خانه | جامعه | حقوق انساني ما

اینترنت حلال برای جهان خطرناک است

شنبه, 1390-12-27 21:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شهزاده سمرقندی

شهزاده سمرقندی ـ ماریچه اسخاکه، سیاستمدار هلندی که عضو حزب دموکرات و نماینده پارلمان اروپاست، روزهشتم مارس، در میزگردی با موضوع"هدفمند کردن تحریم‌ها علیه ایران" شرکت داشت.

در این میزگرد که در پارلمان اروپا برگزار شد، سه کارشناس ایرانی، شادی صدر (فعال حقوق بشر مقیم لندن)، پیام اخوان (استاددانشگاه در کانادا) و روحی شفیعی (نویسنده و جامعه‌شناس مقیم لندن) حضور داشتند و ماریچه اسخاکه گرداننده این میزگرد بود.
 
در حاشیه این میزگرد با وی گفت‌وگویی کوتاه کردیم درباره سیاست‌های اتحادیه اروپا و برنامه‌های خود او به عنوان شخصی که سال‌هاست در حوزه هماهنگی فناوری‌های جدید در رسانه‌ها فعالیت می‌کند.
 
نظرتان درباره تحریم‌های اخیراتحادیه اروپا علیه ایران چست؟
 
ماریچه اسخاکه(Marietje Schaake)- من انتقاد جدی نسبت به میزان موثربودن تحریم‌های موجود علیه ایران دارم. مقصد اصلی البته برگرداندن ایران به میز مذاکره است، اما همه ما متوجه هستیم که تحریم‌ها بیشتر تاثیر منفی روی مردم ایران و زندگی روزمره آنها دارد.
ما می‌دانیم که در نهایت این مردم ایران هستند که باید دولت مورد نظر خود را انتخاب کنند و تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که بستر مناسب برای چنین کاری را کنیم. من باور دارم که تغییر در ایران و انتخاب دولت مشروع که در نهایت مردم ایران آن را انتخاب کرده باشند، مشکلات زیادی را حل می‌کند. من فکر می‌کنم ما باید سخت‌تر کار کنیم تا وعده‌های دولت ایران درباره مذاکرات را عملی کنیم.
این نکته البته تا به حال اجرا نشده است. تحریم‌ها هم باید موثر باشند چون در آمریکا انتخابات شروع شده و حمله نظامی نیز یکی از راه‌های پیشنهادی است. من فکر می‌کنم باید تلاش کنیم تااز این مسئله جلوگیری کنیم. من به این نکته باور دارم که دولت ایران با مشکلات اقتصادی وپایین رفتن ارزش پول کشور، بالاخره وادار می‌شود که با پیشنهادهای معنادار و دقیق به پای مذاکره با جامعه بین‌الملل برود.

ما به فعالیت‌های خود پیرامون کمک به فعالان حقوق بشری ادامه خواهیم داد و آنها را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه از فناوری‌های جدید استفاده توام با امنیت در ایران داشته باشند.

به نظر شما اگر این انتظار برآورده نشود آن وقت چه اتفاقی خواهد افتاد؟
 
آن وقت وضعیت خیلی مشکل خواهد شد و این مسئولیت آنهاست که به عواقب تصمیم خودفکر کنند. من اما در عین حال به آن جنبه کار زیاد نمی‌خواهم فکر کنم، بلکه بیشتر مایلم روی این متمرکز شوم که این مذاکرات موفق خواهند بود.

در یکی از سخنرانیهایتان شما محمود احمدینژاد را با معمر قذافی مقایسه کردید.خیلیها چنین برداشت کردند که شما پیامد مشابهی را مثل حمله به ایران پیشنهاد میکنید. آیا چنین است؟

من هیچوقت پیشنهاد جنگ علیه ایران را نخواهم داد. من فکر می‌کنم با هر قیمتی که شده است باید از جنگ جلوگیری شود. مقایسه‌ای که من کردم تنها به این مربوط بود که هردوی این رهبران از قدرت خود سوءاستفاده کردند برای سرکوب شهروندانی که خواهان آزادی و عدالت هستند و آینده‌ای که به دست خود بگیرند. در این زمینه شاید این دو رهبر قابل مقایسه هستند که از قدرت خود به‌طور گسترده سوءاستفاده کرده‌اند.
 
من به این نکته باور دارم که دولت ایران با مشکلات اقتصادی وپایین رفتن ارزش پول کشور، بالاخره وادار می‌شود که با پیشنهادهای معنادار و دقیق به پای مذاکره با جامعه بین‌الملل برود.

شما به رسانه‌های جدید علاقه‌‌مند هستید. هیچبرنامهای دارید که استفاده از فناوریهای جدید برای نسل جوان بهخصوص درکشورهایی مثل ایران امنتر باشند؟ چون این امکانات جدید همه تحت کنترلدولتها هستند.

ما می دانیم که مردم ایران در استفاده از رسانه‌های جدید بسیار باهوش هستند و هر روز در حال پیدا کردن راه‌های تازه و امن برای انتقال فکر واندیشه خود هستند. با وجود این ما نمی‌توانیم دست رو دست بگذاریم و کاری نکنیم؛ آن‌هم در حالی که صحبت از اینترنت حلال می‌شود که اصلاً شبیه این شبکه گسترده و باز اینترنتی نیست که من و شما اینجا از آن استفاده می‌کنیم، بلکه یک شبکه بسته و کاملاً کنترل شده و با اطلاعات محدود و شدیداً سانسورشده است.

راه اندازی اینترنت حلال نه تنها برای ایران بلکه برای کل جهان خطرناک است. چون ما نمی‌خواهیم اینترنت مرزبندی شود. اینترنت باید باز و قابل دسترسی همگانی باشد.
 
راه اندازی اینترنت حلال نه تنها برای ایران بلکه برای کل جهان خطرناک است. چون ما نمی‌خواهیم اینترنت مرزبندی شود. اینترنت باید باز و قابل دسترسی همگانی باشد.

 مهم است این است که اروپا باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرد. ما می‌دانیم که بعضی از سازمان‌های دولتی اروپایی درفراهم کردن امکانات فنی برای سازمان‌های دولتی، پلیس و سازمان امنیتی ایران دست دارند. خوشبختانه این نوع همکاری‌ها حالا تحت قوانین تحریم قرار دارد، امابسیار مهم است که ما انجام این قانون را تحت نظارت و کنترل داشته باشیم، چون اروپا به هیچوجه نباید در فراهم کردن عملیات سانسور و سرکوب نقش داشته باشد.

این چیزی است که ما را خیلی نگران کرده است. ما به فعالیت‌های خود پیرامون کمک به فعالان حقوق بشری ادامه خواهیم داد و آنها را راهنمایی خواهیم کرد که چگونه از فناوری‌های جدید استفاده توام با امنیت در ایران داشته باشند و فعالیت خود در تجربه‌های حقوق بشری را ادامه دهند. 
 
 
ایمیل گزارشگر:
shahzoda@radiozamaneh.com
 
در همین زمینه:
 
Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما