خانه | جامعه | حقوق انساني ما

نقض حقوق بشر روی نبض ایران

چهارشنبه, 1391-02-06 21:10
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سارا روشن -  تارنمای "نبض ایران"، با هدف اطلاع رسانی در حوزه نقض حقوق بشر در شهرهای مختلف ایران، از روز پنجم اردیبهشت ۱۳۹۱ خورشیدی (۲۴ آوریل ۲۰۱۲)، آغاز به کار کرده است. 

 

در این تارنما، روی یک نقشه ایران، موارد نقض حقوق بشر، بر اساس موقعیت جغرافیایی ثبت می‌شود. به عنوان نمونه می‌توان روی نقشه ایران، علامت شهر سقز را کلیک کرد و گزارش محکومیت یک شهروند سقزی به ۱۲ سال زندان را خواند. این گزارش توسط چند فرد داوطلب روی این تارنما منتشر شده است. کاربرانی که شاهد نقض حقوق بشر در کشور ایران هستند، می‌توانند گزارش‌های خود را تحت عنوان نا‌شناس، روی تارنمای "نبض ایران" منتشر کنند.
 
به گفته سازندگان این تارنما، "نبض ایران" تارنمایی است برای ردگیری و توزیع اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر در ایران و هدف آن تقویت صدای مردم ایران و جلب توجه جامعه بین الملل به آرمان‌های آنهاست.
 
شراره، فعال حقوق بشر در هلند و از داوطلبان حمایت از این طرح، یکی از دلایل راه اندازی تارنمای "نبض ایران" را نقض روزمره حقوق بشر در ایران می‌داند: "نباید فراموش کنیم که وضعیت حقوق بشر در ایران یکی از بد‌ترین نمونه‌ها در دنیاست. این درحالی است که ایران بیانیه جهانی حقوق بشر را تصویب کرده است. امضا به این معناست که دولت ایران باید از حقوق شخصی، سیاسی و اجتماعی همه ایرانی‌ها دفاع کند."
 
تارنمای نبض ایران نه تنها گزارش‌های مردم را ثبت می‌کند، بلکه گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری و گزارش‌های حقوق بشری رسانه‌های فارسی زبان را هم روی نقشه ایران در تارنمای "نبض ایران" عرضه می‌کند. این تارنما به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود.
 
فایل صوتی و گزارش کامل را از اینجا بشنوید:
 
  
منبع:  تارنمای "نبض ایران
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما