خانه | جامعه | حقوق انساني ما

روایتی شخصی از گرایش به مسیحیت

پنجشنبه, 1390-10-08 21:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
شهزاده سمرقندی

شهزاده سمرقندی - رضا صادقی، ۱۴ سال است که در هلند به‌سر‌می‌برد و چندسالی‌ است که به مسیحیت گرایش پیدا کرده است. او با این که با فرهنگ و مذهب اسلام بزرگ شده و تا به‌حال نیز رابطه‌اش را با خانواده‌ خود در داخل ایران ادامه داده است، می‌گوید: "پیوستن به مسیحیت تغییر عمده‌ای در زندگی او به‌وجود نیاورده است." رضا صادقی نام اصلی او نیست و به‌خاطر این که خانواده‌اش در ایران تحت فشار قرار نگیرند، ترجیح می‌دهد از اسم مستعار استفاده کند.

 

 

 
 
چه عاملی باعث شد که شما به مسیحیت پیوندید؟
 
رضا صادقی: من وقتی به اینجا آمدم، تنهایی برایم بسیار آزاردهنده بود. خودم را خیلی غریب و تنها حس می‌کردم و مسیحیت را در واقع پناهگاهی دیدم برای تنهایی‌هایم. کلام انجیل، کلام مسیح را هم بسیار دلنشین و روحانی دیدم و خیلی زود جذب آن شدم. البته خیلی زود هم نه، چون حدود یک‌سال طول کشید که انجیل را بتوانم خوب مطالعه و پیامش را دریافت کنم و بعد از آن هم سعی کردم که واقعاً مثل دستورات انجیل عمل کنم.
 
چطور شد کتاب انجیل به دست شما رسید و در چه شرایطی؟
 
من در کمپ پناهندگی بودم. به‌واسطه‌ دانستن زبان انگلیسی برای خیلی از پناهنده‌ها ترجمه می‌کردم. تا این که یک روز دوستان من آمدند و گفتند که یک گروه مبلغ مسیحی آمده‌اند و دارند با ما صحبت می‌کنند، ولی ما نمی‌فهمیم چه می‌گویند. اگر می‌شود، تو بیا برای ما ترجمه بکن. آشنایی من با این گروه به این ترتیب انجام شد که من قبول کردم برای‌شان ترجمه کنم، اما چون پیشینه‌ مذهبی اسلامی هم داشتم، زیر بار نمی‌رفتم که بخواهم خودم مسیحی شوم. بعد از مدتی که برای این گروه ترجمه کردم، آنها کتابی را به من دادند که همان کتاب انجیل بود و گفتند اگر دوست داشتی، بخوان. مجبور نیستی بپذیری. فقط بخوان، جهت اطلاع خودت. آنجا بود که برای اولین‌بار این کتاب به دست من رسید و شروع به مطالعه آن کردم.
 
چه چیزی در این کتاب برایتان جالب بود که آن را در قرآن پیدا نمی‌کردید؟
 
آن خشکی و جمودی که در دین اسلام بود، آن دستورات زیادی که در دین اسلام هست و حتی خصوصی‌ترین روابط یک شخص با همسرش را نیز دربر می‌گیرد در این کتاب نبود. در قرآن حتی برای رفتن به توالت هم قوانینی هست مبنی بر اینکه باید با پای چپ وارد شوی با پای راست بیرون بیایی. یعنی آنقدر قوانین در اسلام زیاد هست که آدم اصلاً مقصد تمام آن دعاها را فراموش می‌کند. شما وقتی به نماز ایستاده‌اید، حتی برای اقامه‌ نماز آنقدر قوانین وجود دارد، مکان نمازگزار یا چه می‌دانم ساعت نماز و وضوح که شما تمام فکرت فقط معطوف به اجرای آن قوانین می‌شود.
 
الان در ایران ما بسیار می‌شنویم و می‌خوانیم که گرایش زیادی به مسیحیت پیدا شده است. آیا به نظر تو یکی ازدلایل آن می‌تواند این باشد که شرط و شرایطی که دین مسیحی برای پیروان خودش می‌گذارد، آسان‌تر از شرایط دین اسلام است؟
 
وقتی من از انجیل صحبت می‌کنم منظورم عهد جدید است. چون عهد عتیق همان کتاب موسی است که آن هم به همان اندازه خشک است که اسلام هست. آن هم به همان اندازه قوانین دارد که قرآن دارد، اما کتاب عهد جدید انجیل، کتاب عیسی، تمام قوانین‌اش خلاصه می‌شود به محبت کردن. یعنی شما در سرتاسر انجیل عهد جدید با قوانین این‌چنینی مواجه نمی‌شوید که چه بخورید و چه نخورید. یا کجا بروید و کجا نروید. یا چه ساعتی با خدا صحبت کنید و چه ساعتی نه. هیچ یک از این قوانین وجود ندارد. تنها قانونی که عیسی از آن می‌گوید، این است که به همدیگر محبت کنید و از آنجایی که ایرانی‌ها از طریق کتاب مولانا و حافظ با این محبت و با این صوفی‌گری و عرفان آشنایی دارند، خیلی زود جذب این کتاب می‌شوند.
 
یعنی به نظر شما این گرایشی که الان در داخل ایران به مسیحیت پیدا شده، به همین دلایل است یا دلایل دیگری هم دارد؟
 
البته باید گفت حکومت فعلی هم بی‌تأثیر نیست. در زمان سابق به خاطر این که حکومت، حکومتی دینی نبود، هیچ وقت مسائل دینی مورد انتقاد قرار نگرفت. البته هنوزهم که هنوز هست به همین ترتیب است و آن دوران هم به همین ترتیب بود و دقیق و منتقدانه در اختیار مردم قرار داده نمی‌شد. یعنی کسی نمی‌آمد دین را واقعاً نقد کند. اگر کسانی هم پیدا می‌‌شدند، مثل مرحوم کسروی یا علی دشتی یا هرکسی که به‌هرحال جرئت می‌کرد دین را نقد کند، مورد ضربت چاقوی تندروهای اسلامی قرار می‌گرفت. به همین ترتیب دین اسلام همیشه نقد نشده باقی ماند و حکومت فعلی هم که اصلاً زاده و پرورده‌ این دین است. به همین ترتیب این دین هیچ وقت واقعیت‌ و ماهیت‌اش به مردم آشکار نشد و مردم همیشه در ذهن‌شان یک اسلام من‌درآوردی داشتند و این که باید به همنوع کمک کرد. ولی واقعاً چهره‌ خشن اسلام هیچ‌وقت برای مردم آشکار نبود.
 
به‌هرحال دین و مذهب بخشی از فرهنگ ما هستند که ما با آن به‌بار می‌آییم و بزرگ می‌شویم. الان چه حسی دارید نسبت به این که به مسیحیت پیوسته‌اید، اما با فرهنگ ایرانی بزرگ شده‌اید که آمیخته‌‌‌ به باورهای مختلف مذهبی است و در عین حال در هلند زندگی می‌کنید که به‌عنوان یک کشور ضد اسلام شناخته شده است؟
 
اولاً این که من واقعاً خوشحالم از این بیداری‌ای که در ذهنم به‌وجود آمده است و من به واسطه آن توانستم در واقع دنبال گمشده‌ام بگردم. گمشده‌ من مسیحیت نبود. گمشده‌ من زرتشت نبود. گمشده‌ من خرد بود. امیدوارم روزی برسد که در ایران ما هم آنقدر آزادی وجود داشته باشد که پِیروان ادیان مختلف به راحتی بتوانند حرف‌های‌شان را بزنند و مردم نیز به راحتی آنها را نقد کنند. فرق نمی‌کند چه دینی باشد. چون دین همانطور که شما گفتید، قسمتی از زندگی انسان است و هیچوقت از او دور نیست. وقتی شما تصمیم می‌گیرید، دین را در نظر می‌گیرید. وقتی شما می‌خواهید ازدواج کنید، دین‌تان را درنظر می‌گیرید. دین واقعاً در همه‌ی ابعاد زندگی دیده می‌شود. پس چگونه است که در انتخاب پدیده‌‌‌ای چنین مهم، شما هیچ وقت آزادی نداشته باشید! همه‌ مردم باید در انتخاب دین‌شان آزاد باشند.
 
بین مسیحیان رسم این است که روزهای کریسمس اعضای یک خانواده‌ دور هم جمع می‌شوند و به همدیگر هدیه می‌دهند و ترانه‌های مذهبی خودشان را می‌خوانند. شما به مسیحیت پیوسته‌اید، ولی خانواده‌ شما همچنان مسلمان هستند. اگر شما در چنین روزی دور هم بنشینید، اختلافی بین خودتان نمی‌بینید، یا جدایی و دوری بین همدیگر احساس نمی‌کنید؟
 
منظورتان از خانواده‌ من خانواده‌ای است که در ایران هستند؟
 
بله، پدر و مادرتان.
 
البته که تفاوت زیاد است. چون این روند تغییر و انقلاب فکری‌ای که در من به‌وجود آمده، حاصل یک شب و دو شب نبوده است. ۱۴-۱۳ سال طول کشید که من به اینجا رسیدم. این انتظار نابه‌جایی است که من از آنها بخواهم در آن واحد مرا بپذیرند و با من همفکر شوند. ولی خب دوست داشتم که می‌توانستم حداقل با آنها در رابطه با این باور جدیدم حرف بزنم...
 
نمی‌توانید؟
 
به‌هرحال فضای ایران به حدی فضای بسته‌ای است که نمی‌شود. یعنی من آنها را درک می‌کنم. چون من هم یک ایرانی هستم و آنجا زندگی کرده‌ام. زمانی که در ایران بودم، فکر می‌کردم اسلام بهترین دین دنیاست و تمام دین‌های دیگر در واقع قسمت کوچکی از این دین هستند و دین ما کامل‌ترین است. بعد آمدم اینجا و دیدم چنین تفکری، اشتباه محض است. چون هرکسی فکر می‌کند دین‌اش بهترین دین دنیاست. از یک بودایی هم اگر بپرسید، فکر می‌کند دین‌اش بهترین دین دنیاست. اینجا بود که متوجه شدم اینطور نیست و همه می‌توانند با روش‌هایی که خودشان دارند، حالا یا از طریق بودا یا از طریق زرتشت، با خدایی که در ذهن‌شان دارند ارتباط برقرار کنند. البته که دوست داشتم می‌توانستم با والدینم، با خواهرها و برادرهایم در رابطه با این باور جدید حرف بزنم و امیدوارم که روزی برسد که این کار شدنی باشد.
 
در روزهایی چون روز کریسمس آیا به کلیسا می‌روید و عبادت می‌کنید؟ در آستانه سال نو میلادی چه آرزویی دارید؟
 
با توجه به شرایط کنونی ایران، این که به‌هرحال در شرایط خیلی سختی هستیم و هموطنان‌مان در ایران دارند شرایط بسیار سختی را می‌گذرانند، بزرگ‌ترین آرزوی من این است که درهای بسته باز شود و ملت ایران به آنچه استحقاق‌شان هست برسند؛ یعنی آزادی. آرزو دارم همه در این کره‌ خاکی آزاد زندگی کنند و برای آینده‌شان، برای دین‌شان و برای راه زندگی‌شان آزادانه تصمیم بگیرند. 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این آقا به نظر من اصلا هیچ چیزی از مسیحیت نفهمیده هنوز. هر کسی‌ که صرفاً بگه من مسیحی‌ شدم درست نیست. یک مسیحی‌ قبل از محبت کردن و خسته شدن از قوانین اسلام، باید بفهمد که با ایمان آوردن به مسیح گناهانش پاک خواهد شد. یک ایماندار به مسیح، با توبه از گناهان گذشتهٔ خود مسیح را به عنوان قربانی گناهان خود قبول می‌کند. مسیحیت هم اسم یک رابطه شخصی‌ هست بین فرد و خدا و دین نیست که چارچوب و قوانین داشته باشد. و در ایران هم اینطور نیست که مردم از دین اسلام و قوانین آن خسته شده باشند و به خاطر اینکه مسیحیت آسان هست آنرا به عنوان دین خود قبول کنند. نه این تعارض فکر کاملا غلط است و کسی‌ که واقعا مسیحی‌ هست امکان ندارد همچنین نظری داشته باشد. خداوند با قربانی کردن عیسی مسیح بر روی صلیب به انسان یکبار این شانس را داده است که با ایمان آوردن به او از مرگ و نابودی نجات پیدا کند و در ملکوت با او باشد.

شهرام عزیز من هم مسیحی هستم. در ایران هم زندگی می کنم و در همین ایران هم ایمان آوردم. این را هم قبول دارم که دلیل گرایش مردم ایران به مسیحیت سرخوردگی از اسلام سیاسی نیست. اما برادر من دلیل نمی شود که به همان روش که اهالی جمهوری اسلامی با من و شما برخورد می کنند با دیگران برخورد کنیم. قبول دارم که این دوستمان در بالا تصویر ناقصی از مسیحت و گرایش ایرانیان به مسیحیت ارائه کرد اما همین دوست عزیز ادعا نکرد که الهیات خوانده و مسلط به تمامی زوایای پیدا و نهان الهیات مسیحی است. در حالیکه هر جفمان هم می دانیم که بطور خلاصه حکم مسیح را گفت که "خداوند خدای خود را به تمامی جان محبت نما. همسایه ات را چون نفس خویش محبت نما" شهرام جان از شما خواهش می کنم غیرتت را در ایمان سر جای درستش مصرف کن و اجازه نده تصویر زشتی از مسیحیت به دیگران نمایش داده شود..

بله آقا معلوم است لای جلد قرآن را یکبار هم باز نکرده که می گوید قرآن چنان احکامی دارد... چنین چیزهایی را میتوانید فقط در رساله های آقایان پیدا کنید که منبع آنهم معلوم نیست. آیات احکام قرآن کمتر از ۵ در صد آیات قرآن است. کتاب عهد عتیق هم همه اش احکام خشک نیست، بلکه ۹۰ در صد آن تاریخ و حکمت و دعا است. مسیحیت هم بر یهودیت و عهد عتیق بنا شده. اگر این آقا جدا مسیحی است، چگونه توجیه می کند که خداوند تورات را با آن "احکام خشک" نازل کرد؟‌

"مسیحیت دین نیست" ******. اگر مسیحیت دین نیست آیا کسی میتواند کلیسایی بمن نشان دهد که اعضای آن مثلا یهودی و مسلمان باشند و درعین حال مسیحی هم باشند؟ انگار یکسری از مسیحیها از داشتن دین شرمناک هستند و به این طریق میخواهند خود را از این ننگ رها کنند. اگر مسیحیت صرفا راهی برای ارتباط فرد با خدا است باید از آقای شهرام پرسید: آقا شما چکاره هستید؟ خوب این فرد هم رابطه خود با خدا را بدین ترتیپ پیدا کرده و نباید بروی حرجی باشد. آیا مردم باید راه شما را کپی کنند تا رستگار شوند؟ اصولا اشکال بزرگ دین ها همین است که پیروان آنها حقی ماورای دیگران برای خود قائلند.همانطور که آقای شهرام میگویند مسیحیان معتقدند که با ایمان آوردن به مسیح از مرگ و نابودی نجات یافته اند. خودشان میگویند نور را دیده اند. با چنین تصوری روشن است که نحوه دید مسیحیان نسبت به دیگران چیست. آنان خود را فرزندان خوب خدا میدانند و بقیه انسانها را گمراهان! در خاتمه باید متذکر شوم که مصاحبه شونده با صداقت گفت چرا مسیحی شده.و یکی از مهمترین دلایلش هم مشکل تنهایی خارجیها در اروپا است.

با درود بر شما
اول// کجای قران در مورد دستشویی رفتن اشاره کرده که ما تا بحال بی خبریم؟
دیم// تمام کسانی از شعرا و عرفایی نظیر حافظ و مولانا که اسم برده شد همه تحت تعالیم قران و نه فقه گفته هاشان به این کلام زیبا مزین شده
سیم//خلط فقه و اخلاق و عرفان و قران و سایر امور در اسلام که توسط این مشرف به دین مسیحیت انجام شده نشان از عدم آگاهی حد اقلی ایشان از دین اسلام می باشد//
چهارم// کتاب انجیل کلمات مستقیم و مکتوب خدا یا عیسی در زمان نزول نمی باشد و خاطراتی است که شاگردان حواریون از تعلیمات اساتیدشان داشته اند از این روست که به اناجیل اربعه یا 4 گانه معروفند
پنجم// آن که در طول تاریخ هرگز قیاسی بین جنایات انجام شده توسط مسیحیان و مسلمانان نمیتوان کرد نمونه جنگهای صلیبی و جنگ های جهانی از این قبیل است بد نیست قدری مطالعات تاریخی نیز این عزیز مشرف به مسیحیت داشته باشند//
آیات اخلاقی بسیاری در قران وجود دارد که نظیر آن در هیچ جای دگر نیست و بررسی و تفسیر آیات همراه با اسباب نزول و تاریخ قران شاید کمکی به این مشرف عزیز بنماید تا اسلام را با عمل مسلمانان نسنجد و اگر خدا بخواهد دو باره به درک اسلام حقیقی نایل آیند//

نهایت سوء استفاده است که یک فرد پناهنده و گرفتار و تنها را تحت شستشوی مغزی مسیحی کنند. مبلغین مسیحی اگر راست می گویند چرا آدمهای عادی و آزاد و مختار را مسیحی نمی کنند. دام انداختن برای آدمهای آسیب دیده واقعاً بدترین نوع سوء استفاده است.

اقایون همتون اشتباه میکنید حالا این بنده خدا راه صحیح ودرست خودش روپیدا کرده چرا اینقدر بهش گیر دادید
کاش تو این مملکت بسته وخشن ومنجمد هم روزنه ای عقلانیت وخردمندی وازادی پیدا میشدتا افراد بتونن ازادانه سهم عقل وعاطفه واحساسشون را اداکنن و

در قرآن حتی برای رفتن به توالت هم قوانینی هست مبنی بر اینکه باید با پای چپ وارد شوی با پای راست بیرون بیایی. یعنی آنقدر قوانین در اسلام زیاد هست که آدم اصلاً مقصد تمام آن دعاها را فراموش می‌کند. شما وقتی به نماز ایستاده‌اید، حتی برای اقامه‌ نماز آنقدر قوانین وجود دارد، مکان نمازگزار یا چه می‌دانم ساعت نماز و وضوح که شما تمام فکرت فقط معطوف به اجرای آن قوانین می‌شود.نقل قول

معلم هست که از قرآن چقدر معلومات داشته است،هیچ یک از این موارد در قرآن وجود ندارد و این مسائل جزئی جزو فقه به حساب می آید که هر فقیهی استنباط خود را دارد. در ضمن اکثر مردم خود اروپا در حال حاضر عملا مسیحی نیستند و اگر از آنها در بارهء انجیل بپرسی ،معمولا می گویند داستان خوبی است و مردم این سرزمینها بیشتر گرایش به بی خدایی یا اسلام دارند و اصلا یکی از نگرانی های پاپهای روم گرایش مردم به غیر مسیحیت است و این آقا تازه به مسیحیت گرویده است و مهمتر از همه در کمپ پناهندگی که معلوم است چه قدر آزادانه این دین را انتخاب کرده است.واگر کسی بخواهد مسیحی شود در ایران هم کتاب انجیل به زبان خود فارسی وجود دارد و احتیاجی به یادگیری انگلیسی برای درک انجیل نیست چون اصولا انجیل به زبان انگلیسی نوشته نشده است بلکه اصل انجیل به زبان عبری است. همچنانکه خود من ،هم انجیل دارم و هم تورات ،و مسلمانان هم به حکم قرآن وظیف دارند آن را بخوانند و از ادیان دیگر هم باخبر باشند و این افتخاری است برای دین اسلام و مسلمانان ،و ایمان یک مسلمان زمانی ارزش دارد که با آگاهی و استدلال دین اسلام را پذیرفته باشد نه از روی جبر و تقلید.

حالا مذهب چه آش دهن سوزیه که مسیحیت باشه یا اسلام. این همه چیزهای خوب هست در دنیا مثل هنر و موسیقی که به انسان بیش از مذهب آرامش و معنویت می دهند

آدم باش، هرچی می خوایی باش…!!

بسیاری از اشخاصی که به غرب می آیند اینطوری غرب زده میشوند- دیگر نمیدانند غرب دقیقا به این علت پیشرفت کرد که مسیحیت را زیر پا گذاشت- حالا که مسیحیت از طرف بسیاری از غربیها انکار میشود شروع کرده از جهان سومی ها عضو گیری- اینکه خدا از آسمان بیاید برود شکم مریم و از رحم او خارج شود و برود بالای صلیب تا شما از نتیجه اعمالت مبری شوی خیال خامیست- اگر مسیحی شدید که این حرفها را قبول کنید برایتان متاسفم- اگر مسیحی شدید که انسان شریفی مثل عیسی شوید بارک الله!!!

من وارد به مقایسه دین ها نمی شویم؛ چون دللایل قوی درباره باطل بودن همه آنها دارم. اما در مورد همین مسیحیت به نومسیحیان ساده لوح عرض می کنم:
1- مطالعه بفرمایید اصلا مسیحی وجود داشته؟!
2- مسیحیت قوانین ندارد(- البته برای برخی از فرقه ها و جریانهای آن قوانین عهد عتیق برجاست و مرتب همه شان ارجاع میدهند به تورات) ولی مراسم بسیار و حتی مضحک دارد. برخی از آیین هایش برمی گردد به میتراییسم خودمان و ازجمله تولد آن فرد مجهول که عیسی باشد!
3- مسیحیان اکثر به سه «خدا» فکرمی کنند: پدر و پسر و روح القدس. مسیح پسرخداست!!
4- باید پرسید با این قوانین محبت آمیز چگونه میلیونها بومی آمریکا و آفریقا و استرالیا را حضرات کشتند، انکیزیسیون استپانیا چگونه قتل عام کرد، هیتلر و موسیولینی مسیحی زاده چه ارتباطی با پاپ داشتند و استالین هم که در جوانی کشیش بوده!، چگونه یک کشور مسیحی و یک خلبان مسیحی بمب اتم روانۀ میلونها مردم بیگناه کرد؟؟
رفیق! از چاه درآمده ای به چاه دیگر ی افتاده ای!!

برادر من در ایران سال ١٣٧٨ به خاطر داشتن انجیل به زبان فارسی وهمراه داشتن عکسی از مسیح در روی صلیب در کنار حضرت مریم از طرف دادگاه انقلاب اسلامی به ٧٥ ضربه شلاق ٣سال تعبید به زابل ومحروم شدن از کارهای دولتی محکوم شد.که با هزار بدبختی وپرداخت ٥ میلیون رشوه در حکم تجدید نظر ٧٥ ضربه به ٣٥ ضربه تخفیف داده شد .این رو گفتم که بدونید در تمام کشورهای مسلمان .داشتن وخواندن انجیل ممنوع است و پیگرد قانونی دارد .

رفته بودیم کلیسای ارامنه در خیابان کریم خان زند در تهران وقتی امدیم بیرون در میدان ٧ تیر ما رو جلوی چشم همه با کتک سوار بنز کردن و بردن در منکرات خیابان وزرا در تهران ٢٤ ساعت رکیک ترین توهین ها رو شنیدیم با تعهد وگریه وزاری مادرم از اونجا بیرون امدیم .جرم ما این بود که چرا دوودختر مسلمان برای چی به کلیسا رفتیم .این روش ادامه همان روش خشونت اسلامیون و پیامبر اسلام است برید کتاب بخوانید تا تنفر محمد را از ایران وایرانی بدونید .بخوانید که پیامبرتان چه حرفهایی درباره ایرانیها زده

وضعیت زنان و کودکان در کشورهای اسلامی
http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/2011/12/111230_k02-sahargol-kab...

...طلب از گمشدگان لب دریا میکرد...

دین منفعلانه ای که به برکت بدکاری یک حکومت جاهل شکل گرفته است شما را جز ترکستان به جائی نخواهد برد- آدمی نباید فقط تا نوک دماغ خودش را ببیند و یک تاریخ و فرهنگ هزار و چهارصد ساله را با یک حکومت دروغگو سی ساله قضاوت کند- بروید تاریخ اسلام و مسیحیت را که همان نویسندگان غربی نوشته اند بخوانید بعدا عاقلانه تر تصمیم میگیرید- بنظر من مسیحی شدن اگر واقعا شما را به راه نیکی ها میبرد بهتر است تا یک مسلمان ماندن در حالی که هیچ اطلاعی از دین آباء و اجدادی خود ندارید. ولی اینکه مثل دهاتی به شهر میرود محو ظواهر غربی شوید هیچی به شما اضافه نمی کند-

نگرانی از وضعیت ۴ تن از بازداشت شدگان كلیسای جماعت ربانی اهواز

http://www.mohabatnews.com/index.php?option=com_content&view=article&id=...

این اقایی که مسیحی شده هیچ اطلاعاتی در مورد دین اسلام ندارد چیزهایی که گفت تماما رسله ملایان شیعه است ضمن اینکه نود درصد ایرانیانی که مسیحی می شوند به خاطر جنایت رژیم است و به دلیل عدم مطالعه در قران و سنت صحیح پیامبر ومقلد بودن فکر می کنند که اسلام همین است و خود پیامبر می فرماید دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به ان دست خواهند یافت در اخر به همه توصیه می کنم که قران را بدون تعصب وبا ترجمه صحیح بخوانند انوقت حقیقت اسلام را خواهند یافت

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما