خانه | جامعه | حقوق انساني ما

روز جهانی کارگر و افزایش فشار بر فعالان مدنی

یکشنبه, 1390-02-11 13:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
محسن کاکارش

محسن کاکارش – از چند روز پیش از روز جهانی کارگر، فشار بر فعالان سیاسی و اجتماعی افزایش یافته است و شماری از فعالان کارگری در کردستان احضار و سه تن از آنان بازداشت شده‌اند.

دادگاه ۱۷تن از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان نیز روز هفتم اردیبهشت‌ماه برگزار و یکی از فعالان دانشجویی این منطقه به حبس محکوم شد.

پرونده شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد نیز که به اعدام محکوم شده است، به اجرای احکام ارسال شد. این در حالی است که تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی در مناطق مرزی کردستان به سوی کولبران و افراد کاسب همچنان ادامه دارد.

 

آذربایجان

در این هفته دادگاه دو دسته از فعالان سیاسی و مدنی آذربایجان در روزهای ششم و هفتم اردیبهشت ماه برگزار شد.

به گزارش دانشجو نیوز، روز هفتم اردیبهشت ماه دومین جلسه دادگاه ۱۱ نفر از فعالین مدنی و سیاسی آذربایجان به نام‌های محمود فضلی، اکبر آزاد، شهرام رادمهر، بهبود قلی‌زاده، یونس سلیمانی، حیدر کریمی، نعیم احمدی، کبری فرج‌زاده، علیرضا عبدللهی، حسن رحیمی و شکرالله قهرمانی فرد دردادگاه انقلاب تبریز برگزار شد.

بر اساس این گزارش، آیدین خواجه‌ای، فعال دانشجویی آذربایجان نیز به دلیل عدم دریافت ابلاغیه در دادگاه حضور نداشت.

اتهام این فعالان سیاسی و مدنی، «مشارکت در فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام»، «مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، «عضویت در گروه غیر قانونی گاموح به قصد بر هم زدن امنیت کشور و معاونت در ارتباط با بیگانگان» عنوان شده است.

دادگاه پنج تن دیگر از فعالان مدنی نیز در این هفته برگزار شد. آنها در تجمع ۱۳فروردین ماه به منظور اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه، بازداشت شده بودند.

تارنمای جنبش دانشجویی آذربایجان (آذوح) در این زمینه نوشت، این محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر با حضور پنج نفر به نام‌های حجت مختار‌زاده، جلیل علمدار میلانی، حبیب پورولی، علی سلیمی و سعید صباهی به صورت غیر علنی برگزار شد.

اتهام این فعالان مدنی اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت و اخلال در نظم و امنیت عنوان شده است.

قرار است دادگاه سه تن دیگر از فعالان مدنی به نام های زهرا فرج‌زاده، یوروش مهرعلی بیگلو و دکترلطیف حسنی در روز یکم خردادماه برگزار شود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، یورش مهرعلی بیگلو و دکتر لطیف حسنی که در اردیبهشت و خرداد ماه سال ۸۹بازداشت شدند، بیش از ۲۰۰روز در سلول انفرادی به سر برده‌اند.

جرس گزارش داد، فرزین رحیمی، فعال دانشجویی آذربایجانی به اتهام تشکیل گروه غیر قانونی و توهین به رهبری از سوی دادگاه انقلاب، به یک سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد.

آقای رحیمی، دانشجوی مهندسی نرم‌افزار دانشگاه نبی اکرم تبریز و موسس و مدیر بنیاد اینترنتی «ایران ما» است.

پیشتر این فعال دانشجویی در ۱۳آبان ماه سال ۸۸در تجمعی که مقابل دانشگاه سراسری این شهر برگزار شده بود، دستگیر و پس از دوهفته بازداشت در اداره اطلاعات تبریز با قرار وثیقه پنجاه میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

کردستان

در هفته گذشته ارسال پرونده شیرکو معارفی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به اجرای احکام، موجب نگرانی فعالان مدنی و حقوق بشری شد.

احمد سعید شیخی، وکیل مدافع شیرکو معارفی در گفت‌وگو با زمانه گفت، ارسال پرونده این زندانی سیاسی به اجرای احکام در روزهای ششم و هفتم اردیبهشت ماه صورت گرفته است.

شیرکو معارفی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا از سوی دادگاه انقلاب اسلامی شهر سقز به اعدام محکوم شده است.

این زندانی سیاسی کرد در نهم مهرماه سال ۱۳۸۷ در میان مرز ایران و عراق، در حالی که قصد داشت از کردستان عراق به ایران بازگردد، بازداشت شد.

حکم این زندانی سیاسی در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور تایید شده است.

از سوی دیگر آژانس خبری موکریان خبرداد، شیرکو معارفی از روز پنجشنبه هشتم فروردین ماه در اعتراض به وضعیت نامشخص خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. در حال حاضر ۱۳فعال سیاسی دیگر به اعدام محکوم شده‌اند.

در هفته گذشته و در آستانه روز جهانی کارگر، فشار بر فعالان کارگری سنندج افزایش یافت.

پایگاه اینترنتی اتحاديه آزاد کارگران ايران روز گذشته، دهم اردیبهشت‌ماه سال جاری نوشت، شيث امانی، شريف ساعدپناه و صديق کريمی از اعضای هیئت مديره اتحاديه آزاد کارگران ايران و همچنين سه نفر از اعضای کميته هماهنگی برای کمک به ايجاد تشکل‌های کارگری به نام‌های غالب حسينی، خالد حسينی و يدالله قطبی توسط اداره اطلاعات سنندج احضار و بازجويی شده‌اند.

هرانا هم گزارش داد که سه تن از این فعالان کارگری به نام‌های شریف ساعدپناه، غالب حسینی، خالد حسینی و یدالله قطبی از سوی اداره اطلاعات سنندج بازداشت شده‌اند.

آژانس خبری موکریان نیز در روزهای گذشته از احضار پنج‌ تن از فعالان فرهنگی کردستان به ستاد خبری خبر داد.

گفته می شود این پنج فعال فرهنگی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و دارای سال‌ها سابقه در مدارس کردستان هستند.

همچنین از سرنوشت دو شهروند کرد به نام‌های مختار و شاهرخ خندانی که از سوی نیروهای امنیتی در شهر نوسود بازداشت شدند هیچ اطلاعی در دست نیست.

این شهروندان یک ماه پیش در پی اعتراض به کشته شدن پورمند مدحت‌نیا به همراه شماری دیگر از شهروندان بازداشت و روانه زندان شدند.

در این هفته، بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی در مناطق مرزی کردستان یک شهروند کرد زخمی شد.
منابع خبری کردستان گزارش دادند، محمد توانا، شهروند کرد در منطقه مرزی دوله‌بی مریوان بر اثر شلیک مستقم نیروهای انتظامی زخمی شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی فعالان حقوق بشر در ایران طی دو سال گذشته بیش از ۱۵۰ تن از کولبران و افراد کاسب در مرزهای کردستان بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی و امنیتی کشته شدند.

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما