مبارزه و مجازات ختنه زنان در اکثر کشورهای اروپایی کم و بیش مشابه هم است. در فرانسه برای مجازات کسی که دست به این کار بزند ۱۰ سال زندانی و ۱۵۰ هزار یورو جریمه در نظر گرفته شده است. در صورتی‌که فردی در مقابل این عمل که از آن آگاه باشد سکوت کند، شریک جرم محسوب و به پنج سال زندان و پرداخت ۷۶۲ هزار و ۲۴۵ یورو جریمه محکوم می‌شود. اگر دختر بچه‌ای توسط یکی از والدینش ختنه شود، وی به ۲۰ سال زندان محکوم می‌شود. همچنین در صورتی که کودک در اثر این عمل کشته شود، مجازات تا ۳۰ سال بدون بخشش زندان افزایش داده می‌شود. این قوانین در مورد جرایمی که خارج از خاک فرانسه هم رخ دهند اجرایی است و این امکان ختنه در سفرهای تابستانی مهاجران را کمتر می‌کند. از سال ۲۰۰۶، والدین با ملیت غیر فرانسوی هم مشمول اجرای این قانون می‌شوند. در صورتی که کسی از وقوع جرم مطلع باشد و آن را اطلاع ندهد، به سه سال زندان و تا ۴۵هزار یورو جریمه نقدی محکوم می‌شود. در ۲۵ سال گذشته در فرانسه ۳۵ حکم محکومیت برای مجرمان مرتبط با ختنه زنان صادر و اجرا شده است. تاکنون تنها ۱۵ کشور آفریقایی رسماً ختنه را ممنوع کرده‌اند.
 
کلیتوریوپلاستی یا ترمیم کلیتوریس
دکتر پیر فولدس [۲]، جراح و متخصص دستگاه تناسلی و مجاری ادراری و دکتر ژان آنتوان روبین [۳] متخصص دستگاه تناسلی و مجاری ادراری که هردو فرانسوی هستند از سال ۱۹۸۰ پژوهش‌های خود را در مورد ترمیم کلیتوریس‌های مثله شده آغاز کردند و به پیشرفت‌های عملی دست یافتند. آن‌ها اکنون می‌توانند هر مورد را بر اساس آناتومی و میزان آسیبی که به کلیتوریس و لب‌ها وارد شده است تا حد زیادی ترمیم کنند. هدف این ترمیم بیش از اینکه بازگرداندن شکل اصلی و طبیعی آلت جنسی باشد، در پی کاهش درد دائمی است. این عمل جراحی مشکلات پس از زایمان و سیستم ادراری زنان ختنه شده را کاملاً حل می‌کند. تاکنون در فرانسه نزدیک به هشتصد زن تحت این عمل جراحی قرار گرفته‌اند که به طور میانگین یک ربع ساعت به طول می‌انجامد. تمام هزینه‌های این ترمیم که در بیهوشی کامل صورت می‌گیرد توسط بیمه تأمین اجتماعی فرانسه پرداخت می‌شود.
 
دکتر فولدس برای انجام این عمل جراحی به کشورهای مصر و سنگال هم سفر می‌کند و با توجه به سابقه طولانی که در مأموریت‌های بشردوستانه دارد، نجات انسان‌ها از درد و رنج را الگوی اصلی کار خود قرار داده است.
 
بازگرداندن قربانی مثله شده به شرایط عادی زندگی با ترمیم کلیتوریس، به ‌‌‌نهایت انجام نمی‌رسد و گروه‌های مددکاری اجتماعی، روان‌شناسی، سکسولوگ و بهداشتی پزشکی در این مسیر در ارتباطی تنگاتنگ با هم هستند. بی‌تردید ختنه زنان یکی از مصادیق بارز خشونت جنسیتی بر زنان است که مستقیماً بدن و لذت جنسی آن‌ها را هدف می‌گیرد. برای مبارزه و پایان دادن به این فاجعه عمیق باید آن را شناخت و چشم‌ها را بر وجود آن گشود. این رسم وحشیانه مسری است. مرز و خاک و زبان و رنگ و ‌نژاد نمی‌شناسد و هیچ چیز جز آگاهی و حساسیت و واکنش نسبت به آن مصونیت نمی‌آورد.
 
زیرنویس:
 (۱) GAMS: http: //www. federationgams. org/index. php
 (۲) Pierre Foldes

 (۳) Jean-Antoine Robein * 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام. این عمل شنیع خوشبختانه در ایران مرسوم نیست .شاید در قسمتهائی از جنوب بدلیل مجاورت بااقوام ان سوی اب گاها اتفاق میافتد ! .ولی همانطور که شماهم توجیه کرده اید گویا این عمل برای پسران خرد سال کاریست شایسته و درجهت بهداشت وسلامت انان !!(در عمل ختنه مردان تنها بعضی از جداره الت جنسی را در برمیگیردکه زائد دانسته میشود وعملی بهداشتی تلقی میشود!!) من خودم چهل روزه بودم که ختنه شدم بنابراین چیزی یادم نمی اید فقط گاهی میپرسم فرق من با چند میلیارد مرد ختنه نشده در چیست ؟؟! خاطره ای تعریف کنم: عمو زاده های من در سن شش یا هفت سالگی اماده شدند برای ختنه شدن .جشن سروری بود واین سه پسر بچه را با کتف بسته اوردند تا مرد بشوند !دوتای دیگر تقریبا درحال غش بودند ولی سومی یکسره به جراح و حضار فحش خواهر مادر میداد . اورا به روشی خاص روی کنده درختی نشاندند و جراح با خونسردی یک نی را که از وسط شاق(شکافته) شده بود جلو اورد وقسمت زائده ویا بقول شما غیر بهداشتی را توی ان گذاشت وگفت:حالا ان بالا را نگاه کن که کلاغها رنگی شده اند!! وبعدهم با یک تیغ سلمانی قرشی انرا برید! هلهله و چنگه وچپاله شد وبیچاره را در حال نیمه بیهوش وخون الود توی طشتی از خاکستر نشاندندو ان تکه گوشت را همراه با یک حبه سیر به گردنش اویختند !! تا چند روز قادر به راه رفتن نبود ویکسره فحش میداد و.......!!

خیلی ممنون از مقاله شما خانم سوده راد
ایا مناسبتر نبود بجای بررسی این مشکل در شاخ افریقا ببررسی این جنایت در ابعاد ایران میپرداختید؟
لازم است یاداوری کنم که این عمل جنایتکارانه علاوه بر جنوب ایران در کردستان هم رواج دارد و متاسفانه زنان هموطن متولد شده در کردستان که مقیم خارج از کشور هستند هم در افشای این جنایت اشکار بنام دین کم کاری میکنند .نمیشود از صبح تا شب مدعی ظلم و اجحاف از جانب دیگر هموطنان در حق خود شد و از طرف دیگر در مقابل این توحش عریان « صم البکم» بود.

چند تذکر:1- ختنه مردان امروزه به عنوان یک عامل پیشگیری از عفونتهای ثانوی و حتا سرطان مطرح شده و توسط بسیاری از غیر مسلمین و یهود( که به عنوان دستور دینی انجام می دهند )انجام می شود 2- اما ختنه زنان متاسفانه در بسیاری از جوامع به شکل غلط و بدون هیچ آموزش و بر اساس سلیقه من در اوردی یا پیش زمینه رسومی انجام می شود، که در اکثر موارد یک جنایت تمام عیار است 3- این عمل در آموزه های دینی هم واجب نیست و هم به هیچ عنوان در هیچکدام از موارد مذکور در بالا قرار نمی گیرد، بنده(پزشک) در این خصوص از ماما های قدیمی و یا آنان که اهل این فن بوده اید کاملن پرس و جو کرده ام؛ و صحیح آن بسیار متفاوت است از آنچه اینجا ذکر شده و اما چه باید کرد؟ 1-چون حتی واجب دینی نیست انجام نشود، انجام نشود، انجام نشود؛ مگر به ضرورت دلیل پزشکی با تفاضای خود زن بعد از بلوغ به منظور زیبایی؛ همانند بسیاری از مردان غیر مسلمان یا غیر یهودی که این عمل را اختیاری انجام می دهند 2- اما روش صحیح عبارت است از: برداشتن پوست تجمع یافته در سر کلیتوریس زیر همان لبه بالایی که به اشتباه آن را میبرند و فقط در بعضی از دختران این پوست زیاد است و باعث حبس ترشحات و چرک طبیعی بدن در آن می شود و باعث خارش و احتمال عفونت می گردد، عین پسران؛ و همه دختران این پوست اضافه را ندارند، اشتباه نشود این پوست آن لبه تاجی بالای کلیتوریس نیست؛ زیر آن قسمت ناودانی و به عبارتی درون آن است و دقیقن باید مثل ختنه مرد همان پوست اضافه را برداشت اگر باشد طوری که نه به کلیتوریس و نه به عضو تاجی صدمه نرسد و حتا حدیثی از پیامبر مسلمین دیده ام که به ام حبیبه که این عمل را انحام می داده تذکر می دهد که : مواظب باش زباد نبری که لذت زن زایل نشود و اما قسمت دوم این ختنه شامل لبه های پوستی و نازکی به نام لبهای کوچک است که در بعضی خانمها بسیار بلند و در حین مفاربت درد آفرین برای زن و مزاحم دخول و باعث و بانی تجمع ترشحات و ایجاد بوی نامناسب در صورت تاخیر در نظافت می گردد و به نظر من ظاهر زشتی به دستگاه تناسلی زن هم می دهد؛ که با کوتاهتر کردن آن زیباتر می شود البته ابن هم درهمه زنان مشترک نبست و بسیاری مادرزادی مثل ختنه شده می مانند مثل بعضی پسران که ختنه شده به دنیا می آیند.

با سلام. پزشک محترم که بسیار تذکر فرموده اید. اولا بفرمائید ختنه پسران با ان اوصافی که بنده عرض کردم کجایش منطبق با اصول بهداشتی و جلوگیری از سرطان است؟! ایا میلیارها مرد ختنه نشده هم اینک گرفتار عوارض بیماریهای مورد نظر شما هستند؟! ایا هیچوقت به عوارض روحی وروانی ان سه عمو زاده من فکر کرده اید؟! ایا به نوجوانانی که بر اثر عمل ختنه براثر عفونت جان دادند ویا برای همیشه اخته شدند توجه دارید؟! مسلما که نه! چون شما ونگارنده گرفتار پیش فرضها واموزه های غیر علمی خود هستید که پسرها ختنه بشوند چون مفیدوبهداشتی است ولی دختران را نباید کرد چون فعلا مد امروز است !! دوما: من تاحالا نمیدانستم که این رسم قبائل بدوی بوده واسلام هرگز چنین عملی را در مورد دختران روا نداشته تا اینکه فرمودید که پیامبر اسلام به ام حبیبه توصیه کرده حالا که می بری کم ببر تا لذت جنسی او کم نشود !! اقا جان او که میبرد سانتیمترومیلیمتر که دستش نیست !!. و اگر به خدا اعتقاد دارید یا به طبیعت ؟! همه انسانها وموجودات بگونه ای خلق شده اند که درارامش واسایش گذران زندگی کنند وهیچ فریبکار و دغلبازی حق ندارد این اسایش را از مخلوقات صلب کند .

ختنه پسران هم به همین اندازه وحشیانه، خشن و دردناک است و مثل ختنه زنان تنها به دلیل تعصب مذهبی و خرافات است که انجام می شود. اما جای تعجب دارد که چرا کسی با ختنه مردان مخالفت نمی کند. ختنه پسران هم دقیقاً مثله کردن آلت جنسی است به همان معنی که ختنه زنان هست. ظاهراً بعضی از خرافه ها به برخی دلایل پذیرفته شده تر هستند.

متاسفانه امروزه حق و حقیقت مستمسک مقاصد سیاسی و یا دینی گردیده و اشتباه یک مشت نادان حمل بر نقص یک دین و یا آموزه فرهنگی گردیده؛ و عمده معترضین که عمدتن با اسامی اسلامی و بعضن شیعی به اظهار نظرهای روشنفکر مابانه و انساندوست مابانه می پردازند هدفی جز تخریب دین و ویرانی بنیانهای اعتقادی ندارند؛ و حتی سخن علمی را بر نمی تابند و خود را متخصص تر از اهل همان علم هم می دانند و به دنبال عناوینی برای وامسیبتا می گردند تا تمام عقده های اعتقادی خود را بر سر طرف مقابل خود خالی کنند که هم در بین متعصبین مذهبی و هم در بین متعصبین ضد مذهبی به وفور یافت می شوند، منظورم هم آدمهایی است که به آسانی به اسم ادیان کشتار می کنند و هم حضراتی که اگر روزی عنان دیگران بدستشان افتد در جنایت و وحشی گری روی گروه اول را هم سفید خواهند کرد، ای بابا دست بردارید از این اظهار نظر های فله ای و شعاری؛ شما برای اظهار نظر در این مورد باید چند موضوع را روشن کنید؛1- انجام عمل مذکور برای بشر فایده ای دارد یا نه؟ برای پاسخ نیاز به پژوهش و تحقیق می باشد که در مورد مردان شده؛و آنچه از متون پزشکی نوین بر می آید ختنه برای مردان دارای فواید بهداشتی و امروزه نه به دلیل دینی که به دلیل علمی توصیه می شود و نحوه انجام آن به عنوان یک روش علمی در کتب جراحی و اورولوژی توضیح داده شده؛ پس قبل از اظهار نظر غیر علمی بروید مطالعه کنید آقا نادر عزیز2- و اما این عمل وحشیانه است یا نوع انجام آن؟ این بحث دیگری است؛ در طب هر عملی باید با رعایت حداکثر موازین علمی و حداقل صدمات جسمی و روحی بیمار همراه باشد؛ آقا علی غلط انجام می شود من با شما موافق، ولی اینکه بشود یا نشود را باید مطالعه علمی و پژوهشی اظهار نظر کند ، نه شما و حتی نه من پزشک و یا آخوند، لذا یک بار دیگر نظر جامعه پزشکی (نه شخصی) را در مورد ختنه مردان تکرار می کنم: آمار های پزشکی موید منفعت ختنه برای مردان است و امروزه در بسیاری از کشورهایی که حتی حکم دینی در مورد ضرورت آن ندارند انجام می شود، و ما جامعه پزشکی می دانیم چطور انجام شود که مصلح نشود وحشیانه و دردناک نباشد؛ و اما آقا نادر عزیز اعتقاد به خدا و طبیعت دلیل نمی شود که ما از علم براه بهتر زیستن استفاده نکنیم مثلن درختان را حرس نکنیم کود ندهیم هرگز پای آنها را بیلکاری نکنیم ؛ انگشت اضافه را بر نداریم؛ و ....شما را به انسانیت قسم می دهم دست از بازی کردن با چیزی که ار آن سر رشته ندارید بر دارید؛ اگر نه شما با آن جماعتی که به اسم دین خود را عالم همه علوم می دانند و در دنیا چنان فاتحه خوانده اند که امیدی به درست شدنش ندارم چه فرقی دارید؟

با سلام. باور کنید مدتها بود اینچنین از ته دل نخندیده بودم ! پزشک متخصص محترم چون مرا به اسم خطاب کرده اید حق دارم پاسخی در خور فرمایشات شما بنویسم ! این ام حبیبه که پیامبر گرامی اسلام در 1400 سال پیش به ایشان توصیه فرمودند ( مواضب باش زیاد نبری که لذت زن زایل نشود ) مصداق کدام علم عالمان پزشکی است؟! وکدام ابزار استریل جراحی را در اختیار داشته؟! یا هم اینک در یکی روستاهای دور افتاده ایران جشن ختنه سوران عموزاده های من برپاست و وزبانم لال گرفتار عفونت بعد از عمل شده اند! تا انهارا خدمت شما بیاورند جان به جان افرین تسلیم کرده اند!. نمیدانم شما فرزند داریدیاخیر؟! ولی من یک دختر ویک پسر دارم لطغا راهنمائی بفرمائید انها را کجا ببرم تا هرس بشوند وپایشان کود بریزند وبیلکاری شوند !!!. در خاتمه عرض کنم یک ذوج وقتی درهم میاویزند به تنها چیزی که فکر نمیکنند وسائل اندازه گیریست ! و فقط عشق است وعشق و محبت به همدیگر .

ختنه یک عمل به معنای واقعی من درآوردی ست که حتی درمردان هم -طبق مطالعات انجام شده اخیر- چندان فایده ای ندارد. تنها فایده ای که درمطالعات به آن اشاره میشود جلوگیری ازتجمع میکروارگانیسمها درزیر پره پوس یا همان پوست اضافه ای ست که درجراحی برداشته میشود- که آن هم درکسانی که بهداشت را رعایت می کنند-هیچ ضرورتی ندارد. احتمالا برای عهد شاوزوزک که مردم ماهی یکبار خودرا می شستند منفعتی داشته. به هرحال حتی این منفعت بسیار اندک برای کسانی که حمام نمی کنند یا بهداشت را رعایت نمی کنند-درمقایسه با عوارض جراحی -ازجمله خونریزی- عفونت - تورم و التهاب و درد ناشی ازعمل- و بعضا درپسران بزرگسال اثرات روانی ترجیحا زیاد قابل توجه نیست و درحال حاضر اصلا عمل ختنه درکشورهای پیشرفته توصیه نمیشود. فقط دراسلام و یهودیت اجباریست. در کتب مراجع پزشکی جدید هم غیر ازین چیزی نخواهید دید. اما عمل ختنه زنان تا آنجایی که من شنیده ام و یکی ازدوستان هم ذکر کردند هنوز درکردستان انجام می شود. که فکر می کنم نوع اول آن باشد. نوع دوم و سوم که درکشورسومالی بعضی ازکشورهای عربی رواج دارد بسیار وحشتناک است و عوارض بسیار بسیار بدی برای زن بیچاره دارد. درنوع سوم فقط و فقط یک سوراخ به جای تمام دستگاه تناسلی خارجی باقی می ماند. درزمان زایمان- باید برای این خانم ها یک شکاف ایجاد کرد تا مجرایی برای خروج نوزاد فراهم شود. بعد اززایمان این زنان معمولا درخواست جراحی وبخیه زدن مجدد تمام قسمت بیرونی را خواهند داشت. و این ماجرا برای هر زایمان تکرار می شود! یک فیلم مستند بسیار جالب دراین باره هست به نام ؛برش؛‌ یا کات - که مطمئن نیستم دردسترس عموم هست یانه.

سند عرایض بنده از "نظامنامه ختنه" آکادمی اطفال آمریکا ( Circumcision policy statement. American Academy of Pediatrics. Task Force on Circumcision. Pediatrics . 1999 Mar;103(3):686-93.)در مورد منافع ختنه؛ و منفعت آن در پیشگیری از سرطان آلت، عفونتهای قابل انتقال جنسی حتی ایدز، عفونت آلت؛ عفونت دستگاه ادراری و ... لطف فرموده بخوانید
در همین سند اشاره گردیده که هیچ پژوهشی موید ضرورت عدم انجام این عمل وجود ندارد

با سلام . به ملا گفتند وسط دنیا کجاست ؟! گفت همانجائی که میخ طویله خرم را کوبیده ام !! اگر قبول ندارید بروید متر کنید !!.

اقاي نادر، من يك پزشك ديگر هستم كه جواب هاي شما را به ان دكتري كه گفته بودند ختنه براي اقايان كار خوبي است خواندم. اميدوارم ناراحت نشويد ولي هم محتواي فرمايشات شما نادرست است و هم روش مباحثه شما با عرض معذرت كودكانه است. دارم فكر مي كنم كه وقتي شما به صورت نا شناس اينقدر متعصب هستيد، در زندگي علني بايد خيلي قضيه جدي تر باشد. به عنوان نفر سوم كاملا حرف هاي ان پزش ديگر را تاييد مي كنم. در اخر اينكه، حدود بيست سال پيش در علم پزشكياعتقاد بر اين بود كه ختنه اقايان كار بي خودي است، بعد ديدند اشتباه كرده اند و الان توصيه ميشود براي مردان، حالا قديمي ها از كجا مي دانسته اند نمي دانم!

با تشکر . خانم راد با توجه به اشاره نصفه و نیمه ممکن است در مورد ختنه آلت پسرها هم یک مقاله تحلیلی بنویسید

گردانندگان این سایت ، شما ها هم یه مشت فاشیست سانسورچی بل عمال حکومت هستید؛ عین دو تیغه قیچی که علیه هم حرکت میکنند اما در پی یک هدف؛ بریدن کمر حق و حقیقت، شما ها به دنبال آزادی بیان نیستید اگر نه سانسور نمی کردید، یا اراجیف اون مردک که شب رفته بود و زنشو وارسی می کرده حذف نمی کردید تا همه به بیشعوری این آدم در مباحثه آگاه گردند؛ دلم نمی خواد با این ادبیات سخن بگویم اما وقتی می بینم چطور شما بی وجدانها دارید با همه چیز بازی می کنید تا به مقاصد خودتان برسید حالم از هر چی جماعت به اصطلاح اهل قلم امثال شماست به هم می خورد، انسان باید تابع حق باشد هر چه درست حتی از زبان دشمنش باید یگوید درست و هر چه غلط باید بگوید غلط ، حتی اگر خودش به علت ضعف علمی آن غلط را قبلن بیان کرده است، شما ها می خواهید آزادی بیان را به مردم کشورتان هدیه دهید با همین قلم های آغشته به تعصب جاهلیت، فرق شما با سانسورچی های همان حکومت چیست؟ لازم نیست این را درج کنید این را برای شما نوشتم نه مردم، می خواهم به خودتان بیایید و بفهمید که رفتارتان مشابه همان هایی است که علیه شان بوق و کرنا راه انداخته اید حداقل خود را بشناسید که اول قدم معرفت است

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما